DOPORUČUJEME


Jak si vedou v žebříčku

datum 23.11.2017 vlozil Michael Jon kategorie Zajímavosti

Ve Světovém amatérském žebříčku (WAGR) figuruje i v posledním listopadovém týdnu 80 českých hráčů a hráček. Nejlépe si vede Šimon Zach (133.), kterému v příštím vydání ještě pomůže dnešní vítězství v Tucsonu. Mezi ženami je nejvýše postavenou Češkou stále Hana Ryšková (146.). Na žebříčku profesionálů vyčnívají Klára Spilková (209.) a Stanislav Matuš (683.). Zachův první univerzitní titul Díky premiérovému vítězství v univerzitním golfu se Šimon Zach výrazně posunul vpřed ve WAGRu. Triumf na Havaji na konci října ho vynesl už na 133. místo, které v příštím týdnu ještě určitě vylepší, protože dnes zvítězil v Arizoně v turnaji The Gobbler Amateur. V první pětistovce poskočil na 406. místo Jiří Zuska, Matyáš Zapletal je 462. V žebříčku je pak dále evidováno dalších 38 českých mužů. Českých golfistek je na WAGRu devětatřicet. Ryškovou následuje do pětistého místa Sára Kousková (165.), Kristýna Frýdlová (180.), Jana Melichová (194.), Kateřina Vlašínová (200.), Tereza Melecká (435.), Gabriela Roberta Vítů (478.), Patricie Macková (484.) a Tereza Koželuhová (487.) Dalších 30 českých hráček je za první pětistovkou žen na světě. Spilková TOP 200 na dosah Dělené šesté místo na Hero Women’s Indian Open znamenalo pro Kláru Spilkovou nejen posun v hodnocení Order of Merit Ladies European Tour na čtvrté místo, ale polepšila si i světovém žebříčku profesionálek. V nejaktuálnějším vydání jí patří 209. místo, první dvoustovku má tak na dosah. Mezi českými muži je i nadále neochvějně nejlepším profesionálem ve světovém žebříčku Stanislav Matuš, kterému aktuálně patří 683. místo. Započítaní jsou ještě Filip Mrůzek (1607.) a Aleš Kořínek (1648.).

Green 4/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

na přelomu roku se objevovaly předpovědi jednoho věštce za druhým. A to víc než obvykle, snad vzhledem k tomu, že podle několika má být příští rok přelomový, pro lidstvo velmi těžký. Kromě vypuknutí třetí světové války, která začne jaderným výbuchem, bude svět bojovat s mnoha přírodními katastrofami (dojde k největšímu zemětřesení v historii USA). Přijde obrovská hospodářská krize. Zemře papež - hlava katolické církve a vrátí se Ježíš Kristus. Lidé se budou běžně dožívat 200 let a dojde prý i na invazi mimozemšťanů…

Z řady předpovědí, které podle mě mají tendenci se skutečně naplnit, je poukázání na dramatický růst významu vody. Dosud ji obrazně vnímáme, připusťme si to, jen když studna přetéká, nebo vysychá. Celosvětový vodní deficit hrozí celé planetě a zůstává jen otázkou času, kdy dorazí k nám. Mimochodem, jeden z mnoha vykladačů věšteb Nostradama, nejznámějšího francouzského věštce a mystika, jehož jméno rezonuje veřejností i stovky let po jeho smrti, si vodu originálně „přivlastnil“. V novém roce se lidé ve velkém údajně začnou (konečně!) učit žít pod vodou. Nebyli by to první savci, dodávám já, delfíni se na život v oceánech úspěšně adaptovali a podle oceánologa Simona Evettseby by to snad mohli dokázat i lidé. Vlivem extrémních teplot v některých oblastech jim dost možná v budoucnu nic jiného nezbude. Stanou se tak delfíni naši noví sousedé?

Bez obav, zimní vydání Greenu není plné pochybných věšteb. Ale ani není napěchováno výhradně články s tematikou inovací a nových technologií a trendů ve světě golfu/greenkeepingu, viz mimo jiné Počtvrté v Lednici, Týden zeleného vzdělávání, ohlédnutí za 5. Polními dny ETS, za semináři či turnaje Ittec, Profigrass, AGRO CS a AROS-osiva nebo prezentací všestranného SUPERstroje od John Deera.

Inspirativní a pohodové novoroční čtení jsme se Vám tentokrát snažili zpříjemnit například přiblížením Loučení se sezonou ve smíchovském Erpetu, malostranské pivnici U Hrocha a v jihočeské Krči u Protivína, a dále křížovkou o dárkový koš vína ze znojemského Malovaného sklepa.

K přání Hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů
v novém roce 2018 mi za redakci Greenu dovolte připojit
také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan