DOPORUČUJEME


Nedostatek podzemní vody trvá

datum 03.07.2017 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Nedávné silné lijáky sice trochu pomohly zmírnit panující sucho, ale srážky zaznamenaly hlavně Plzeňský a Středočeský kraj, zato na jih Moravy, který nedostatek vody sužuje nejvíc, se deště vůbec nedostaly. Upozorňuje na to náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. Nedostatek podzemní vody tak podle něj trvá. Konečně zapršelo, ale déšť byl dost prudký. Pomohl spodním vodám? Monitoring podzemních vod není prováděn v desetiminutovém intervalu, jako je tomu u povrchových vod, ale data jsou sbírána z vybraných stanic jednou denně, takže jak se srážky projeví, uvidíme později. Nicméně vhledem k celkovým úhrnům ve Středočeském a v Plzeňském kraji se část vody do podzemních vod v této oblasti dostane a situaci zde zlepší. To znamená, že spodní vody dál nejsou naplněny? Jsme svědky podobné situace jako v loňském roce, kdy srážky se na našem území vyskytovaly plošně velmi nerovnoměrně. I čtvrteční srážky, velmi intenzivní ve středních Čechách, na Moravu vůbec nedošly. Jinde byly velmi slabé na to, aby situaci sucha na podzemních vodách zvrátily. Kde je sucho největší? Na počátku týdne byla situace na podzemních vodách jako mimořádně podnormální plošně vyhodnocena v povodí Orlice a v oblasti soutoku Moravy a Dyje. Nicméně jednotlivé vrty, které jsou mimořádně podnormální, nalezneme v podstatě na celém území, zítra uvidíme, na kolika z nich srážky situaci zlepší. Čemu tedy déšť pomohl? Déšť samozřejmě nasytil půdu a v nejvíce zasažených oblastech se projevil i vzestupy vodních toků, z nichž některé menší dokonce dosáhly i na stupně povodňové aktivity, a pomůže zde i podzemním vodám. Co je ale důležité, je skutečnost, že srážky vůbec nedošly na východ území, kde jižní Morava je dlouhodobě nejvíce postiženým územím z hlediska půdního deficitu i třeba podzemních vod. Jak sucho měříte a co by se muselo stát, aby se vláhový deficit vyrovnal? I současná situace ukazuje, že při srážkách okolo 80 až 100 mm se voda do půdy a toků dostane, obávám se však, že hladiny zasažených toků zase rychle klesnou na velmi nízké stavy. Na nějaké výraznější zlepšení bychom potřebovali několik dní, řekněme alespoň celý týden trvalejších srážkových úhrnů na úrovni alespoň 20 mm, ale hlavně na celém území.

Green 2/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

léto přišlo a s ním i ponoření do příběhů, které denně mnohdy až do posledních paprsků světla na golfovém hřišti zažíváme. Turnaj stíhá turnaj, sezona 2017 je v plném proudu. A mě osobně moc těší, že zase bude určitě spojena se spoustou zábavy, pohodou a pozitivními emocemi, jak to již naznačily na jejím samém začátku aprílové turnaje po celém Česku. Ani náhodou se nenaplnily obavy, že apríl upadá a přežívá už jen pod taktovkou médií.

Navštívili jsme (a také si s „krokodýlem v patách“ zahráli) turnaj na zamýšleném hřišti v jihočeské Krči u Protivína. Výborně se pobavili a i tak trochu žasli, jak rychle se objevují zbrusu nové vtipy na aktuální situaci. Slečna Soňa se například v povedené legrácce ptala hráček ve flightu na radu, jak má nejlépe odstranit mastný flek na svém bílém triku. Zašpinila si ho benzinem při manipulaci se sekačkou během sekání první jarní trávy. Dostávala dobře míněné babské rady jako vyčistit mastný flek jarem, sodou, kypřícím práškem, toluenem, nanesením škrobu nebo – „Přece si nebrat na takovou práci bílé tričko!“ vítězně problém rozlouskl její vtipný mužský spoluhráč…

Vážných věcí máme v životě hodně. Je příjemně odlehčující dívat se na svět s nadhledem, navíc když je zvolený humor laskavý, a ne ubližující či škodolibý. Jsme možná v současnosti více zaneprázdnění než dřív a nemáme tolik času vymýšlet humor, který pohladí a neudělá z lidí blbce. Každopádně, humor a schopnost smát se patří k lidskému druhu. To zůstává stejné, mění se jen doba a podmínky – to, z čeho si můžeme dělat legraci. Potřeba humoru, také i na golfu, naštěstí zůstává.

Na závěr ještě z jiného „soudku“, plného zajímavostí, inspirace a radosti, který letní Green přináší. Rozhodně doporučujeme k vašemu laskavému přečtení zejména jinačovické Vítám já tebe, ne ty mne!, těšetické Tady se hraje na pohodu a Depresscupový výleťák. Zaujmout by Vás také mohla Exkurze do pískovny a zevrubné info o všudehrálském odznakovém apetitu. A rozhodně byste si neměli nechat ujít reportážní ohlédnutí za turnajovým přivítáním letního Slunovratu v Pyšelích, při kterém první odpálené míčky létají na fairwaye za ranního rozbřesku k 04,30 hodin. Již tradičně při něm nešlo ani tak o bravurní sportovní výkony, ale hlavně o radost a relax, dobře nejdelší den v roce nastartovat a díky jedinečnému zážitku si jej pěkně užít a oslavit. Myslím, že toto vydání nabízí hodně zajímavého a zábavného čtení.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan