DOPORUČUJEME


Bitvu o přežití přežil pouze Matuš

datum 07.07.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Tvrdou bitvu o postup do finálového víkendu v rámci turnaje Prague Golf Challenge zvládnul bez úhony z patnácti českých hráčů pouze Stanislav Matuš, který dělí 10. místo. Blízko překonání hranice cutu byl na hřišti Prague City Golf rovněž Ondřej Lieser, ale ke spokojenosti mu chyběla nakonec rána. Už čtvrteční kolo na zbraslavském turnaji profesionální série Challenge Tour jasně rozdalo karty: na dobré cestě k víkendové účasti byl Matuš, blízko byl i Filip Mrůzek, několik dalších hráčů mohlo doufat. Jenže Mrůzkovi nakonec v kole plném skórování i ztrát nestačil ani výkon 71 a skončil dva údery pod čarou. Odhodlaně vstoupil do kola Ondřej Lieser, který stahoval ztrátu a když vkročil na svoji poslední jamku (č. 9), čeští diváci ožili – podle leaderboardu se totiž zdálo, že jediná rána ho dělí od postupu, cut by v té chvíli na hranici -3. Když zahrál na závěr birdie, zdálo se být rozhodnuto. „Kdepak, skončil jsem na výsledku dvě pod par, ve výsledcích musela být chyba,“ rozesmutnil hned při odchodu z greenu své podporovatele český golfista. Právě v té chvíli ze sousedního odpaliště osmnáctky poslal na green svůj míč Stanislav Matuš a po dvou puttech odcházel ze hřiště zjevně spokojen. „Měl jsem štěstí na los, obě kola jsem měl takřka ideální podmínky, i když dnes ke konci už ten vítr trochu začal zlobit. Oba dva dny byl můj výkon podobný – často jsem zasahoval greeny, proměnil jsem i několik delších puttů,“ popisoval svoje konstantní výkony, které mu vynesly nejen postup, ale i místo v elitní desítce. Ze svého postavení ale nedělá velké závěry. „Teď se začne hodně skórovat, počasí má golfu o víkendu přát. Musím hrát stejně, nebo ještě lépe, abych si připsal konečně lepší umístění,“ zůstává člen Czech Golf Teamu nohama na zemi. Do sobotního kola vstoupí jediný český zástupce v 10:50 z jamky číslo 1 po boku výborného Němce Floriana Fritsche – ideální pozvánka pro české příznivce. Vstup je zdarma. Další Češi si cíl v podobě projití cutem nesplnili. Po Matušovi a Lieserovi se dnes nejlépe dařilo amatéru Gordanu Brixovi, který zapisovat 69 ran a hodně tak musel litovat úvodního kola, kde nabral velkou ztrátu (76). V čele soutěže je Angličan Jack Senior (-10), o ránu zpět je pět hráčů. Kontakt a bližší informace: Petr Halaburda, www.cgf.cz

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan