DOPORUČUJEME


Kompostový ořešákový spor

datum 02.11.2017 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Listí z ořešáku, podobně jako listy jírovců nebo dubů, obsahují mnoho tříslovin, takže se rozkládají velmi pomalu. Každoročně tak musíme řeší, kam s ním. Listí ořešáku je odedávna předmětem sporů. Patří na kompost, nebo rozklad brzdí a činí kompost nekvalitním? Jen máloco v zeleném světě, jako právě listí ořešáku, vyvolává tolik sporů. Jak z toho ven? Kompostovat nebo ne? Řada odborníků zastává názor, že se sice listí z ořešáku pomaleji rozkládá, ale své místo na kompostu má. Že listy ořešáku nepatří do kompostu, je prý zahrádkářská pověra. Rozklad ořešákového listí lze totiž urychlit. Variant je několik. Můžeme listí prohnat drtičem, nebo do kompostu můžeme přidat urychlovač. Postačí také když listí nedáváme do kompostu jako hlavní nebo jediný materiál, ale ve směsi různých dalších zbytků. Odpůrci kompostování ořešákového listí argumentují tím, že toto listí se rozkládá v kompostech pomalu. Kompost je navíc nepříjemně cítit a rostlinám neprospívá. Ořešáková listovka se také na záhonu nebo pod rostlinami mnohem déle mění na užitečnou kompostovou zemitou hmotu a na takto přihnojovaných záhonech také nelze pěstovat cokoliv. Na druhé straně řada zahrádkářů při kompostování využívá veškerý listový odpad včetně listí ořešáků, aniž by vzniklý kompost byl méně užitečný než „bezořešákové“ komposty. Tito lidé argumentují i tím, že příroda se dokáže vypořádat se všemi odpadními materiály, i když jí to v některých případech může trvat déle, než je obvyklé. Je to ale pouze otázka času, ale když proces nakonec proběhne, na výslednou kvalitu kompostu nemá ořešák žádný negativní vliv. Navíc listí z ořešáku obsahuje protibakteriální a protihoubové látky, které se pochopitelně uplatňují i při kompostovém tlení. Výbornou radou, jak na pomalejší tlení některých druhů stromů vyzrát, je ho jednoduše nakombinovat s dalším druhem rostlinného materiálu. Ořešákové listí nedáváme do kompostu jako hlavní nebo dokonce jediný materiál, ale ve směsi dalších zbytků. Ideálně tak, že na díl ořešákového listí dáme tři díly jiného listí či zbytků rostlin. Takto připravený kompost pak zetlí v obvyklé době. Jiný způsob Dalším řešením je věnovat ořešákové listí chovatelům zvířat. Ovce ho prý požerou, chovatelé slepic ho zase využívají jako podestýlku.

Green 3/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

je malý. Neživý, a tak mu jsou emoce cizí. Předmět, který nemá oči, postrádá uši a ďolíkatý povrch nemá pro parádu. Nesmí vážit víc než 45,93 gramů a být menší než 42,7 milimetrů. Všechny jeho vrstvy musí být symetrické. Kdo má větší ruce, schová ho do dlaně celý.

Ano, určitě hádáte správně, řeč je o golfovém míčku, bez kterého se golfová hra ani žádný hráč golfu neobejde. Po světě jich létají miliardy. Špičkoví hráči je vystřelují rychlostí 250 kilometrů za hodinu. V nabidce jsou ty normální, ale i druhy, které vám vyrazí dech svými nachytávkami. Exploder míček po odpalu vybuchuje. Jetstreamer ze sebe po drivu vypustí tenkou stuhu. Unputtball při patování poskakuje a mění směr. V případě žertovného Phantomu nikdy neodhadnete kam poletí, dělá si, co chce. Tím ale vynalézavost výrobců golfových míčků zdaleka nekončí. K mání jsou míčky barevné, svítící, ale třeba takové, které se ihned po úderu rozpadnou. Anebo míčky, které se ve vodní překážce nepotopí, ale pohupují se na hladině. Tedy takové, o kterých se leccos dozvíte v materiálu Krč už nebude jako dřív.

Golfový míček jsem si do prvních řádek editorialu „zadrivoval“ zcela záměrně. Soudím totiž, že bílý projektil prolétl v tomto podzimním vydání téměř každým materiálem, více než kdy jindy. Jen namátkou – seminářovým Rožnovem, zeleným Grabštejnem, Berounem s Tatrou plnou písku, ME seniorů v Karlových Varech a v Cihelnách či Hlubokou nad Vltavou s nepotopeným Titanicem… A hlavně reportážním ohlédnutím za Výročním turnajem Českého svazu greenkeeperů na Malevilu. Znovu se na něm potvrdilo, že greenkepeři s golfovým míčkem kamarádí, dobře mu rozumějí a ovládají. Liberecký Jakub Daňko vystačil na zdolání kopcovitého hřiště v dešti a chladu jen s 80 ranami a získal tak na rok do svého držení titul Nejlepší hrající greenkeeper. Blahopřejeme!

Podzimní Green je plný dalších zajímavostí, novinek a inspirace. Rozhodně doporučujeme k vašemu laskavému přečtení zejména brněnské 5. Polní dny ETS a líšnické setkání se svazovými Patrony. Zaujmout by Vás také mohla Trochu jiná Itálie i křížovka se společností Platan Protivín. A neměli byste si nechat ujít také informaci, že vinobraní nemá být jen o kelímku s burčákem.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan