DOPORUČUJEME


Jak si vedou v žebříčku

datum 23.11.2017 vlozil Michael Jon kategorie Zajímavosti

Ve Světovém amatérském žebříčku (WAGR) figuruje i v posledním listopadovém týdnu 80 českých hráčů a hráček. Nejlépe si vede Šimon Zach (133.), kterému v příštím vydání ještě pomůže dnešní vítězství v Tucsonu. Mezi ženami je nejvýše postavenou Češkou stále Hana Ryšková (146.). Na žebříčku profesionálů vyčnívají Klára Spilková (209.) a Stanislav Matuš (683.). Zachův první univerzitní titul Díky premiérovému vítězství v univerzitním golfu se Šimon Zach výrazně posunul vpřed ve WAGRu. Triumf na Havaji na konci října ho vynesl už na 133. místo, které v příštím týdnu ještě určitě vylepší, protože dnes zvítězil v Arizoně v turnaji The Gobbler Amateur. V první pětistovce poskočil na 406. místo Jiří Zuska, Matyáš Zapletal je 462. V žebříčku je pak dále evidováno dalších 38 českých mužů. Českých golfistek je na WAGRu devětatřicet. Ryškovou následuje do pětistého místa Sára Kousková (165.), Kristýna Frýdlová (180.), Jana Melichová (194.), Kateřina Vlašínová (200.), Tereza Melecká (435.), Gabriela Roberta Vítů (478.), Patricie Macková (484.) a Tereza Koželuhová (487.) Dalších 30 českých hráček je za první pětistovkou žen na světě. Spilková TOP 200 na dosah Dělené šesté místo na Hero Women’s Indian Open znamenalo pro Kláru Spilkovou nejen posun v hodnocení Order of Merit Ladies European Tour na čtvrté místo, ale polepšila si i světovém žebříčku profesionálek. V nejaktuálnějším vydání jí patří 209. místo, první dvoustovku má tak na dosah. Mezi českými muži je i nadále neochvějně nejlepším profesionálem ve světovém žebříčku Stanislav Matuš, kterému aktuálně patří 683. místo. Započítaní jsou ještě Filip Mrůzek (1607.) a Aleš Kořínek (1648.).

Green 3/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

je malý. Neživý, a tak mu jsou emoce cizí. Předmět, který nemá oči, postrádá uši a ďolíkatý povrch nemá pro parádu. Nesmí vážit víc než 45,93 gramů a být menší než 42,7 milimetrů. Všechny jeho vrstvy musí být symetrické. Kdo má větší ruce, schová ho do dlaně celý.

Ano, určitě hádáte správně, řeč je o golfovém míčku, bez kterého se golfová hra ani žádný hráč golfu neobejde. Po světě jich létají miliardy. Špičkoví hráči je vystřelují rychlostí 250 kilometrů za hodinu. V nabidce jsou ty normální, ale i druhy, které vám vyrazí dech svými nachytávkami. Exploder míček po odpalu vybuchuje. Jetstreamer ze sebe po drivu vypustí tenkou stuhu. Unputtball při patování poskakuje a mění směr. V případě žertovného Phantomu nikdy neodhadnete kam poletí, dělá si, co chce. Tím ale vynalézavost výrobců golfových míčků zdaleka nekončí. K mání jsou míčky barevné, svítící, ale třeba takové, které se ihned po úderu rozpadnou. Anebo míčky, které se ve vodní překážce nepotopí, ale pohupují se na hladině. Tedy takové, o kterých se leccos dozvíte v materiálu Krč už nebude jako dřív.

Golfový míček jsem si do prvních řádek editorialu „zadrivoval“ zcela záměrně. Soudím totiž, že bílý projektil prolétl v tomto podzimním vydání téměř každým materiálem, více než kdy jindy. Jen namátkou – seminářovým Rožnovem, zeleným Grabštejnem, Berounem s Tatrou plnou písku, ME seniorů v Karlových Varech a v Cihelnách či Hlubokou nad Vltavou s nepotopeným Titanicem… A hlavně reportážním ohlédnutím za Výročním turnajem Českého svazu greenkeeperů na Malevilu. Znovu se na něm potvrdilo, že greenkepeři s golfovým míčkem kamarádí, dobře mu rozumějí a ovládají. Liberecký Jakub Daňko vystačil na zdolání kopcovitého hřiště v dešti a chladu jen s 80 ranami a získal tak na rok do svého držení titul Nejlepší hrající greenkeeper. Blahopřejeme!

Podzimní Green je plný dalších zajímavostí, novinek a inspirace. Rozhodně doporučujeme k vašemu laskavému přečtení zejména brněnské 5. Polní dny ETS a líšnické setkání se svazovými Patrony. Zaujmout by Vás také mohla Trochu jiná Itálie i křížovka se společností Platan Protivín. A neměli byste si nechat ujít také informaci, že vinobraní nemá být jen o kelímku s burčákem.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan