DOPORUČUJEME


Pondělí mráz, středa tropy

datum 02.07.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Nejteplejší měsíc v roce začal mrazem po tom, co jsme měli nadprůměrný duben a květen. To je rarita. Naposledy takto chladná rána na začátku července panovala v roce 1969. Prázdniny letos začaly prudkým propadem ranních minimálních teplot, a to až pod bod mrazu. Studené severní proudění ale bude už na začátku týdne slábnout a ve středu už bychom měli naměřit tropické teploty, řekla Dagmar Honsová ze spolčenosti Meteopress. Nejnižší teplotu v pondělí ráno naměřili na Šumavě v Rolavě, a to -5 stupňů, Horská Kvilda měla -4 a Jizerka -3,5 stupně. Naopak nejvyšší hodnotu hlásí pražské Klementinum, a to 10 stupňů. V pondělí by mělo být jasno nebo polojasno. Odpoledne se může v horských oblastech vytvářet kupovitá oblačnost, Beskydy a Jeseníky se mohou dočkat zcela mizivých dešťových přeháněk. Odpolední maxima vystoupí na 19 až 23 stupňů. Úterní ráno bude stále pořádně studené, v nížinách klesnou teploty na 9 až 5 stupňů, v mrazových kotlinách bude nadále mrznout. Nejvyšší teploty už ale půjdou pomalu nahoru na 22 až 26 stupňů. Mělo by být jasno nebo polojasno. Odpoledne se opět na horách mohou vytvářet kupovité oblaky. Ve středu bude jasno nebo polojasno. Na horách se při přechodně zvětšené oblačnosti mohou vytvářet přeháňky, ale s úhrny maximálně do 1 mm. Ráno teploměry ukážou 12 až 8, odpoledne pak 26 až 30 stupňů. Ve čtvrtek bude opět jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti přeháňky, ojediněle se můžou objevit i nějaké bouřky. Ranní teploty už budou příjemnější mezi 15 až 11 stupni, nejvyšší odpolední hodnoty zůstanou na 26 až 30 stupních. Podobné to bude i v pátek, kdy má být jasno nebo polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti se ojediněle vyskytnou přeháňky nebo bouřky, ale to se týká jen horských oblastí a severu republiky. Po ránu teploty klesnou na 16 až 12, odpoledne vyšplhají opět na 26 až 30. Převážně slunečný by měl být i víkend. Kupovité oblačnosti ale přibyde, bude se vyskytovat místy, což v meteorologické terminologii znamená na 60 procentech území. Mohou vyskytnout lokální bouřky, které už mohou být intenzivnější. Sobotní i nedělní ráno přinesou teploty mezi 16 až 12 stupni, během dne pak teploty vzrostou na stále příjemných 25 až 29 stupňů.

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan