DOPORUČUJEME


Jen poloviční radost

datum 01.12.2017 vlozil ČGF ČGF kategorie Zajímavosti

Jen napůl se dnes mohl radovat český golf z průběhu Q-school americké LPGA Tour, kde 4. kolo určilo účastnice nedělního finále. Prošla do něj ve své premiérové profesionální sezóně Karolína Vlčková a bude z 35. místa útočit na elitní dvacítku. Kláře Spikové postup smolně utekl o jednu ránu.
Jen napůl se dnes mohl radovat český golf z průběhu Q-school americké LPGA Tour, kde 4. kolo určilo účastnice nedělního finále.  Prošla do něj ve své premiérové profesionální sezóně Karolína Vlčková a bude z 35. místa útočit na elitní dvacítku, která získá plnou hrací kartu na sezónu 2019. Kláře Spilkové postup smolně utekl o jednu ránu.

Do klíčového kola nevstoupila sice Spilková ideálně, ale postupně se dostala až na dnešní skóre -2 a zdálo se, že jí postup nemůže uniknout. Jenže dvě bogey na posledních třech jamkách (startovala z desítky) jí vystavilo pro neděli stopku, dnešní výsledek even par nestačil. Spilková ale nemusí věšet hlavu - na evropské sérii Ladies European Tour je na čtvrtém místě elitní desítky sezónního žebříčku, a tak i příští rok bude hrát turnaje nejvyšší evropské scény. "Jsem vděčná za všechny momenty které mi život přináší ať jsou jakékoliv. Je to tak jak to má být a ze zkušenosti vím, že občas špatná zkušenost je nakonec ta nejlepší a nejcenější. Byla jsem pěkně naštvaná jako to každý z nás občas umí, dostala jsem ze sebe všechny emoce a teď to ve mně pomalu začíná uzrávat. Moc se těsím přístí týden na závěrečný turnaj do Dubaje, kde začínám už ve středu a také přeji Káje ať jí to tam zítra padá a splní si svůj americký sen," uvedla později Spilková.

O něco později startující Vlčková vsadila na první devítce na trpělivost, na druhé dvě rány umazala, čistá karta bez ztrát svědčí o výborném výkonu. Birdie na poslední jamce ji navíc přiblížilo reálné naději bojovat o postup do TOP 20, která se bude v neděli radovat z postupu mezi světovou ženskou elitu. Na postupové pozice ztrácí Karolína dvě rány a těšit jí může, že se bude znovu hrát na jejím „oblíbenějším“ hřišti Hills, kde jak ve druhém (-1) tak ve čtvrtém kole (-2) dokázala zahrát pod par hřiště.

 

 


Green 2/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

vedro a vedro, suchá tráva, vyprahlá zem. Mraky se jen proženou a požehnaný (nepřívalový) déšť zalévá krajinu někde jinde. Líšnice nebo Pyšely bojovaly na jaře ze všech sil. Naštěstí obě hřiště odolala, s některými z vás jsme se mohli osobně přesvědčit, že se dostaly dokonce do top kondice (viz materiál na s. 6, resp. na s. 10). „O krásné jaro a podzim jsme však na desítky let přišli,“ však zdvíhá prst přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, která tvrdí, že chyba je na straně člověka. Může za extrémy příroda, nebo my?

S příchodem července hlásilo několik míst v Česku rekordně chladné počasí. Teploty se v noci pohybovaly kolem pěti stupňů Celsia a na horách mrzlo. Průměrná teplota klesla na přesných 4,8 stupňů Celsia, a to bez výrazných rozdílů mezi jednotlivými regiony. Z více než poloviny stanic s alespoň třicetiletou historií záznamů hlásili meteorologové dokonce rekordy (v Přerově pro druhou červencovou noc padl rekord pocházející z roku 1892). K situaci přispěla projasněná obloha, bezvětří a také studený vzduch ze severu. „Koktejl pesticidů zabíjí včely, padneme na držku,“ přitvrzuje Jakub Hruška. „Na čase je výrazně zdražit vodu – aspoň tedy pro ty, kteří s ní plýtvají. Musíme změnit zemědělství, lesnictví a hlavně si zvyknout na extrémy.“

Podle hydrologů už podobné suché období jako nyní zažila zdejší krajina v minulosti. Z diskuse, co mohou znamenat tři suché roky mezi lety 2014 a 2017, mají hydrologové v dalším suchém roce 2018 málo potěšitelnou prognózu. Se suchem se prý budeme muset vyrovnávat ještě dalších 20 let. Tuto předpověď opírají o minulost. Současná sucha se dají podle nich srovnat se situací v druhé polovině 19. století. Tehdy vlivem suššího počasí i špatného hospodaření v krajině trápil nedostatek vody české území právě zmíněných 20 let.

Máte strach ze změn? zeptal jsem se držíc dva poslední Greeny v ruce Kláry Spilkové, v současnosti nejlepší české profesionální hráčky. Říká se, že změna je život... „Strach jsem mívala, teď už ne,“ odpověděla mi s úsměvem. „To už mi říkal táta: Počkej si na konec sezony a pak dělej změny. Jestli má nějaká změna přijít, tak přijde a není čeho se bát. Je to přirozený vývoj.“

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení, hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů a hlavně - Nebojte se změn!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan