DOPORUČUJEME


Vrchol sezony na Kuňce

datum 10.08.2017 vlozil ČGF ČGF kategorie Události

Více než 150 startujících z dvanácti zemí se postaví ve středu na start úvodního kola Mezinárodního mistrovství České republiky 2017 na rány, které se uskuteční na Kunětické Hoře. O titul českého šampióna bude usilovat 97 mužů a 57 žen. Czech International Amateur Championship presented by Raiffeisenbank je tradičně vrcholem domácí amatérské scény a pravidelně o něj bývá velký zájem také v zahraničí. Letos se navíc do startovní listiny dostalo o dva flighty více žen, než bývá obvyklé. „Protože se díky některým odhlášením ztenčil seznam přihlášených mužů, umožnili jsme větší počet startujících žen,“ vysvětlil změnu ředitel soutěže Aleš Libecajt. Dostalo se tak na nebývalý počet náhradnic, kterých bylo původně patnáct. Favority lze hledat především mezi českými reprezentanty. V mužské kategorii si bude určitě brousit zuby na obhajobu Jiří Zuska, který letos absolvoval řadu těžkých turnajů v zahraničí, ovšem další letošní mezinárodní titul by rád přidal ke květnovému vítězství ze Slovinska také Šimon Zach, v patách jim budou určitě i kolegové z reprezentačních výběrů Matyáš Zapletal, Nicolas Schellong a další. A zahraniční konkurence bude rovněž silná - Němec Alexander Simmes už dokázal vyhrát jeden z letošních turnajů Raiffeisenbank Czech Amateur Tour, Slovák Jakub Hrinda má s českými turnaji také dost zkušeností a vidět bude určitě i Slovinec Luka Štirn. Z elitní desítky českého žebříčku žen bude chybět na Kunětické Hoře pouze Marie Luňáčková, která se už chystá k odletu za školními povinnostmi do USA. Nejlepší formu v rozehrané sezóně si drží Sára Kousková a tradičně kvalitně se na vrchol sezóny umí připravit obhájkyně Kateřina Vlašínová, ale i další kolegyně se budou chtít vytáhnout na posledním domácím turnaji před cestou k univerzitním soutěžím za oceánem. A nelze vyloučit, že výjimečnou formu si přiveze některá z nastupující generace mladých hráček, které převáděly v průběhu sezóny velké zlepšení. Hráče bude bedlivě během šampionátu sledovat z pozice konzultanta sportovního úseku ČGF premiérově švédský trenér Staffan Johannson, který by se mohl od příštího roku stát národním koučem. Na start už je v místě vše připraveno, dnes účastníci šampionátu na místě pilně trénovali. Ve velmi dobrém stavu je hřiště, ale předpověď počasí zatím není příliš přívětivá. Na středeční pozdní večer je předpovídán silný déšť, vrátit by se měl i ve čtvrtek a v pátek. Po pátečním třetím kole bude následovat cut, do sobotního finále postoupí 42 mužů a 21 žen včetně ties.

Green 3/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

je malý. Neživý, a tak mu jsou emoce cizí. Předmět, který nemá oči, postrádá uši a ďolíkatý povrch nemá pro parádu. Nesmí vážit víc než 45,93 gramů a být menší než 42,7 milimetrů. Všechny jeho vrstvy musí být symetrické. Kdo má větší ruce, schová ho do dlaně celý.

Ano, určitě hádáte správně, řeč je o golfovém míčku, bez kterého se golfová hra ani žádný hráč golfu neobejde. Po světě jich létají miliardy. Špičkoví hráči je vystřelují rychlostí 250 kilometrů za hodinu. V nabidce jsou ty normální, ale i druhy, které vám vyrazí dech svými nachytávkami. Exploder míček po odpalu vybuchuje. Jetstreamer ze sebe po drivu vypustí tenkou stuhu. Unputtball při patování poskakuje a mění směr. V případě žertovného Phantomu nikdy neodhadnete kam poletí, dělá si, co chce. Tím ale vynalézavost výrobců golfových míčků zdaleka nekončí. K mání jsou míčky barevné, svítící, ale třeba takové, které se ihned po úderu rozpadnou. Anebo míčky, které se ve vodní překážce nepotopí, ale pohupují se na hladině. Tedy takové, o kterých se leccos dozvíte v materiálu Krč už nebude jako dřív.

Golfový míček jsem si do prvních řádek editorialu „zadrivoval“ zcela záměrně. Soudím totiž, že bílý projektil prolétl v tomto podzimním vydání téměř každým materiálem, více než kdy jindy. Jen namátkou – seminářovým Rožnovem, zeleným Grabštejnem, Berounem s Tatrou plnou písku, ME seniorů v Karlových Varech a v Cihelnách či Hlubokou nad Vltavou s nepotopeným Titanicem… A hlavně reportážním ohlédnutím za Výročním turnajem Českého svazu greenkeeperů na Malevilu. Znovu se na něm potvrdilo, že greenkepeři s golfovým míčkem kamarádí, dobře mu rozumějí a ovládají. Liberecký Jakub Daňko vystačil na zdolání kopcovitého hřiště v dešti a chladu jen s 80 ranami a získal tak na rok do svého držení titul Nejlepší hrající greenkeeper. Blahopřejeme!

Podzimní Green je plný dalších zajímavostí, novinek a inspirace. Rozhodně doporučujeme k vašemu laskavému přečtení zejména brněnské 5. Polní dny ETS a líšnické setkání se svazovými Patrony. Zaujmout by Vás také mohla Trochu jiná Itálie i křížovka se společností Platan Protivín. A neměli byste si nechat ujít také informaci, že vinobraní nemá být jen o kelímku s burčákem.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan