DOPORUČUJEME


Vrchol sezony na Kuňce

datum 10.08.2017 vlozil ČGF ČGF kategorie Události

Více než 150 startujících z dvanácti zemí se postaví ve středu na start úvodního kola Mezinárodního mistrovství České republiky 2017 na rány, které se uskuteční na Kunětické Hoře. O titul českého šampióna bude usilovat 97 mužů a 57 žen. Czech International Amateur Championship presented by Raiffeisenbank je tradičně vrcholem domácí amatérské scény a pravidelně o něj bývá velký zájem také v zahraničí. Letos se navíc do startovní listiny dostalo o dva flighty více žen, než bývá obvyklé. „Protože se díky některým odhlášením ztenčil seznam přihlášených mužů, umožnili jsme větší počet startujících žen,“ vysvětlil změnu ředitel soutěže Aleš Libecajt. Dostalo se tak na nebývalý počet náhradnic, kterých bylo původně patnáct. Favority lze hledat především mezi českými reprezentanty. V mužské kategorii si bude určitě brousit zuby na obhajobu Jiří Zuska, který letos absolvoval řadu těžkých turnajů v zahraničí, ovšem další letošní mezinárodní titul by rád přidal ke květnovému vítězství ze Slovinska také Šimon Zach, v patách jim budou určitě i kolegové z reprezentačních výběrů Matyáš Zapletal, Nicolas Schellong a další. A zahraniční konkurence bude rovněž silná - Němec Alexander Simmes už dokázal vyhrát jeden z letošních turnajů Raiffeisenbank Czech Amateur Tour, Slovák Jakub Hrinda má s českými turnaji také dost zkušeností a vidět bude určitě i Slovinec Luka Štirn. Z elitní desítky českého žebříčku žen bude chybět na Kunětické Hoře pouze Marie Luňáčková, která se už chystá k odletu za školními povinnostmi do USA. Nejlepší formu v rozehrané sezóně si drží Sára Kousková a tradičně kvalitně se na vrchol sezóny umí připravit obhájkyně Kateřina Vlašínová, ale i další kolegyně se budou chtít vytáhnout na posledním domácím turnaji před cestou k univerzitním soutěžím za oceánem. A nelze vyloučit, že výjimečnou formu si přiveze některá z nastupující generace mladých hráček, které převáděly v průběhu sezóny velké zlepšení. Hráče bude bedlivě během šampionátu sledovat z pozice konzultanta sportovního úseku ČGF premiérově švédský trenér Staffan Johannson, který by se mohl od příštího roku stát národním koučem. Na start už je v místě vše připraveno, dnes účastníci šampionátu na místě pilně trénovali. Ve velmi dobrém stavu je hřiště, ale předpověď počasí zatím není příliš přívětivá. Na středeční pozdní večer je předpovídán silný déšť, vrátit by se měl i ve čtvrtek a v pátek. Po pátečním třetím kole bude následovat cut, do sobotního finále postoupí 42 mužů a 21 žen včetně ties.

Green 4/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

na přelomu roku se objevovaly předpovědi jednoho věštce za druhým. A to víc než obvykle, snad vzhledem k tomu, že podle několika má být příští rok přelomový, pro lidstvo velmi těžký. Kromě vypuknutí třetí světové války, která začne jaderným výbuchem, bude svět bojovat s mnoha přírodními katastrofami (dojde k největšímu zemětřesení v historii USA). Přijde obrovská hospodářská krize. Zemře papež - hlava katolické církve a vrátí se Ježíš Kristus. Lidé se budou běžně dožívat 200 let a dojde prý i na invazi mimozemšťanů…

Z řady předpovědí, které podle mě mají tendenci se skutečně naplnit, je poukázání na dramatický růst významu vody. Dosud ji obrazně vnímáme, připusťme si to, jen když studna přetéká, nebo vysychá. Celosvětový vodní deficit hrozí celé planetě a zůstává jen otázkou času, kdy dorazí k nám. Mimochodem, jeden z mnoha vykladačů věšteb Nostradama, nejznámějšího francouzského věštce a mystika, jehož jméno rezonuje veřejností i stovky let po jeho smrti, si vodu originálně „přivlastnil“. V novém roce se lidé ve velkém údajně začnou (konečně!) učit žít pod vodou. Nebyli by to první savci, dodávám já, delfíni se na život v oceánech úspěšně adaptovali a podle oceánologa Simona Evettseby by to snad mohli dokázat i lidé. Vlivem extrémních teplot v některých oblastech jim dost možná v budoucnu nic jiného nezbude. Stanou se tak delfíni naši noví sousedé?

Bez obav, zimní vydání Greenu není plné pochybných věšteb. Ale ani není napěchováno výhradně články s tematikou inovací a nových technologií a trendů ve světě golfu/greenkeepingu, viz mimo jiné Počtvrté v Lednici, Týden zeleného vzdělávání, ohlédnutí za 5. Polními dny ETS, za semináři či turnaje Ittec, Profigrass, AGRO CS a AROS-osiva nebo prezentací všestranného SUPERstroje od John Deera.

Inspirativní a pohodové novoroční čtení jsme se Vám tentokrát snažili zpříjemnit například přiblížením Loučení se sezonou ve smíchovském Erpetu, malostranské pivnici U Hrocha a v jihočeské Krči u Protivína, a dále křížovkou o dárkový koš vína ze znojemského Malovaného sklepa.

K přání Hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů
v novém roce 2018 mi za redakci Greenu dovolte připojit
také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan