DOPORUČUJEME


Bítešské plesové ohlédnutí

datum 10.03.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Ten příběh asi všichni znáte, japonské Nagano má totiž v našich ateistických končinách posvátný význam. Ale občas je dobré podívat se na věci trochu z odstupu a nadhledu. Třeba tak, jako na bítešském na Sportovním plese... Časopis Green byl opět jeho mediálním partnerem. Již tradiční únorový ples, spojený s vyhlášením výsledků XI. ročníku ankety Sportovec města Velká Bíteš, měl tentokrát šmrnc olympijského hokejového Turnaje století 1998. Hlavním hostem slavnostního ceremoniálu byl „zlatý“ Robert Reichel. A z dalších hostů, kteří předávali ocenění nejlepším sportovcům, jmenujme například Richarda Fardu a Patrika Augustu, kteří to s pukem také výborně uměli. Hlavni organizátor plesového večera Jiří Rauš vzpomíná: „Nominace byla oznámena na zasedání výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje přesně 19. ledna 1998. Tenkrát byli v restauraci U Raušů přítomni mimo jiných pánové Hlinka, Černík, Guth, Šulc a Neveselý. Robert Reichel, který patří mezi moje dobré známé, tehdy pronesl památnou větu Nevím, co tady chtějí schvalovat, Ivan si do toho kecat nenechá.“ Záplava sms zpráv rozhodla o celkovém pořadí vítězů ve čtyřech hlavních kategoriích. Bojovalo se do posledních chvil. Do měsíčníku Exit162 přišlo přes 9 tisíc platných hlasů. Jiří Rauš: „Už samotná nominace do ankety je velký úspěch. Jsem velmi rád, že anketa podporuje sport v našem městě a je pro všechny sportovce motivací. Těší mě, že návštěvníci plesu i pozvaní sportovní hosté sledovali se zaujetím celý průběh vyhlašování výsledků ankety. Zdrželi se dlouho do noci. Robert Reichel a Patrik Augusta dokonce kývli na popůlnoční hlasování o deset nejhodnotnějších tombolových cen. Myslím, že ples jsme si všichni skvěle užili.“ Zpravodajské info na závěr: Sportovcem města se stal Martin Macholán. V sále hrál Taneční orchestr Jindřicha Váchy, zazpívali Markéta Konvičková, Bohouš Josef a Vašo Patejdl a na galerii hudebně bavila cimbálová muzika Grajcar. O zábavu v sále se do brzkých ranních hodin postaral Martin Hrdinka a jeho Oldies disko. Generálním partnerem plesu byla firma Sláma, hlavními partnery firmy Autoimpex a Bítešská čerpací stanice, mediálním partnerem pak náš časopis Green (za pomoc s tombolou děkujeme firmě AROS-osiva). Všem patří velký dík za to, že letošní Sportovní ples připravili a pomohli s jeho organizací. Těšíme se na příští rok! Bližší informace: GREEN 1/2018, www.urausu.cz

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan