ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Olympijský golfový sysel

datum 28.03.2007 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Největším favoritem na maskota – symbol letních olympijských her, které by se mohly konat v Praze v roce 2016 nebo 2020, je sysel obecný. Čeští golfisté tohoto hlodavce znají velmi důvěrně např. z karlovarského hřiště. Malý roztomilý příznivec golfu možná udělá velkou kariéru… Šlachovité zvířátko s nápadně velkýma očima a krátkým ocasem se v několika vyobrazeních objevilo v obsáhlé brožuře Praha olympijská. Na přebalu i mezi jednotlivými kapitolami lehce jako vánek tančí schematicky načrtnutý sysel, kolem jehož štíhlého těla krouží pět barevných olympijských kruhů. Je ovšem pravda, že někomu může připomínat potkana…

Proslulá karlovarská „golfová kolonie syslů“ je nejzápadnějším místem jejich výskytu na světě. Svého času byla největší svého druhu v Evropě, po hřišti se vesele prohánělo na 600 jedinců. Jejich přirození nepřátelé, lišky, kuny, kočky a draví ptáci se golfistů bojí, a proto plynulý růst mláďat ani dospělé jedince nic neohrožovalo. V současné době tady jsou, bohužel, na vymření. „Do letošní zimy jich šlo maximálně 30 kusů. Poslední zimy jim daly zabrat, rychle roztátý sníh je vytopil. „Chceme je za každou cenu udržet,“ shoduje se tamní klubové vedení i greenkeeperský tým. „Pokud to nepůjde, přivezeme je z jiných lokalit v koordinaci s CHKO Slavkovský les.“

Při vyrušení sysel panáčkuje, ozývá se krátkým jemným hvizdem. V současnosti žije jeho nejpočetnější kolonie v České republice na letišti v Letňanech, tím je Praha výjimečná,“ konstatoval nedávno pražský primátor Pavel Bém. Upřesněme, že centrum olympiády by mělo být v budoucím kamenném výstavním areálu v Letňanech, různé sportovní discipliny by hostily i další kraje. Sysel dokáže v cestě za potravou překonat kdejaké překážky. Jeho nenasytnost nezná hranic. Stejně dobře jako na semenech nebo červech si pochutná na sušenkách, ovoci, rajské omáčce i zmrzlině. Jeho přirození nepřátelé, lišky, kuny, kočky a draví ptáci se golfistů bojí, a proto plynulý růst mláďat ani dospělé jedince nic neohrožuje. Patří mezi kriticky ohrožené druhy a je přísně chráněný.

SYSEL OBECNÝ (spermophilus citellus)

Poznávací znaky: štíhlejší hlodavec z čeledi veverkovitých, kolem 20 cm dlouhý, s šedookrově zbarvenou hustou srstí, váha 240 až 340 gramů. Rozšíření: střední a východní Evropa, Malá Asie, za Bajkalským jezerem až po Čínu. V současnosti se nejvíce vyskytuje na jižní Moravě.

Kde žije: obyvatel suché stepi, luk a pastvin. S oblibou přebývá na teplých a slunných místech, polích a stráních, často na mezích a náspech kolem silnic a železnic. Způsob života: žije výhradně ve společenstvích - koloniích, aktivní je pouze přes den. Ukrývá se v hlubokých podzemních norách, které si sám vyhrabává. Do zimního spánku (hibernace) se ukládá koncem července a v srpnu, i později. Probouzí se v březnu až dubnu.

Potrava: semena trav, zrní obilovin, zelené části rostlin, hmyz, červi. Nedělá si zásoby potravy a v zimě se spoléhá na silnou vrstvu podkožního tuku. Rozmnožování a délka života: k rozmnožování dochází pouze jednou v roce. Po měsíční březosti samice obvykle v květnu rodí tři až osm (výjimečně 11) mláďat. Dožívá se osmi až deseti roků.

Ještě více se o olympijském golfovém syslovi dozvíte v Greenu č. 1/07


Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan