DOPORUČUJEME


Jak si vedou v žebříčku

datum 23.11.2017 vlozil Michael Jon kategorie Zajímavosti

Ve Světovém amatérském žebříčku (WAGR) figuruje i v posledním listopadovém týdnu 80 českých hráčů a hráček. Nejlépe si vede Šimon Zach (133.), kterému v příštím vydání ještě pomůže dnešní vítězství v Tucsonu. Mezi ženami je nejvýše postavenou Češkou stále Hana Ryšková (146.). Na žebříčku profesionálů vyčnívají Klára Spilková (209.) a Stanislav Matuš (683.). Zachův první univerzitní titul Díky premiérovému vítězství v univerzitním golfu se Šimon Zach výrazně posunul vpřed ve WAGRu. Triumf na Havaji na konci října ho vynesl už na 133. místo, které v příštím týdnu ještě určitě vylepší, protože dnes zvítězil v Arizoně v turnaji The Gobbler Amateur. V první pětistovce poskočil na 406. místo Jiří Zuska, Matyáš Zapletal je 462. V žebříčku je pak dále evidováno dalších 38 českých mužů. Českých golfistek je na WAGRu devětatřicet. Ryškovou následuje do pětistého místa Sára Kousková (165.), Kristýna Frýdlová (180.), Jana Melichová (194.), Kateřina Vlašínová (200.), Tereza Melecká (435.), Gabriela Roberta Vítů (478.), Patricie Macková (484.) a Tereza Koželuhová (487.) Dalších 30 českých hráček je za první pětistovkou žen na světě. Spilková TOP 200 na dosah Dělené šesté místo na Hero Women’s Indian Open znamenalo pro Kláru Spilkovou nejen posun v hodnocení Order of Merit Ladies European Tour na čtvrté místo, ale polepšila si i světovém žebříčku profesionálek. V nejaktuálnějším vydání jí patří 209. místo, první dvoustovku má tak na dosah. Mezi českými muži je i nadále neochvějně nejlepším profesionálem ve světovém žebříčku Stanislav Matuš, kterému aktuálně patří 683. místo. Započítaní jsou ještě Filip Mrůzek (1607.) a Aleš Kořínek (1648.).

Green 3/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

nejuznávanější teorie předpokládá, že humor a smích se vyvíjí z pocitů a projevů triumfu. Plně se s ní neztotožňuji, protože tento vzácný dar dostal vítěz letošního Výročního turnaje ČSG pan Josef Čepek do vínku snad už při svém narození dne 2. února 1956 (na Hromnice). Tento rebel a pohodář s jedinečným smyslem pro humor vyhrál v Darovanském dvoře devatenáctý ročník tradičního prestižního golfového klání (blíže viz s. 12 až 16). Titul Nejlepší hrající greenkeeper tak získal zpátky do svého ročního držení – a to po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech. Blahopřejeme!

Poděbradský Josef Čepek v současnosti pomáhá s údržbou hřiště Královského GC Malevil. O tom, že umí skvěle hrát golf, není třeba nikoho přesvědčovat. S holemi vyráží na hřiště od roku 1982 a o sedm roků později se dokonce s českou golfovou reprezentací podíval do Walesu. Po vítězství v Darovanském dvoře se rázem stal nejúspěšnějším hráčem greenkeeperské turnajové historie. Jen trojici hráčů (Svěntek, Daňko, Čepek) se totiž až do letošního turnaje podařilo dvakrát zvítězit. Díky zlatému (nebo snad zelenému? 6) hattricku se Josef Čepek rázem osamostatnil v čele historického žebříčku „nesmrtelných“ greenkeeperských šampionů.

Ale vraťme se na začátek ke smyslu pro humor, který je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. Je bezvadné, že nový šampion šampionů ho má na rozdávání. Když jsem Josefu Čepkovi pomáhal v Darovanském dvoře s uložením trofeje a cen do jeho staršího auta, neodpustil jsem si na jeho adresu pár slovních legrácek. Usmál se a usadil mě vtipnou hláškou „Vsadím se, že ani ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“ S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – tento smysl je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Smích má nad naší myslí a tělem velkou moc. Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, nezpanikaří. Nebude z toho zbytečně naštvaný. Pusťte si nějaký film s Eddie Murphym, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem, klasiku komediálního žánru, jako jsou Mladý Frankenstein, Ohnivá sedla, Ženy sobě, nebo Pařba ve Vegas. Nebo se prostě pohodlně usaďte v křesle s novým Greenem v rukách...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,
hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan