DOPORUČUJEME


Nedostatek podzemní vody trvá

datum 03.07.2017 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Nedávné silné lijáky sice trochu pomohly zmírnit panující sucho, ale srážky zaznamenaly hlavně Plzeňský a Středočeský kraj, zato na jih Moravy, který nedostatek vody sužuje nejvíc, se deště vůbec nedostaly. Upozorňuje na to náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. Nedostatek podzemní vody tak podle něj trvá. Konečně zapršelo, ale déšť byl dost prudký. Pomohl spodním vodám? Monitoring podzemních vod není prováděn v desetiminutovém intervalu, jako je tomu u povrchových vod, ale data jsou sbírána z vybraných stanic jednou denně, takže jak se srážky projeví, uvidíme později. Nicméně vhledem k celkovým úhrnům ve Středočeském a v Plzeňském kraji se část vody do podzemních vod v této oblasti dostane a situaci zde zlepší. To znamená, že spodní vody dál nejsou naplněny? Jsme svědky podobné situace jako v loňském roce, kdy srážky se na našem území vyskytovaly plošně velmi nerovnoměrně. I čtvrteční srážky, velmi intenzivní ve středních Čechách, na Moravu vůbec nedošly. Jinde byly velmi slabé na to, aby situaci sucha na podzemních vodách zvrátily. Kde je sucho největší? Na počátku týdne byla situace na podzemních vodách jako mimořádně podnormální plošně vyhodnocena v povodí Orlice a v oblasti soutoku Moravy a Dyje. Nicméně jednotlivé vrty, které jsou mimořádně podnormální, nalezneme v podstatě na celém území, zítra uvidíme, na kolika z nich srážky situaci zlepší. Čemu tedy déšť pomohl? Déšť samozřejmě nasytil půdu a v nejvíce zasažených oblastech se projevil i vzestupy vodních toků, z nichž některé menší dokonce dosáhly i na stupně povodňové aktivity, a pomůže zde i podzemním vodám. Co je ale důležité, je skutečnost, že srážky vůbec nedošly na východ území, kde jižní Morava je dlouhodobě nejvíce postiženým územím z hlediska půdního deficitu i třeba podzemních vod. Jak sucho měříte a co by se muselo stát, aby se vláhový deficit vyrovnal? I současná situace ukazuje, že při srážkách okolo 80 až 100 mm se voda do půdy a toků dostane, obávám se však, že hladiny zasažených toků zase rychle klesnou na velmi nízké stavy. Na nějaké výraznější zlepšení bychom potřebovali několik dní, řekněme alespoň celý týden trvalejších srážkových úhrnů na úrovni alespoň 20 mm, ale hlavně na celém území.

Green 4/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

na přelomu roku se objevovaly předpovědi jednoho věštce za druhým. A to víc než obvykle, snad vzhledem k tomu, že podle několika má být příští rok přelomový, pro lidstvo velmi těžký. Kromě vypuknutí třetí světové války, která začne jaderným výbuchem, bude svět bojovat s mnoha přírodními katastrofami (dojde k největšímu zemětřesení v historii USA). Přijde obrovská hospodářská krize. Zemře papež - hlava katolické církve a vrátí se Ježíš Kristus. Lidé se budou běžně dožívat 200 let a dojde prý i na invazi mimozemšťanů…

Z řady předpovědí, které podle mě mají tendenci se skutečně naplnit, je poukázání na dramatický růst významu vody. Dosud ji obrazně vnímáme, připusťme si to, jen když studna přetéká, nebo vysychá. Celosvětový vodní deficit hrozí celé planetě a zůstává jen otázkou času, kdy dorazí k nám. Mimochodem, jeden z mnoha vykladačů věšteb Nostradama, nejznámějšího francouzského věštce a mystika, jehož jméno rezonuje veřejností i stovky let po jeho smrti, si vodu originálně „přivlastnil“. V novém roce se lidé ve velkém údajně začnou (konečně!) učit žít pod vodou. Nebyli by to první savci, dodávám já, delfíni se na život v oceánech úspěšně adaptovali a podle oceánologa Simona Evettseby by to snad mohli dokázat i lidé. Vlivem extrémních teplot v některých oblastech jim dost možná v budoucnu nic jiného nezbude. Stanou se tak delfíni naši noví sousedé?

Bez obav, zimní vydání Greenu není plné pochybných věšteb. Ale ani není napěchováno výhradně články s tematikou inovací a nových technologií a trendů ve světě golfu/greenkeepingu, viz mimo jiné Počtvrté v Lednici, Týden zeleného vzdělávání, ohlédnutí za 5. Polními dny ETS, za semináři či turnaje Ittec, Profigrass, AGRO CS a AROS-osiva nebo prezentací všestranného SUPERstroje od John Deera.

Inspirativní a pohodové novoroční čtení jsme se Vám tentokrát snažili zpříjemnit například přiblížením Loučení se sezonou ve smíchovském Erpetu, malostranské pivnici U Hrocha a v jihočeské Krči u Protivína, a dále křížovkou o dárkový koš vína ze znojemského Malovaného sklepa.

K přání Hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů
v novém roce 2018 mi za redakci Greenu dovolte připojit
také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan