ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Olympijský golfový sysel

datum 28.03.2007 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Největším favoritem na maskota – symbol letních olympijských her, které by se mohly konat v Praze v roce 2016 nebo 2020, je sysel obecný. Čeští golfisté tohoto hlodavce znají velmi důvěrně např. z karlovarského hřiště. Malý roztomilý příznivec golfu možná udělá velkou kariéru… Šlachovité zvířátko s nápadně velkýma očima a krátkým ocasem se v několika vyobrazeních objevilo v obsáhlé brožuře Praha olympijská. Na přebalu i mezi jednotlivými kapitolami lehce jako vánek tančí schematicky načrtnutý sysel, kolem jehož štíhlého těla krouží pět barevných olympijských kruhů. Je ovšem pravda, že někomu může připomínat potkana…

Proslulá karlovarská „golfová kolonie syslů“ je nejzápadnějším místem jejich výskytu na světě. Svého času byla největší svého druhu v Evropě, po hřišti se vesele prohánělo na 600 jedinců. Jejich přirození nepřátelé, lišky, kuny, kočky a draví ptáci se golfistů bojí, a proto plynulý růst mláďat ani dospělé jedince nic neohrožovalo. V současné době tady jsou, bohužel, na vymření. „Do letošní zimy jich šlo maximálně 30 kusů. Poslední zimy jim daly zabrat, rychle roztátý sníh je vytopil. „Chceme je za každou cenu udržet,“ shoduje se tamní klubové vedení i greenkeeperský tým. „Pokud to nepůjde, přivezeme je z jiných lokalit v koordinaci s CHKO Slavkovský les.“

Při vyrušení sysel panáčkuje, ozývá se krátkým jemným hvizdem. V současnosti žije jeho nejpočetnější kolonie v České republice na letišti v Letňanech, tím je Praha výjimečná,“ konstatoval nedávno pražský primátor Pavel Bém. Upřesněme, že centrum olympiády by mělo být v budoucím kamenném výstavním areálu v Letňanech, různé sportovní discipliny by hostily i další kraje. Sysel dokáže v cestě za potravou překonat kdejaké překážky. Jeho nenasytnost nezná hranic. Stejně dobře jako na semenech nebo červech si pochutná na sušenkách, ovoci, rajské omáčce i zmrzlině. Jeho přirození nepřátelé, lišky, kuny, kočky a draví ptáci se golfistů bojí, a proto plynulý růst mláďat ani dospělé jedince nic neohrožuje. Patří mezi kriticky ohrožené druhy a je přísně chráněný.

SYSEL OBECNÝ (spermophilus citellus)

Poznávací znaky: štíhlejší hlodavec z čeledi veverkovitých, kolem 20 cm dlouhý, s šedookrově zbarvenou hustou srstí, váha 240 až 340 gramů. Rozšíření: střední a východní Evropa, Malá Asie, za Bajkalským jezerem až po Čínu. V současnosti se nejvíce vyskytuje na jižní Moravě.

Kde žije: obyvatel suché stepi, luk a pastvin. S oblibou přebývá na teplých a slunných místech, polích a stráních, často na mezích a náspech kolem silnic a železnic. Způsob života: žije výhradně ve společenstvích - koloniích, aktivní je pouze přes den. Ukrývá se v hlubokých podzemních norách, které si sám vyhrabává. Do zimního spánku (hibernace) se ukládá koncem července a v srpnu, i později. Probouzí se v březnu až dubnu.

Potrava: semena trav, zrní obilovin, zelené části rostlin, hmyz, červi. Nedělá si zásoby potravy a v zimě se spoléhá na silnou vrstvu podkožního tuku. Rozmnožování a délka života: k rozmnožování dochází pouze jednou v roce. Po měsíční březosti samice obvykle v květnu rodí tři až osm (výjimečně 11) mláďat. Dožívá se osmi až deseti roků.

Ještě více se o olympijském golfovém syslovi dozvíte v Greenu č. 1/07


Green 3/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

novým Greenem, kterým právě listujete, je mi opravdu ctí a velkým potěšením Vás provést, nejzajímavější materiály doporučit. Hodně nám záleželo, abychom do něho v roce, jehož průběh nikdo nečekal a přání „Hlavně hodně zdraví“ dostalo úplně jiný rozměr, přenesli i hodně toho co nejpovzbudivějšího ducha… Pevně věřím, že si vše příští rok bohatě vynahradíme!

Vaší pozornosti proto nejprve doporučuji jeden z hlavních materiálů čísla na téma Obměny a předávky strojů na českých golfových hřištích (mimo jiné v Berouně, Kácově, Molitorově, Darovanském Dvoře a na Čertově břemeni), zpestřený rozhovorem s pyšelským hlavním head greekeeperem Bohuslavem Shejbalem. Proč se na Loretě rozhodli pro sekačku Ransomes HM600? „Po sedmi letech bylo zapotřebí obměnit strojový park a nám se nabídla možnost nahradit dvě sekačky jedním strojem. Volba HM600 nám pomohla ve zrychlení času sečení semirafů o méně než dvě 2 hodiny a zkrácení sečení rafů o dva dny. Tato sekačka je výjimečná i tím, že si během tří až pěti minut můžete přenastavit výšku sečení. Oceňuji hlavně to, že nikdy neskalpuje trávník, má pěkný finiš mulčování a nezůstávají po ní žádné žmolky.“

Do zbrusu nových Poděbrad byste se pak mohli přenést materiálem Historické Poděbrady v novém kabátě – díky tomu, že tamní klub zahájil spolupráci s golfovým architektem Jakubem Červenkou (EIGCA) na postupném redesignu tohoto známého československého golfového hřiště, jehož počátky sahají až do roku 1961.

Pokračovat byste mohli přátelskou „návštěvou“ Grabštejna, který se měl stát dějištěm Výročního turnaje ČSG (plánovaný termín byl 11. – 12. října 2020). Měl zde konat. Pandemie si ale vymínila jeho zrušení, více než dvacetileté turnajové historii navzdory. Přitom ještě pouhé tři dny před startem jsme si s Janem Šefčíkem zatelefonovali a on nám do redakce popřál pohodovou cestu k nim na sever… Původně domluveného hostitele, majitele, hlavního greenkeepera a muže tisíce profesí v jedné osobě jsme se zeptali, jak se na vrcholné greenkeeperské společenské a sportovního setkání/klání těšil a co hlavně rozhodlo o volbě dějiště této pečlivě připravované a oblíbené tradiční akce. Jan Šefčík vždy patřil k jejím tradičním účastníkům. Vězte, že úspěšnou generálkou na nakonec neuskutečněný výroční turnaj se stalo srpnové turnajové klání přátel a bývalých účastníků projektu Vzděláním blíže k zeleni.

Dále si Vaší zvýšené pozornosti dovoluji upozornit na ocenění hřiště PGA National Czech Republic Oaks Prague, které získalo v 7. ročníku World Golf Awards dvě prestižní mezinárodní ocenění - Europe's Best Golf Course pro nejlepší evropské golfové hřiště roku 2020 a Czech Republic's Best Golf Course 2020. Nové hřiště na jihovýchodě od Prahy získalo tato ocenění pouze pár měsíců od svého oficiálního otevření letos v létě.

Ápropos, před Vánocemi vyjde betlémská hvězda (pojem z Matoušova evangelia, ve které je popsán příběh mudrců, kterým svítila na cestu k Ježíškovi). Po 397 letech! Jeden z mimořádných nebeských svítivých nebeských úkazů století zaznamenáme na obloze v pondělí 21. prosince. Bude jím seskupení Saturnu a Jupiteru, které patrně stojí za legendou o betlémské hvězdě. Oba planetární giganty se z pohledu zemského pozorovatele k sobě na noční obloze přiblíží natolik, že budou vypadat jako jediný (protáhlý) bod jasného světla. Takovou konjunkci obou planet zase spatří za čtyřicet let až příští generace pozemšťanů.

Ať Vám zmíněná betlémská hvězda symbolicky co nejjasněji posvítí na čtení, či jen prohlížení stránek Greenu, a v novém roce přinese mnoho osobních, pracovních a trávníkářských úspěchů!


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan