DOPORUČUJEME


Vrchol sezony na Kuňce

datum 10.08.2017 vlozil ČGF ČGF kategorie Události

Více než 150 startujících z dvanácti zemí se postaví ve středu na start úvodního kola Mezinárodního mistrovství České republiky 2017 na rány, které se uskuteční na Kunětické Hoře. O titul českého šampióna bude usilovat 97 mužů a 57 žen. Czech International Amateur Championship presented by Raiffeisenbank je tradičně vrcholem domácí amatérské scény a pravidelně o něj bývá velký zájem také v zahraničí. Letos se navíc do startovní listiny dostalo o dva flighty více žen, než bývá obvyklé. „Protože se díky některým odhlášením ztenčil seznam přihlášených mužů, umožnili jsme větší počet startujících žen,“ vysvětlil změnu ředitel soutěže Aleš Libecajt. Dostalo se tak na nebývalý počet náhradnic, kterých bylo původně patnáct. Favority lze hledat především mezi českými reprezentanty. V mužské kategorii si bude určitě brousit zuby na obhajobu Jiří Zuska, který letos absolvoval řadu těžkých turnajů v zahraničí, ovšem další letošní mezinárodní titul by rád přidal ke květnovému vítězství ze Slovinska také Šimon Zach, v patách jim budou určitě i kolegové z reprezentačních výběrů Matyáš Zapletal, Nicolas Schellong a další. A zahraniční konkurence bude rovněž silná - Němec Alexander Simmes už dokázal vyhrát jeden z letošních turnajů Raiffeisenbank Czech Amateur Tour, Slovák Jakub Hrinda má s českými turnaji také dost zkušeností a vidět bude určitě i Slovinec Luka Štirn. Z elitní desítky českého žebříčku žen bude chybět na Kunětické Hoře pouze Marie Luňáčková, která se už chystá k odletu za školními povinnostmi do USA. Nejlepší formu v rozehrané sezóně si drží Sára Kousková a tradičně kvalitně se na vrchol sezóny umí připravit obhájkyně Kateřina Vlašínová, ale i další kolegyně se budou chtít vytáhnout na posledním domácím turnaji před cestou k univerzitním soutěžím za oceánem. A nelze vyloučit, že výjimečnou formu si přiveze některá z nastupující generace mladých hráček, které převáděly v průběhu sezóny velké zlepšení. Hráče bude bedlivě během šampionátu sledovat z pozice konzultanta sportovního úseku ČGF premiérově švédský trenér Staffan Johannson, který by se mohl od příštího roku stát národním koučem. Na start už je v místě vše připraveno, dnes účastníci šampionátu na místě pilně trénovali. Ve velmi dobrém stavu je hřiště, ale předpověď počasí zatím není příliš přívětivá. Na středeční pozdní večer je předpovídán silný déšť, vrátit by se měl i ve čtvrtek a v pátek. Po pátečním třetím kole bude následovat cut, do sobotního finále postoupí 42 mužů a 21 žen včetně ties.

Green 2/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

léto přišlo a s ním i ponoření do příběhů, které denně mnohdy až do posledních paprsků světla na golfovém hřišti zažíváme. Turnaj stíhá turnaj, sezona 2017 je v plném proudu. A mě osobně moc těší, že zase bude určitě spojena se spoustou zábavy, pohodou a pozitivními emocemi, jak to již naznačily na jejím samém začátku aprílové turnaje po celém Česku. Ani náhodou se nenaplnily obavy, že apríl upadá a přežívá už jen pod taktovkou médií.

Navštívili jsme (a také si s „krokodýlem v patách“ zahráli) turnaj na zamýšleném hřišti v jihočeské Krči u Protivína. Výborně se pobavili a i tak trochu žasli, jak rychle se objevují zbrusu nové vtipy na aktuální situaci. Slečna Soňa se například v povedené legrácce ptala hráček ve flightu na radu, jak má nejlépe odstranit mastný flek na svém bílém triku. Zašpinila si ho benzinem při manipulaci se sekačkou během sekání první jarní trávy. Dostávala dobře míněné babské rady jako vyčistit mastný flek jarem, sodou, kypřícím práškem, toluenem, nanesením škrobu nebo – „Přece si nebrat na takovou práci bílé tričko!“ vítězně problém rozlouskl její vtipný mužský spoluhráč…

Vážných věcí máme v životě hodně. Je příjemně odlehčující dívat se na svět s nadhledem, navíc když je zvolený humor laskavý, a ne ubližující či škodolibý. Jsme možná v současnosti více zaneprázdnění než dřív a nemáme tolik času vymýšlet humor, který pohladí a neudělá z lidí blbce. Každopádně, humor a schopnost smát se patří k lidskému druhu. To zůstává stejné, mění se jen doba a podmínky – to, z čeho si můžeme dělat legraci. Potřeba humoru, také i na golfu, naštěstí zůstává.

Na závěr ještě z jiného „soudku“, plného zajímavostí, inspirace a radosti, který letní Green přináší. Rozhodně doporučujeme k vašemu laskavému přečtení zejména jinačovické Vítám já tebe, ne ty mne!, těšetické Tady se hraje na pohodu a Depresscupový výleťák. Zaujmout by Vás také mohla Exkurze do pískovny a zevrubné info o všudehrálském odznakovém apetitu. A rozhodně byste si neměli nechat ujít reportážní ohlédnutí za turnajovým přivítáním letního Slunovratu v Pyšelích, při kterém první odpálené míčky létají na fairwaye za ranního rozbřesku k 04,30 hodin. Již tradičně při něm nešlo ani tak o bravurní sportovní výkony, ale hlavně o radost a relax, dobře nejdelší den v roce nastartovat a díky jedinečnému zážitku si jej pěkně užít a oslavit. Myslím, že toto vydání nabízí hodně zajímavého a zábavného čtení.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan