DOPORUČUJEME


Jen poloviční radost

datum 01.12.2017 vlozil ČGF ČGF kategorie Zajímavosti

Jen napůl se dnes mohl radovat český golf z průběhu Q-school americké LPGA Tour, kde 4. kolo určilo účastnice nedělního finále. Prošla do něj ve své premiérové profesionální sezóně Karolína Vlčková a bude z 35. místa útočit na elitní dvacítku. Kláře Spikové postup smolně utekl o jednu ránu.
Jen napůl se dnes mohl radovat český golf z průběhu Q-school americké LPGA Tour, kde 4. kolo určilo účastnice nedělního finále.  Prošla do něj ve své premiérové profesionální sezóně Karolína Vlčková a bude z 35. místa útočit na elitní dvacítku, která získá plnou hrací kartu na sezónu 2019. Kláře Spilkové postup smolně utekl o jednu ránu.

Do klíčového kola nevstoupila sice Spilková ideálně, ale postupně se dostala až na dnešní skóre -2 a zdálo se, že jí postup nemůže uniknout. Jenže dvě bogey na posledních třech jamkách (startovala z desítky) jí vystavilo pro neděli stopku, dnešní výsledek even par nestačil. Spilková ale nemusí věšet hlavu - na evropské sérii Ladies European Tour je na čtvrtém místě elitní desítky sezónního žebříčku, a tak i příští rok bude hrát turnaje nejvyšší evropské scény. "Jsem vděčná za všechny momenty které mi život přináší ať jsou jakékoliv. Je to tak jak to má být a ze zkušenosti vím, že občas špatná zkušenost je nakonec ta nejlepší a nejcenější. Byla jsem pěkně naštvaná jako to každý z nás občas umí, dostala jsem ze sebe všechny emoce a teď to ve mně pomalu začíná uzrávat. Moc se těsím přístí týden na závěrečný turnaj do Dubaje, kde začínám už ve středu a také přeji Káje ať jí to tam zítra padá a splní si svůj americký sen," uvedla později Spilková.

O něco později startující Vlčková vsadila na první devítce na trpělivost, na druhé dvě rány umazala, čistá karta bez ztrát svědčí o výborném výkonu. Birdie na poslední jamce ji navíc přiblížilo reálné naději bojovat o postup do TOP 20, která se bude v neděli radovat z postupu mezi světovou ženskou elitu. Na postupové pozice ztrácí Karolína dvě rány a těšit jí může, že se bude znovu hrát na jejím „oblíbenějším“ hřišti Hills, kde jak ve druhém (-1) tak ve čtvrtém kole (-2) dokázala zahrát pod par hřiště.

 

 


Green 4/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

na přelomu roku se objevovaly předpovědi jednoho věštce za druhým. A to víc než obvykle, snad vzhledem k tomu, že podle několika má být příští rok přelomový, pro lidstvo velmi těžký. Kromě vypuknutí třetí světové války, která začne jaderným výbuchem, bude svět bojovat s mnoha přírodními katastrofami (dojde k největšímu zemětřesení v historii USA). Přijde obrovská hospodářská krize. Zemře papež - hlava katolické církve a vrátí se Ježíš Kristus. Lidé se budou běžně dožívat 200 let a dojde prý i na invazi mimozemšťanů…

Z řady předpovědí, které podle mě mají tendenci se skutečně naplnit, je poukázání na dramatický růst významu vody. Dosud ji obrazně vnímáme, připusťme si to, jen když studna přetéká, nebo vysychá. Celosvětový vodní deficit hrozí celé planetě a zůstává jen otázkou času, kdy dorazí k nám. Mimochodem, jeden z mnoha vykladačů věšteb Nostradama, nejznámějšího francouzského věštce a mystika, jehož jméno rezonuje veřejností i stovky let po jeho smrti, si vodu originálně „přivlastnil“. V novém roce se lidé ve velkém údajně začnou (konečně!) učit žít pod vodou. Nebyli by to první savci, dodávám já, delfíni se na život v oceánech úspěšně adaptovali a podle oceánologa Simona Evettseby by to snad mohli dokázat i lidé. Vlivem extrémních teplot v některých oblastech jim dost možná v budoucnu nic jiného nezbude. Stanou se tak delfíni naši noví sousedé?

Bez obav, zimní vydání Greenu není plné pochybných věšteb. Ale ani není napěchováno výhradně články s tematikou inovací a nových technologií a trendů ve světě golfu/greenkeepingu, viz mimo jiné Počtvrté v Lednici, Týden zeleného vzdělávání, ohlédnutí za 5. Polními dny ETS, za semináři či turnaje Ittec, Profigrass, AGRO CS a AROS-osiva nebo prezentací všestranného SUPERstroje od John Deera.

Inspirativní a pohodové novoroční čtení jsme se Vám tentokrát snažili zpříjemnit například přiblížením Loučení se sezonou ve smíchovském Erpetu, malostranské pivnici U Hrocha a v jihočeské Krči u Protivína, a dále křížovkou o dárkový koš vína ze znojemského Malovaného sklepa.

K přání Hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů
v novém roce 2018 mi za redakci Greenu dovolte připojit
také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan