DOPORUČUJEME


Poslední letní kapitola

datum 22.09.2017 vlozil ČGF ČGF kategorie Události

O víkendu napíše svou poslední kapitolu v letošní sezóně další série amatérů – Pilsner Urquell Czech Mid & Senior Tour. Vrcholné Masters hostí hřiště na Zbraslavi (Prague City Golf), kde se rozhodne o nových šampionech letošní sezóny. Do závěrečného turnaje midů mohlo být podle kritérií přijato nejlepších 48 mid-amatérů a 12 mid-amatérek v průběžném hodnocení PU CSMT. Ujít si ho nenechají hlavní kandidáti a kandidátky na celkové vítězství v tour. Uhájit prvenství v žebříčku mužů přijel Mikuláš Ordnung, kterého naopak budou chtít sesadit z trůnu Zdeněk Bouček, Tomáš Vymazal, Aleš Procházka, nebo Radek Kohout. Další hráči v pořadí už mají totiž jen velmi malou šanci na získ prvenství. Ale hraje se i o další umístění. Také v kategorii žen se sjely na Zbraslav nejlepší hráčky letošního ročníku. Obhajovat titul v celé sérii bude Markéta Šubrtová, vítězství na Masters pak Martina Kodejšová, která si bude chtít rovněž pohlídat celkové vítězství v tour. Zatím má náskok 300 bodů před druhou Silvií Dittertovou. V kategorii seniorů se schyluje k velkému dramatu. Pavel Vilimovský s Michaelem Závěrkou mají shodně 4000 bodů a třetí Jan Hofman ztrácí na lídry jen 300 bodů. A ani čtvrtý Petr Ditrch s Liborem Píšou nejsou daleko. Oproti tomu v ženské kategorie seniorek se turnaje neúčastní už jistá vítězka Martina Plachá, ani průběžně druhá Anna Dzurenda. V závěrečném turnaji PU CMST Masters se získané body násobí koeficientem 1,5. Do celkového hodnocení PU CMST se počítá součet bodů za tři nejlepší umístění z turnajů základní části spolu s body získanými v turnaji PU CMST Masters. Všichni hráči a hráčky tour navíc hrají stejně jako ve všech předchozích turnajích o pivo na rok zdarma od partnera tour Pilsner Urquell. K tomu, aby ho získali, potřebují trefit hole-in-one na kterémkoliv z tříparů.

Green 3/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

je malý. Neživý, a tak mu jsou emoce cizí. Předmět, který nemá oči, postrádá uši a ďolíkatý povrch nemá pro parádu. Nesmí vážit víc než 45,93 gramů a být menší než 42,7 milimetrů. Všechny jeho vrstvy musí být symetrické. Kdo má větší ruce, schová ho do dlaně celý.

Ano, určitě hádáte správně, řeč je o golfovém míčku, bez kterého se golfová hra ani žádný hráč golfu neobejde. Po světě jich létají miliardy. Špičkoví hráči je vystřelují rychlostí 250 kilometrů za hodinu. V nabidce jsou ty normální, ale i druhy, které vám vyrazí dech svými nachytávkami. Exploder míček po odpalu vybuchuje. Jetstreamer ze sebe po drivu vypustí tenkou stuhu. Unputtball při patování poskakuje a mění směr. V případě žertovného Phantomu nikdy neodhadnete kam poletí, dělá si, co chce. Tím ale vynalézavost výrobců golfových míčků zdaleka nekončí. K mání jsou míčky barevné, svítící, ale třeba takové, které se ihned po úderu rozpadnou. Anebo míčky, které se ve vodní překážce nepotopí, ale pohupují se na hladině. Tedy takové, o kterých se leccos dozvíte v materiálu Krč už nebude jako dřív.

Golfový míček jsem si do prvních řádek editorialu „zadrivoval“ zcela záměrně. Soudím totiž, že bílý projektil prolétl v tomto podzimním vydání téměř každým materiálem, více než kdy jindy. Jen namátkou – seminářovým Rožnovem, zeleným Grabštejnem, Berounem s Tatrou plnou písku, ME seniorů v Karlových Varech a v Cihelnách či Hlubokou nad Vltavou s nepotopeným Titanicem… A hlavně reportážním ohlédnutím za Výročním turnajem Českého svazu greenkeeperů na Malevilu. Znovu se na něm potvrdilo, že greenkepeři s golfovým míčkem kamarádí, dobře mu rozumějí a ovládají. Liberecký Jakub Daňko vystačil na zdolání kopcovitého hřiště v dešti a chladu jen s 80 ranami a získal tak na rok do svého držení titul Nejlepší hrající greenkeeper. Blahopřejeme!

Podzimní Green je plný dalších zajímavostí, novinek a inspirace. Rozhodně doporučujeme k vašemu laskavému přečtení zejména brněnské 5. Polní dny ETS a líšnické setkání se svazovými Patrony. Zaujmout by Vás také mohla Trochu jiná Itálie i křížovka se společností Platan Protivín. A neměli byste si nechat ujít také informaci, že vinobraní nemá být jen o kelímku s burčákem.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan