DOPORUČUJEME


Budou Češi znovu slavit?

datum 12.10.2017 vlozil ČGF ČGF kategorie Zajímavosti

Sportovní rivalita mezi Českem a Slovenskem bude mít pokračování. Od středy totiž začalo další vzájemné měření sil v Česko-Slovenském poháru. Dvoudenní klání se koná v letos nově otevřeném slovenském Golf Resortu Sedin. A Češi by poblíž Bratislavy rádi slavili už sedmé vítězství v řadě. Česko-Slovenský pohár je mezistátním utkáním mezi Čechy a Slováky a jeho tradice sahá do roku 2005, kdy se konal premiérový ročník. Až do roku 2011 se konal souboj dvou bývalých federálních partnerů s výrazně přátelským nádechem každý rok, poslední tři ročníky se opakovaly po dvou letech. Češi se radovali z vítězství už šestkrát, zatímco Slováci pouze jednou, první ročník skončil remízou. Před dvěma lety vyhráli Češi utkání na Zbraslavi jen díky závěrečnému vzepjetí sil, kdy dokázali dotáhnout střetnutí ke konečné remíze, která jim jako obhájcům k titulu stačila. Protože se pořadatelství mezi oběma zeměmi každé dva roky střídá, připadá letošní ročník na slovenské přátele. Ti pořádají utkání v letos nově otevřeném Golf Resortu Sedin. Český tým odjel k východním sousedům dnes a absolvuje na hřišti i tréninkové kolo. V sedm hodin večer čeká reprezentanty slavnostní zahájení a ve středu ráno vypukne pohár pěti fourbally. Odpoledne bude následovat pět foursomů. Ve čtvrtek je na programu deset singlů. Všechna utkání se hrají na jamky. Složení týmu je mixem mužů a žen. Na české straně byli nominováni Václav Tichý, Filip Ráža, Hynek Groh, Kryštof Růčka, Ondřej Lisý a David Rozlivek. Z žen dostávají důvěru Patricie Macková, Lucie Harcubová, Tereza Koželuhová a Karolína Krásová. Kapitánem mužstva je Petr Šavrda, trenérem a team advisorem Jiří Němeček. Bližší informace: GREEN 4/2017

Green 3/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

je malý. Neživý, a tak mu jsou emoce cizí. Předmět, který nemá oči, postrádá uši a ďolíkatý povrch nemá pro parádu. Nesmí vážit víc než 45,93 gramů a být menší než 42,7 milimetrů. Všechny jeho vrstvy musí být symetrické. Kdo má větší ruce, schová ho do dlaně celý.

Ano, určitě hádáte správně, řeč je o golfovém míčku, bez kterého se golfová hra ani žádný hráč golfu neobejde. Po světě jich létají miliardy. Špičkoví hráči je vystřelují rychlostí 250 kilometrů za hodinu. V nabidce jsou ty normální, ale i druhy, které vám vyrazí dech svými nachytávkami. Exploder míček po odpalu vybuchuje. Jetstreamer ze sebe po drivu vypustí tenkou stuhu. Unputtball při patování poskakuje a mění směr. V případě žertovného Phantomu nikdy neodhadnete kam poletí, dělá si, co chce. Tím ale vynalézavost výrobců golfových míčků zdaleka nekončí. K mání jsou míčky barevné, svítící, ale třeba takové, které se ihned po úderu rozpadnou. Anebo míčky, které se ve vodní překážce nepotopí, ale pohupují se na hladině. Tedy takové, o kterých se leccos dozvíte v materiálu Krč už nebude jako dřív.

Golfový míček jsem si do prvních řádek editorialu „zadrivoval“ zcela záměrně. Soudím totiž, že bílý projektil prolétl v tomto podzimním vydání téměř každým materiálem, více než kdy jindy. Jen namátkou – seminářovým Rožnovem, zeleným Grabštejnem, Berounem s Tatrou plnou písku, ME seniorů v Karlových Varech a v Cihelnách či Hlubokou nad Vltavou s nepotopeným Titanicem… A hlavně reportážním ohlédnutím za Výročním turnajem Českého svazu greenkeeperů na Malevilu. Znovu se na něm potvrdilo, že greenkepeři s golfovým míčkem kamarádí, dobře mu rozumějí a ovládají. Liberecký Jakub Daňko vystačil na zdolání kopcovitého hřiště v dešti a chladu jen s 80 ranami a získal tak na rok do svého držení titul Nejlepší hrající greenkeeper. Blahopřejeme!

Podzimní Green je plný dalších zajímavostí, novinek a inspirace. Rozhodně doporučujeme k vašemu laskavému přečtení zejména brněnské 5. Polní dny ETS a líšnické setkání se svazovými Patrony. Zaujmout by Vás také mohla Trochu jiná Itálie i křížovka se společností Platan Protivín. A neměli byste si nechat ujít také informaci, že vinobraní nemá být jen o kelímku s burčákem.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan