DOPORUČUJEME


Konference Turf Education

datum 20.03.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zelené vzdělávání

Konference Turf Education se po sedmi letech opět konala na Slovensku (22. února v hotelu IMPIQ v Trnavě), a my jsme díky Miloši Trojanovi byli u toho! Její program nabízel zajímavá témata, a tak se kolem padesáti účastníků mohlo těšit na přednášející z našich zemí i ze zahraničí. Akci zahájil Norbert Zaťko, majitel firmy Engo, která byla generálním partnerem celé konference. Připomněl historii firmy, která se z malé společnosti postupem času stala mezinárodním holdingem s dceřinými firmami v Rusku, Gruzii, Maďarsku a na Ukrajině. V současnosti je jeho hlavní činností výstavba fotbalových a golfových hřišť. Norbert Zaťko shrnul s pomocí fotografií, jaké to je stavět golf na Ukrajině nebo Rusku (Golf Club Mill´s Creek). Zmínil také další oblasti působení, jako je dodávka materiálů pro údržbu trávníku, hnojiva, osiva a mechanizaci. Součástí firemního portfolia je i maloobchodní sortiment a prodej pro velkoobchody a zahradní centra. V dalším přednáškovém bloku Martin Ward ze společnosti Symbio hovořil na téma ohledně biologických procesů v půdě. Důkladně rozebral koloběh živin v půdě a dotknul se měření aktivních bakterií v půdě. Další otázkou bylo proč, když vyséváme trávník z vytrvalých druhů trav (kostřava, psineček), končíme s lipnicí roční? Odpověď je zase v půdě, a to v přítomnosti mykorhizy. Martin Ward rovněž hovořil o kompostových čajích a jejich přínosu pro biologický život pod povrchem trávníku. Následujícího přednášejícího, Kate Entwistle, nemusím dlouze představovat, protože ji dobře známe z minulých akcí u nás (např. seminář AGRO CS). Je nezávislým odborníkem a již od roku 2000 se zabývá problematikou chorob a škůdců v trávnících. Sídlo má v Anglii a v případě problému vám ráda pomůže s identifikací chorob. (www.theturediseasecentre.co.uk). Rozebrala příčiny několika důležitých chorob jako např. Dollar spots, Take all, Mitrodichium. Poukázala na životní cykly tiplic a zmínila současné problémy hřišť s háďátky. Po coffee breaku si vzal slovo Alex Wilcox ze společnosti Bernhard co., který shrnul agronomické, mechanické a finanční benefity pravidelně broušených vřeten udržující trávníky. Po obědě proběhla prezentace patronů a další blok přednášek, ve kterých vystoupili se svými prezentacemi Reinhard Zehetbauer (hovořil na téma Prané travní koberce) a Marc Ganzeboom (Systémy zpevňování trávníku umělými vlákny). Poslední přednáškou Tomáš Kyselák z firmy Pumpservis přiblížill způsoby úpravy závlahové vody pro potřeby sportovních hřišť. Poté se všichni účastníci přesunuli na fotbalový stadion Spartaku Trnava, kde jsme mohli vidět úpravu trávníku všívaným umělým vláknem. Po prohlídce City Arény, strojového parku a úpravny vody následovala slavnostní večeře v hotelu, kde většina účastníků dále živě diskutovala otázky a problémy z oboru. Konference byla zajímavá jak svým obsahem, tak i lidmi, kteří zde prezentovali své bohaté zkušenosti. A těšíme se v budoucnu na další její pokračování. Bližší informace: Miloš TROJAN, GREEN 1/2018

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan