DOPORUČUJEME


Přijdou tropy, bude až 37 stupňů

datum 26.07.2017 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Slunce a vedro předpovídají meteorologové pro nadcházející víkend a počátek srpna. Rtuť teploměru by se měla zastavit na 37 stupních. Začátek srpna by mohl přepsat dosavadní teplotní rekordy a stát se nejteplejším za posledních 23 let. Ve čtvrtek bude ještě chladno, teploty se budou pohybovat v rozmezí 17 až 21 a během dne bude stále ještě pršet nebo se objeví přeháňky. Dobrá zpráva je, že se srážky přesouvají přes Královéhradecký kraj na Moravu a do Slezska, kde déšť zoufale potřebují. Oblačnost se bude protrhávat až odpoledne. V pátek bude do Česka proudit vlhký vzduch, dopoledne bude ještě oblačno s deštěm nebo přeháňkami. Ranní teploty 15 až 11, odpolední už budou pomalu růst a budou se pohybovat v rozmezí 21 až 25 stupňů. Odpoledne se bude oblačnost protrhávat a vyjasňovat. Víkend bude příjemně letní a teploty budou závratně růst. Do Česka začne proudit teplý vzduch od jihu. V sobotubudou ráno ještě mlhy a teploty jen 9 až 13 stupňů, denní se budou pohybovat mezi 23 až 27 stupni. Obrovský nárůst teplot nastane v neděli. Ráno by mělo být mezi 17 až 13 stupni, odpoledne 28 až 32 stupňů. Teploty budou závratně růst i nadále. V pondělí by ráno mělo být mezi 18 až 14 stupni, odpoledne už 30 až 34 stupňů. Noc na úterý bude podle meteorologů tropická, teploty by se měly pohybovat mezi 20 až 16 stupni, během dne 33 až 37 stupňů. Podobný ráz počasí by měl vydržet ještě ve středu. V polovině týdne začne proudit do Česka studená fronta, která přinese s sebou silné bouřky s přívalovými dešti a teploty spadnou o deset stupňů. „Přesto ale zůstanou na příjemných letních teplotách,“ dodala Honsová.

Green 3/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

je malý. Neživý, a tak mu jsou emoce cizí. Předmět, který nemá oči, postrádá uši a ďolíkatý povrch nemá pro parádu. Nesmí vážit víc než 45,93 gramů a být menší než 42,7 milimetrů. Všechny jeho vrstvy musí být symetrické. Kdo má větší ruce, schová ho do dlaně celý.

Ano, určitě hádáte správně, řeč je o golfovém míčku, bez kterého se golfová hra ani žádný hráč golfu neobejde. Po světě jich létají miliardy. Špičkoví hráči je vystřelují rychlostí 250 kilometrů za hodinu. V nabidce jsou ty normální, ale i druhy, které vám vyrazí dech svými nachytávkami. Exploder míček po odpalu vybuchuje. Jetstreamer ze sebe po drivu vypustí tenkou stuhu. Unputtball při patování poskakuje a mění směr. V případě žertovného Phantomu nikdy neodhadnete kam poletí, dělá si, co chce. Tím ale vynalézavost výrobců golfových míčků zdaleka nekončí. K mání jsou míčky barevné, svítící, ale třeba takové, které se ihned po úderu rozpadnou. Anebo míčky, které se ve vodní překážce nepotopí, ale pohupují se na hladině. Tedy takové, o kterých se leccos dozvíte v materiálu Krč už nebude jako dřív.

Golfový míček jsem si do prvních řádek editorialu „zadrivoval“ zcela záměrně. Soudím totiž, že bílý projektil prolétl v tomto podzimním vydání téměř každým materiálem, více než kdy jindy. Jen namátkou – seminářovým Rožnovem, zeleným Grabštejnem, Berounem s Tatrou plnou písku, ME seniorů v Karlových Varech a v Cihelnách či Hlubokou nad Vltavou s nepotopeným Titanicem… A hlavně reportážním ohlédnutím za Výročním turnajem Českého svazu greenkeeperů na Malevilu. Znovu se na něm potvrdilo, že greenkepeři s golfovým míčkem kamarádí, dobře mu rozumějí a ovládají. Liberecký Jakub Daňko vystačil na zdolání kopcovitého hřiště v dešti a chladu jen s 80 ranami a získal tak na rok do svého držení titul Nejlepší hrající greenkeeper. Blahopřejeme!

Podzimní Green je plný dalších zajímavostí, novinek a inspirace. Rozhodně doporučujeme k vašemu laskavému přečtení zejména brněnské 5. Polní dny ETS a líšnické setkání se svazovými Patrony. Zaujmout by Vás také mohla Trochu jiná Itálie i křížovka se společností Platan Protivín. A neměli byste si nechat ujít také informaci, že vinobraní nemá být jen o kelímku s burčákem.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan