DOPORUČUJEME


Poslední letní kapitola

datum 22.09.2017 vlozil ČGF ČGF kategorie Události

O víkendu napíše svou poslední kapitolu v letošní sezóně další série amatérů – Pilsner Urquell Czech Mid & Senior Tour. Vrcholné Masters hostí hřiště na Zbraslavi (Prague City Golf), kde se rozhodne o nových šampionech letošní sezóny. Do závěrečného turnaje midů mohlo být podle kritérií přijato nejlepších 48 mid-amatérů a 12 mid-amatérek v průběžném hodnocení PU CSMT. Ujít si ho nenechají hlavní kandidáti a kandidátky na celkové vítězství v tour. Uhájit prvenství v žebříčku mužů přijel Mikuláš Ordnung, kterého naopak budou chtít sesadit z trůnu Zdeněk Bouček, Tomáš Vymazal, Aleš Procházka, nebo Radek Kohout. Další hráči v pořadí už mají totiž jen velmi malou šanci na získ prvenství. Ale hraje se i o další umístění. Také v kategorii žen se sjely na Zbraslav nejlepší hráčky letošního ročníku. Obhajovat titul v celé sérii bude Markéta Šubrtová, vítězství na Masters pak Martina Kodejšová, která si bude chtít rovněž pohlídat celkové vítězství v tour. Zatím má náskok 300 bodů před druhou Silvií Dittertovou. V kategorii seniorů se schyluje k velkému dramatu. Pavel Vilimovský s Michaelem Závěrkou mají shodně 4000 bodů a třetí Jan Hofman ztrácí na lídry jen 300 bodů. A ani čtvrtý Petr Ditrch s Liborem Píšou nejsou daleko. Oproti tomu v ženské kategorie seniorek se turnaje neúčastní už jistá vítězka Martina Plachá, ani průběžně druhá Anna Dzurenda. V závěrečném turnaji PU CMST Masters se získané body násobí koeficientem 1,5. Do celkového hodnocení PU CMST se počítá součet bodů za tři nejlepší umístění z turnajů základní části spolu s body získanými v turnaji PU CMST Masters. Všichni hráči a hráčky tour navíc hrají stejně jako ve všech předchozích turnajích o pivo na rok zdarma od partnera tour Pilsner Urquell. K tomu, aby ho získali, potřebují trefit hole-in-one na kterémkoliv z tříparů.

Green 4/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

na přelomu roku se objevovaly předpovědi jednoho věštce za druhým. A to víc než obvykle, snad vzhledem k tomu, že podle několika má být příští rok přelomový, pro lidstvo velmi těžký. Kromě vypuknutí třetí světové války, která začne jaderným výbuchem, bude svět bojovat s mnoha přírodními katastrofami (dojde k největšímu zemětřesení v historii USA). Přijde obrovská hospodářská krize. Zemře papež - hlava katolické církve a vrátí se Ježíš Kristus. Lidé se budou běžně dožívat 200 let a dojde prý i na invazi mimozemšťanů…

Z řady předpovědí, které podle mě mají tendenci se skutečně naplnit, je poukázání na dramatický růst významu vody. Dosud ji obrazně vnímáme, připusťme si to, jen když studna přetéká, nebo vysychá. Celosvětový vodní deficit hrozí celé planetě a zůstává jen otázkou času, kdy dorazí k nám. Mimochodem, jeden z mnoha vykladačů věšteb Nostradama, nejznámějšího francouzského věštce a mystika, jehož jméno rezonuje veřejností i stovky let po jeho smrti, si vodu originálně „přivlastnil“. V novém roce se lidé ve velkém údajně začnou (konečně!) učit žít pod vodou. Nebyli by to první savci, dodávám já, delfíni se na život v oceánech úspěšně adaptovali a podle oceánologa Simona Evettseby by to snad mohli dokázat i lidé. Vlivem extrémních teplot v některých oblastech jim dost možná v budoucnu nic jiného nezbude. Stanou se tak delfíni naši noví sousedé?

Bez obav, zimní vydání Greenu není plné pochybných věšteb. Ale ani není napěchováno výhradně články s tematikou inovací a nových technologií a trendů ve světě golfu/greenkeepingu, viz mimo jiné Počtvrté v Lednici, Týden zeleného vzdělávání, ohlédnutí za 5. Polními dny ETS, za semináři či turnaje Ittec, Profigrass, AGRO CS a AROS-osiva nebo prezentací všestranného SUPERstroje od John Deera.

Inspirativní a pohodové novoroční čtení jsme se Vám tentokrát snažili zpříjemnit například přiblížením Loučení se sezonou ve smíchovském Erpetu, malostranské pivnici U Hrocha a v jihočeské Krči u Protivína, a dále křížovkou o dárkový koš vína ze znojemského Malovaného sklepa.

K přání Hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů
v novém roce 2018 mi za redakci Greenu dovolte připojit
také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan