DOPORUČUJEME


Pohár klubů pro Hodkovičky

datum 08.08.2017 vlozil Luboš Klikar kategorie Zajímavosti

Novými mistry České republiky v Poháru klubů, mistrovství smíšených družstev mládeže do 16 let, jsou hráči z Golf Clubu Hodkovičky. Ve finálovém utkání těsně porazili výběr Golf Clubu Erpet Praha. Bronzovou medaili za třetí místo si odváží loňský vítěz z Greensgate Golf Clubu. Sobotní závěrečný den v Telči nabídl podle očekávání vyrovnané zápasy o medaile. Nic zadarmo ale nechtěly dát ani týmy, které hrály o páté a sedmé místo. Vůbec nejdramatičtější zápas byl k vidění mezi družstvy z Golf Clubu Hradeck Králové a Golf Clubu Karlovy Vary o konečné sedmé místo. Po jednom foursomu a čtyřech singlech nebylo o vítězi rozhodnuto, a tak musela přijít na řadu rozehrávka (foursome), ve které na první jamce rozhodl tým z Hradce Králové. Nejsledovanější byl ale pochopitelně zápas o zlato. Utkalo se v něm družstvo z Hodkoviček proti převážně dívčímu týmu z Erpetu Praha. A protože Jakub Šlapal jako jediný chlapec v týmu Erpetu nechtěl narušit dívčí dresscode, oblékl pro finále sukni. V zápase proti Hynku Grohovi mu to ale nebylo nic platné, už z dvanácté jamky odcházel jako poražený. Václav Tichý získal bod pro Hodkovičky vítězstvím nad Elisabeth Křenovskou, zatímco Karolína Krásová z Erpetu si zase vyšlápla na Jana Balíka a foursome pro sebe získal Erpet výsledkem 5/4. O celkovém triumfu na šampionátu tak rozhodoval zápas mezi Davidem Melicharem (Hodkovičky) proti Tereze Chlostové (Erpet Praha): duel dospěl až na osmnáctou jamku a na ní se z výhry 2up radoval Melichar, který pro svůj tým získal rozhodující třetí bod. Hodkovičky slaví titul, Erpet Praha bere stříbrné medaile. Také zápas o bronz mezi týmy z Greensgate Golf Clubu a Golf Clubu Brno byl nesmírně vyrovnaný. Větší zkušenosti přeci jen prodali hráči Greensgate (dříve Dýšina) a utkání o třetí místo vyhráli 3:2. Výsledkově nejjednoznačnější bylo utkání o páté místo. Beskydský Golfový Klub prohrál sice foursome, ale v singlech už neprohrál jediný zápas. Svobodné Hamry dokázaly zásluhou Davida Poláčka vypůlit jeden singl, zbylé dvouhry byly v režii hráčů z Beskyd. Bezproblémový průběh šampionátu a na závěr i moc pěkné počasí si pochvaloval ředitel soutěže Josef Slezák. „Hřiště bylo ve vynikajícím stavu, dnes nám vyšlo parádně počasí, dokonce nebyly ani takové tropy. Gratuluji vítězům a děkuji všem zúčastněným, šampionát se povedl,“ řekl Slezák závěrem. Konečné pořadí 1. Golf Club Hodkovičky 2. Golf Club Erpet Praha 3. Greensgate Golf Club 4. Golf Club Brno 5. Beskydský Golfový Klub 6. Golf & Country Club Svobodné Hamry 7. Golf Club Hradec Králové 8. Golf Club Karlovy Vary

Green 3/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

je malý. Neživý, a tak mu jsou emoce cizí. Předmět, který nemá oči, postrádá uši a ďolíkatý povrch nemá pro parádu. Nesmí vážit víc než 45,93 gramů a být menší než 42,7 milimetrů. Všechny jeho vrstvy musí být symetrické. Kdo má větší ruce, schová ho do dlaně celý.

Ano, určitě hádáte správně, řeč je o golfovém míčku, bez kterého se golfová hra ani žádný hráč golfu neobejde. Po světě jich létají miliardy. Špičkoví hráči je vystřelují rychlostí 250 kilometrů za hodinu. V nabidce jsou ty normální, ale i druhy, které vám vyrazí dech svými nachytávkami. Exploder míček po odpalu vybuchuje. Jetstreamer ze sebe po drivu vypustí tenkou stuhu. Unputtball při patování poskakuje a mění směr. V případě žertovného Phantomu nikdy neodhadnete kam poletí, dělá si, co chce. Tím ale vynalézavost výrobců golfových míčků zdaleka nekončí. K mání jsou míčky barevné, svítící, ale třeba takové, které se ihned po úderu rozpadnou. Anebo míčky, které se ve vodní překážce nepotopí, ale pohupují se na hladině. Tedy takové, o kterých se leccos dozvíte v materiálu Krč už nebude jako dřív.

Golfový míček jsem si do prvních řádek editorialu „zadrivoval“ zcela záměrně. Soudím totiž, že bílý projektil prolétl v tomto podzimním vydání téměř každým materiálem, více než kdy jindy. Jen namátkou – seminářovým Rožnovem, zeleným Grabštejnem, Berounem s Tatrou plnou písku, ME seniorů v Karlových Varech a v Cihelnách či Hlubokou nad Vltavou s nepotopeným Titanicem… A hlavně reportážním ohlédnutím za Výročním turnajem Českého svazu greenkeeperů na Malevilu. Znovu se na něm potvrdilo, že greenkepeři s golfovým míčkem kamarádí, dobře mu rozumějí a ovládají. Liberecký Jakub Daňko vystačil na zdolání kopcovitého hřiště v dešti a chladu jen s 80 ranami a získal tak na rok do svého držení titul Nejlepší hrající greenkeeper. Blahopřejeme!

Podzimní Green je plný dalších zajímavostí, novinek a inspirace. Rozhodně doporučujeme k vašemu laskavému přečtení zejména brněnské 5. Polní dny ETS a líšnické setkání se svazovými Patrony. Zaujmout by Vás také mohla Trochu jiná Itálie i křížovka se společností Platan Protivín. A neměli byste si nechat ujít také informaci, že vinobraní nemá být jen o kelímku s burčákem.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan