DOPORUČUJEME


Všudehrálů stále přibývá

datum 14.06.2018 vlozil Jiří Kryšpín kategorie Zajímavosti

Na sklonku minulého roku překonal počet všudehrálů číslo 150, k začátku června je 153 všudehrálů. Přestože se započítávají pouze odehraná česká hřiště, do všudehrálského spolku vstupují i Slováci. Při pohledu na všudehrálský žebříček zjistíte, že mezi těmi 153 hráči je 17 žen a zbytek jsou samí muži. Sběratelství – v tomto případě odehraných golfových hřišť - je evidentně spíše mužská záležitost. Pro vstup mezi všudehrály je potřeba splnit podmínku hrát na minimálně 60 českých golfových hřištích, nezáleží, jestli se jedná o 6jamková hřišťátka, či 36-ti jamkové areály. Za každý je jeden bodík - a za dosažení kýžené šedesátky i bronzový všudehrálský odznak. Jestliže hráč dosáhne osmdesátky odehraných hřišť – takových je 39 všudehrálů, získává stříbrný a ti z nich, kteří dosáhnou stovky, tak zlatý odznak. Sto a více českých hřišť má obejito 13 všudehrálů. Ve statistikách zůstávají mezi odehranými i hřiště zrušená, proto mají někteří hráči u svého jména uvedeno více odehraných hřišť, než je jich momentálně v Česku k dispozici. Za od poslední statistiky v červnu 2017 přibylo 20 všudehrálů, což je nejnižší počet od vzniku spolku (2014 – 50 hráčů, 2015 – 30, 2016 – 25, 2017 – 29). Je to dáno tím, že povědomí o spolku už je natolik silné, že nahodile přibyvších už je minimum, spíše přibývají ti, pro něž bylo dosažení mety výzvou, a cíleně na jejím zvládnutí pracovali. Také se spolek omlazuje, přibývají mladší - dnes je průměrný věk všudehrála 53 let. Věkové spektrum je od 14 do 77 let. Nejvíce je padesátníků – 57, čtyřicátníků je 46, poté jsou šedesátníci, kam se řadí 32 všudehrálů. Také herní kvalita je znát. Průměrný hcp všudehrálů je 15,6. Třicet pět členů má jednociferný, dalších 77 pod dvacet. Vyšší hcp než třicet má jen osm všudehrálů. Kontakt a bližší informace: Jiří KRYŠPÍN, www.vsudehralove.cz, GREEN 2/2018

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan