DOPORUČUJEME


Kompostový ořešákový spor

datum 02.11.2017 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Listí z ořešáku, podobně jako listy jírovců nebo dubů, obsahují mnoho tříslovin, takže se rozkládají velmi pomalu. Každoročně tak musíme řeší, kam s ním. Listí ořešáku je odedávna předmětem sporů. Patří na kompost, nebo rozklad brzdí a činí kompost nekvalitním? Jen máloco v zeleném světě, jako právě listí ořešáku, vyvolává tolik sporů. Jak z toho ven? Kompostovat nebo ne? Řada odborníků zastává názor, že se sice listí z ořešáku pomaleji rozkládá, ale své místo na kompostu má. Že listy ořešáku nepatří do kompostu, je prý zahrádkářská pověra. Rozklad ořešákového listí lze totiž urychlit. Variant je několik. Můžeme listí prohnat drtičem, nebo do kompostu můžeme přidat urychlovač. Postačí také když listí nedáváme do kompostu jako hlavní nebo jediný materiál, ale ve směsi různých dalších zbytků. Odpůrci kompostování ořešákového listí argumentují tím, že toto listí se rozkládá v kompostech pomalu. Kompost je navíc nepříjemně cítit a rostlinám neprospívá. Ořešáková listovka se také na záhonu nebo pod rostlinami mnohem déle mění na užitečnou kompostovou zemitou hmotu a na takto přihnojovaných záhonech také nelze pěstovat cokoliv. Na druhé straně řada zahrádkářů při kompostování využívá veškerý listový odpad včetně listí ořešáků, aniž by vzniklý kompost byl méně užitečný než „bezořešákové“ komposty. Tito lidé argumentují i tím, že příroda se dokáže vypořádat se všemi odpadními materiály, i když jí to v některých případech může trvat déle, než je obvyklé. Je to ale pouze otázka času, ale když proces nakonec proběhne, na výslednou kvalitu kompostu nemá ořešák žádný negativní vliv. Navíc listí z ořešáku obsahuje protibakteriální a protihoubové látky, které se pochopitelně uplatňují i při kompostovém tlení. Výbornou radou, jak na pomalejší tlení některých druhů stromů vyzrát, je ho jednoduše nakombinovat s dalším druhem rostlinného materiálu. Ořešákové listí nedáváme do kompostu jako hlavní nebo dokonce jediný materiál, ale ve směsi dalších zbytků. Ideálně tak, že na díl ořešákového listí dáme tři díly jiného listí či zbytků rostlin. Takto připravený kompost pak zetlí v obvyklé době. Jiný způsob Dalším řešením je věnovat ořešákové listí chovatelům zvířat. Ovce ho prý požerou, chovatelé slepic ho zase využívají jako podestýlku.

Green 3/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

nejuznávanější teorie předpokládá, že humor a smích se vyvíjí z pocitů a projevů triumfu. Plně se s ní neztotožňuji, protože tento vzácný dar dostal vítěz letošního Výročního turnaje ČSG pan Josef Čepek do vínku snad už při svém narození dne 2. února 1956 (na Hromnice). Tento rebel a pohodář s jedinečným smyslem pro humor vyhrál v Darovanském dvoře devatenáctý ročník tradičního prestižního golfového klání (blíže viz s. 12 až 16). Titul Nejlepší hrající greenkeeper tak získal zpátky do svého ročního držení – a to po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech. Blahopřejeme!

Poděbradský Josef Čepek v současnosti pomáhá s údržbou hřiště Královského GC Malevil. O tom, že umí skvěle hrát golf, není třeba nikoho přesvědčovat. S holemi vyráží na hřiště od roku 1982 a o sedm roků později se dokonce s českou golfovou reprezentací podíval do Walesu. Po vítězství v Darovanském dvoře se rázem stal nejúspěšnějším hráčem greenkeeperské turnajové historie. Jen trojici hráčů (Svěntek, Daňko, Čepek) se totiž až do letošního turnaje podařilo dvakrát zvítězit. Díky zlatému (nebo snad zelenému? 6) hattricku se Josef Čepek rázem osamostatnil v čele historického žebříčku „nesmrtelných“ greenkeeperských šampionů.

Ale vraťme se na začátek ke smyslu pro humor, který je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. Je bezvadné, že nový šampion šampionů ho má na rozdávání. Když jsem Josefu Čepkovi pomáhal v Darovanském dvoře s uložením trofeje a cen do jeho staršího auta, neodpustil jsem si na jeho adresu pár slovních legrácek. Usmál se a usadil mě vtipnou hláškou „Vsadím se, že ani ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“ S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – tento smysl je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Smích má nad naší myslí a tělem velkou moc. Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, nezpanikaří. Nebude z toho zbytečně naštvaný. Pusťte si nějaký film s Eddie Murphym, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem, klasiku komediálního žánru, jako jsou Mladý Frankenstein, Ohnivá sedla, Ženy sobě, nebo Pařba ve Vegas. Nebo se prostě pohodlně usaďte v křesle s novým Greenem v rukách...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,
hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan