DOPORUČUJEME


Přijdou tropy, bude až 37 stupňů

datum 26.07.2017 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Slunce a vedro předpovídají meteorologové pro nadcházející víkend a počátek srpna. Rtuť teploměru by se měla zastavit na 37 stupních. Začátek srpna by mohl přepsat dosavadní teplotní rekordy a stát se nejteplejším za posledních 23 let. Ve čtvrtek bude ještě chladno, teploty se budou pohybovat v rozmezí 17 až 21 a během dne bude stále ještě pršet nebo se objeví přeháňky. Dobrá zpráva je, že se srážky přesouvají přes Královéhradecký kraj na Moravu a do Slezska, kde déšť zoufale potřebují. Oblačnost se bude protrhávat až odpoledne. V pátek bude do Česka proudit vlhký vzduch, dopoledne bude ještě oblačno s deštěm nebo přeháňkami. Ranní teploty 15 až 11, odpolední už budou pomalu růst a budou se pohybovat v rozmezí 21 až 25 stupňů. Odpoledne se bude oblačnost protrhávat a vyjasňovat. Víkend bude příjemně letní a teploty budou závratně růst. Do Česka začne proudit teplý vzduch od jihu. V sobotubudou ráno ještě mlhy a teploty jen 9 až 13 stupňů, denní se budou pohybovat mezi 23 až 27 stupni. Obrovský nárůst teplot nastane v neděli. Ráno by mělo být mezi 17 až 13 stupni, odpoledne 28 až 32 stupňů. Teploty budou závratně růst i nadále. V pondělí by ráno mělo být mezi 18 až 14 stupni, odpoledne už 30 až 34 stupňů. Noc na úterý bude podle meteorologů tropická, teploty by se měly pohybovat mezi 20 až 16 stupni, během dne 33 až 37 stupňů. Podobný ráz počasí by měl vydržet ještě ve středu. V polovině týdne začne proudit do Česka studená fronta, která přinese s sebou silné bouřky s přívalovými dešti a teploty spadnou o deset stupňů. „Přesto ale zůstanou na příjemných letních teplotách,“ dodala Honsová.

Green 4/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

na přelomu roku se objevovaly předpovědi jednoho věštce za druhým. A to víc než obvykle, snad vzhledem k tomu, že podle několika má být příští rok přelomový, pro lidstvo velmi těžký. Kromě vypuknutí třetí světové války, která začne jaderným výbuchem, bude svět bojovat s mnoha přírodními katastrofami (dojde k největšímu zemětřesení v historii USA). Přijde obrovská hospodářská krize. Zemře papež - hlava katolické církve a vrátí se Ježíš Kristus. Lidé se budou běžně dožívat 200 let a dojde prý i na invazi mimozemšťanů…

Z řady předpovědí, které podle mě mají tendenci se skutečně naplnit, je poukázání na dramatický růst významu vody. Dosud ji obrazně vnímáme, připusťme si to, jen když studna přetéká, nebo vysychá. Celosvětový vodní deficit hrozí celé planetě a zůstává jen otázkou času, kdy dorazí k nám. Mimochodem, jeden z mnoha vykladačů věšteb Nostradama, nejznámějšího francouzského věštce a mystika, jehož jméno rezonuje veřejností i stovky let po jeho smrti, si vodu originálně „přivlastnil“. V novém roce se lidé ve velkém údajně začnou (konečně!) učit žít pod vodou. Nebyli by to první savci, dodávám já, delfíni se na život v oceánech úspěšně adaptovali a podle oceánologa Simona Evettseby by to snad mohli dokázat i lidé. Vlivem extrémních teplot v některých oblastech jim dost možná v budoucnu nic jiného nezbude. Stanou se tak delfíni naši noví sousedé?

Bez obav, zimní vydání Greenu není plné pochybných věšteb. Ale ani není napěchováno výhradně články s tematikou inovací a nových technologií a trendů ve světě golfu/greenkeepingu, viz mimo jiné Počtvrté v Lednici, Týden zeleného vzdělávání, ohlédnutí za 5. Polními dny ETS, za semináři či turnaje Ittec, Profigrass, AGRO CS a AROS-osiva nebo prezentací všestranného SUPERstroje od John Deera.

Inspirativní a pohodové novoroční čtení jsme se Vám tentokrát snažili zpříjemnit například přiblížením Loučení se sezonou ve smíchovském Erpetu, malostranské pivnici U Hrocha a v jihočeské Krči u Protivína, a dále křížovkou o dárkový koš vína ze znojemského Malovaného sklepa.

K přání Hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů
v novém roce 2018 mi za redakci Greenu dovolte připojit
také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan