DOPORUČUJEME


AGRO CS: Seminář pro greenkeepery

datum 03.03.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zelené vzdělávání

Ve svém českoskalickém sídle uspořádala společnost AGRO CS tradiční jarní jednodenní seminář pro greenkeepery. Pro sedmdesátku zástupců většiny českých golfových resortů připravila atraktivní přednáškový program, kterému na zajímavosti neubrala ani neúčast dvou pozvaných zahraničních expertů (Decleana Gallaghera z OGT a Tima Baldwina z HITAS Consulting), kterým v příletu do Česka zabránila sněhová kalamita v Británii a v Irsku. Jejich témata - Využití mořských řas v údržbě trávníků, resp. Prevence a ochrana v trávníkářství – si vzali na starost Michaela Křepinská a nový vedoucí manažer PROFI programu Ing. Kamil Pečenka, který v úvodním slově potvrdil svůj nástup do vedení Zahradní divize (a současně i odstoupení z funkce prezidenta FEGGA kvůli vyloučení střetu zájmů). Do přednáškového bloku dále Kamil Pečenka přispěl přiblížením firemních novinek (např. hnojivo ProtoPlus), přednáškou na téma Ochranné pigmenty pro lepší odolnost vůči stresu trávníků a přiblížením legislativních změn v roce 2018. Dalšími přednášejícími byli Pavel Stejskal z firmy Ittec (doporučil stroje pro údržbu golfových hřišť), Radka Hynková ze společnosti Agrovápno (použití křídových vápenců v trávníkářství) a Martin Müller z DLF Seeds s.r.o. Jeho přednášku Nejnovější trendy v osivech, odrůdy 4turf, založenou podle vlastních slov hlavně na faktech, grafech a na fotografiích, bohužel poznamenal půlhodinový výpadek elektrického proudu. Přesto se jeho informace, soustředěné hodně na jílek vytrvalý a perspektivní kostřavu rákosovitou, těšily velké pozornosti všech přítomných. Již tradiční jarní odborná akce divize Zahradní, jejíž výrobní a obchodní program je v současné době nejrozsáhlejší činností ze tří dalších divizí společnosti AGRO CS (dále divize Strojírenská, Agroslužby a Bio energie) se i přes zmíněné potíže velmi povedla. Kontakt a bližší informace: GREEN 1/2018, www.agroprofi.cz, ww.travnikovekoberce.cz

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan