DOPORUČUJEME


Projekt „Běžím pro stromy"

datum 02.03.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Pražští maratónci letos poběží pro stromy - dobroběžci podpoří projekt „Běžím pro stromy“, který na podzim oslaví 100. výročí vzniku samostatného Československa výsadbou alespoň 2018 exemplářů našeho národního stromu ‒ lípy. Do akce se můžete aktivně zapojit i vy. Projekt „Běžím pro stromy" kooperuje s organizátorem českých závodů na maratónské a půlmaratónské distance od roku 2005. Stojí za ním Nadace Partnerství, která za třináct let sportovního partnerství nechala vysadit téměř tři tisíce stromů a keřů. Nadcházející rok bude vzhledem k oslavám 100. výročí Československa výjimečný a jistě ještě produktivnější. Kampaň „Stromy svobody 1918-2018" nemá ale za úkol pouze vysazovat stromy nové, ale také objevovat stromy vysazované u příležitosti dalších milníků naší historie a pečovat o ně. Vyvrcholení akce směřuje k 28. říjnu, k němuž by mělo být vysázeno minimálně 2018 stromů, které by měly připomínat naši svobodu i další získané hodnoty. „Doufám, že demokracie a další hodnoty s ní spojené něco Čechům říkají i dnes a že jim v tom také trochu pomáhá běhání, protože závody jsou vlastně taková demokracie v kostce. Všichni vybíhají ze stejné startovní čáry a záleží jen na každém jednotlivci, jak se s tratí vypořádá," řekl prezident závodů RunCzech Carlo Capalbo. Projekt funguje tak, že běžci při registraci mohou přispět na Stromy svobody částkou 250 nebo 100 korun. Jedna sazenice stromku stojí 1500 korun a Nadace Partnerství garantuje ještě následnou péči o ni po dalších pět let. Kromě příspěvků běžců půjdou finance na akci také od dalších dárců a z veřejných sbírek. Do akce se zapojují třeba také základní školy. Připojit se může kdokoli i vlastní výsadbou a výsledek poté zaregistrovat do interaktivní mapy na webu nadace. Za dobu trvání projektu se k němu připojilo na 6500 běžců, z toho loni přesně 657. Dřeviny nacházejí svoje místo hlavně podél cyklostezek a cest pro pěší, ve školních zahradách a obecních sadech. Pokud by se všechny sazenice ze společného projektu vysázely do jedné řady, tvořily by alej dlouhou 24 kilometrů.

Green 4/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

na přelomu roku se objevovaly předpovědi jednoho věštce za druhým. A to víc než obvykle, snad vzhledem k tomu, že podle několika má být příští rok přelomový, pro lidstvo velmi těžký. Kromě vypuknutí třetí světové války, která začne jaderným výbuchem, bude svět bojovat s mnoha přírodními katastrofami (dojde k největšímu zemětřesení v historii USA). Přijde obrovská hospodářská krize. Zemře papež - hlava katolické církve a vrátí se Ježíš Kristus. Lidé se budou běžně dožívat 200 let a dojde prý i na invazi mimozemšťanů…

Z řady předpovědí, které podle mě mají tendenci se skutečně naplnit, je poukázání na dramatický růst významu vody. Dosud ji obrazně vnímáme, připusťme si to, jen když studna přetéká, nebo vysychá. Celosvětový vodní deficit hrozí celé planetě a zůstává jen otázkou času, kdy dorazí k nám. Mimochodem, jeden z mnoha vykladačů věšteb Nostradama, nejznámějšího francouzského věštce a mystika, jehož jméno rezonuje veřejností i stovky let po jeho smrti, si vodu originálně „přivlastnil“. V novém roce se lidé ve velkém údajně začnou (konečně!) učit žít pod vodou. Nebyli by to první savci, dodávám já, delfíni se na život v oceánech úspěšně adaptovali a podle oceánologa Simona Evettseby by to snad mohli dokázat i lidé. Vlivem extrémních teplot v některých oblastech jim dost možná v budoucnu nic jiného nezbude. Stanou se tak delfíni naši noví sousedé?

Bez obav, zimní vydání Greenu není plné pochybných věšteb. Ale ani není napěchováno výhradně články s tematikou inovací a nových technologií a trendů ve světě golfu/greenkeepingu, viz mimo jiné Počtvrté v Lednici, Týden zeleného vzdělávání, ohlédnutí za 5. Polními dny ETS, za semináři či turnaje Ittec, Profigrass, AGRO CS a AROS-osiva nebo prezentací všestranného SUPERstroje od John Deera.

Inspirativní a pohodové novoroční čtení jsme se Vám tentokrát snažili zpříjemnit například přiblížením Loučení se sezonou ve smíchovském Erpetu, malostranské pivnici U Hrocha a v jihočeské Krči u Protivína, a dále křížovkou o dárkový koš vína ze znojemského Malovaného sklepa.

K přání Hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů
v novém roce 2018 mi za redakci Greenu dovolte připojit
také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan