DOPORUČUJEME


Pondělí mráz, středa tropy

datum 02.07.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Nejteplejší měsíc v roce začal mrazem po tom, co jsme měli nadprůměrný duben a květen. To je rarita. Naposledy takto chladná rána na začátku července panovala v roce 1969. Prázdniny letos začaly prudkým propadem ranních minimálních teplot, a to až pod bod mrazu. Studené severní proudění ale bude už na začátku týdne slábnout a ve středu už bychom měli naměřit tropické teploty, řekla Dagmar Honsová ze spolčenosti Meteopress. Nejnižší teplotu v pondělí ráno naměřili na Šumavě v Rolavě, a to -5 stupňů, Horská Kvilda měla -4 a Jizerka -3,5 stupně. Naopak nejvyšší hodnotu hlásí pražské Klementinum, a to 10 stupňů. V pondělí by mělo být jasno nebo polojasno. Odpoledne se může v horských oblastech vytvářet kupovitá oblačnost, Beskydy a Jeseníky se mohou dočkat zcela mizivých dešťových přeháněk. Odpolední maxima vystoupí na 19 až 23 stupňů. Úterní ráno bude stále pořádně studené, v nížinách klesnou teploty na 9 až 5 stupňů, v mrazových kotlinách bude nadále mrznout. Nejvyšší teploty už ale půjdou pomalu nahoru na 22 až 26 stupňů. Mělo by být jasno nebo polojasno. Odpoledne se opět na horách mohou vytvářet kupovité oblaky. Ve středu bude jasno nebo polojasno. Na horách se při přechodně zvětšené oblačnosti mohou vytvářet přeháňky, ale s úhrny maximálně do 1 mm. Ráno teploměry ukážou 12 až 8, odpoledne pak 26 až 30 stupňů. Ve čtvrtek bude opět jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti přeháňky, ojediněle se můžou objevit i nějaké bouřky. Ranní teploty už budou příjemnější mezi 15 až 11 stupni, nejvyšší odpolední hodnoty zůstanou na 26 až 30 stupních. Podobné to bude i v pátek, kdy má být jasno nebo polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti se ojediněle vyskytnou přeháňky nebo bouřky, ale to se týká jen horských oblastí a severu republiky. Po ránu teploty klesnou na 16 až 12, odpoledne vyšplhají opět na 26 až 30. Převážně slunečný by měl být i víkend. Kupovité oblačnosti ale přibyde, bude se vyskytovat místy, což v meteorologické terminologii znamená na 60 procentech území. Mohou vyskytnout lokální bouřky, které už mohou být intenzivnější. Sobotní i nedělní ráno přinesou teploty mezi 16 až 12 stupni, během dne pak teploty vzrostou na stále příjemných 25 až 29 stupňů.

Green 3/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

nejuznávanější teorie předpokládá, že humor a smích se vyvíjí z pocitů a projevů triumfu. Plně se s ní neztotožňuji, protože tento vzácný dar dostal vítěz letošního Výročního turnaje ČSG pan Josef Čepek do vínku snad už při svém narození dne 2. února 1956 (na Hromnice). Tento rebel a pohodář s jedinečným smyslem pro humor vyhrál v Darovanském dvoře devatenáctý ročník tradičního prestižního golfového klání (blíže viz s. 12 až 16). Titul Nejlepší hrající greenkeeper tak získal zpátky do svého ročního držení – a to po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech. Blahopřejeme!

Poděbradský Josef Čepek v současnosti pomáhá s údržbou hřiště Královského GC Malevil. O tom, že umí skvěle hrát golf, není třeba nikoho přesvědčovat. S holemi vyráží na hřiště od roku 1982 a o sedm roků později se dokonce s českou golfovou reprezentací podíval do Walesu. Po vítězství v Darovanském dvoře se rázem stal nejúspěšnějším hráčem greenkeeperské turnajové historie. Jen trojici hráčů (Svěntek, Daňko, Čepek) se totiž až do letošního turnaje podařilo dvakrát zvítězit. Díky zlatému (nebo snad zelenému? 6) hattricku se Josef Čepek rázem osamostatnil v čele historického žebříčku „nesmrtelných“ greenkeeperských šampionů.

Ale vraťme se na začátek ke smyslu pro humor, který je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. Je bezvadné, že nový šampion šampionů ho má na rozdávání. Když jsem Josefu Čepkovi pomáhal v Darovanském dvoře s uložením trofeje a cen do jeho staršího auta, neodpustil jsem si na jeho adresu pár slovních legrácek. Usmál se a usadil mě vtipnou hláškou „Vsadím se, že ani ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“ S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – tento smysl je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Smích má nad naší myslí a tělem velkou moc. Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, nezpanikaří. Nebude z toho zbytečně naštvaný. Pusťte si nějaký film s Eddie Murphym, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem, klasiku komediálního žánru, jako jsou Mladý Frankenstein, Ohnivá sedla, Ženy sobě, nebo Pařba ve Vegas. Nebo se prostě pohodlně usaďte v křesle s novým Greenem v rukách...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,
hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan