DOPORUČUJEME


Nedostatek podzemní vody trvá

datum 03.07.2017 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Nedávné silné lijáky sice trochu pomohly zmírnit panující sucho, ale srážky zaznamenaly hlavně Plzeňský a Středočeský kraj, zato na jih Moravy, který nedostatek vody sužuje nejvíc, se deště vůbec nedostaly. Upozorňuje na to náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. Nedostatek podzemní vody tak podle něj trvá. Konečně zapršelo, ale déšť byl dost prudký. Pomohl spodním vodám? Monitoring podzemních vod není prováděn v desetiminutovém intervalu, jako je tomu u povrchových vod, ale data jsou sbírána z vybraných stanic jednou denně, takže jak se srážky projeví, uvidíme později. Nicméně vhledem k celkovým úhrnům ve Středočeském a v Plzeňském kraji se část vody do podzemních vod v této oblasti dostane a situaci zde zlepší. To znamená, že spodní vody dál nejsou naplněny? Jsme svědky podobné situace jako v loňském roce, kdy srážky se na našem území vyskytovaly plošně velmi nerovnoměrně. I čtvrteční srážky, velmi intenzivní ve středních Čechách, na Moravu vůbec nedošly. Jinde byly velmi slabé na to, aby situaci sucha na podzemních vodách zvrátily. Kde je sucho největší? Na počátku týdne byla situace na podzemních vodách jako mimořádně podnormální plošně vyhodnocena v povodí Orlice a v oblasti soutoku Moravy a Dyje. Nicméně jednotlivé vrty, které jsou mimořádně podnormální, nalezneme v podstatě na celém území, zítra uvidíme, na kolika z nich srážky situaci zlepší. Čemu tedy déšť pomohl? Déšť samozřejmě nasytil půdu a v nejvíce zasažených oblastech se projevil i vzestupy vodních toků, z nichž některé menší dokonce dosáhly i na stupně povodňové aktivity, a pomůže zde i podzemním vodám. Co je ale důležité, je skutečnost, že srážky vůbec nedošly na východ území, kde jižní Morava je dlouhodobě nejvíce postiženým územím z hlediska půdního deficitu i třeba podzemních vod. Jak sucho měříte a co by se muselo stát, aby se vláhový deficit vyrovnal? I současná situace ukazuje, že při srážkách okolo 80 až 100 mm se voda do půdy a toků dostane, obávám se však, že hladiny zasažených toků zase rychle klesnou na velmi nízké stavy. Na nějaké výraznější zlepšení bychom potřebovali několik dní, řekněme alespoň celý týden trvalejších srážkových úhrnů na úrovni alespoň 20 mm, ale hlavně na celém území.

Green 3/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

je malý. Neživý, a tak mu jsou emoce cizí. Předmět, který nemá oči, postrádá uši a ďolíkatý povrch nemá pro parádu. Nesmí vážit víc než 45,93 gramů a být menší než 42,7 milimetrů. Všechny jeho vrstvy musí být symetrické. Kdo má větší ruce, schová ho do dlaně celý.

Ano, určitě hádáte správně, řeč je o golfovém míčku, bez kterého se golfová hra ani žádný hráč golfu neobejde. Po světě jich létají miliardy. Špičkoví hráči je vystřelují rychlostí 250 kilometrů za hodinu. V nabidce jsou ty normální, ale i druhy, které vám vyrazí dech svými nachytávkami. Exploder míček po odpalu vybuchuje. Jetstreamer ze sebe po drivu vypustí tenkou stuhu. Unputtball při patování poskakuje a mění směr. V případě žertovného Phantomu nikdy neodhadnete kam poletí, dělá si, co chce. Tím ale vynalézavost výrobců golfových míčků zdaleka nekončí. K mání jsou míčky barevné, svítící, ale třeba takové, které se ihned po úderu rozpadnou. Anebo míčky, které se ve vodní překážce nepotopí, ale pohupují se na hladině. Tedy takové, o kterých se leccos dozvíte v materiálu Krč už nebude jako dřív.

Golfový míček jsem si do prvních řádek editorialu „zadrivoval“ zcela záměrně. Soudím totiž, že bílý projektil prolétl v tomto podzimním vydání téměř každým materiálem, více než kdy jindy. Jen namátkou – seminářovým Rožnovem, zeleným Grabštejnem, Berounem s Tatrou plnou písku, ME seniorů v Karlových Varech a v Cihelnách či Hlubokou nad Vltavou s nepotopeným Titanicem… A hlavně reportážním ohlédnutím za Výročním turnajem Českého svazu greenkeeperů na Malevilu. Znovu se na něm potvrdilo, že greenkepeři s golfovým míčkem kamarádí, dobře mu rozumějí a ovládají. Liberecký Jakub Daňko vystačil na zdolání kopcovitého hřiště v dešti a chladu jen s 80 ranami a získal tak na rok do svého držení titul Nejlepší hrající greenkeeper. Blahopřejeme!

Podzimní Green je plný dalších zajímavostí, novinek a inspirace. Rozhodně doporučujeme k vašemu laskavému přečtení zejména brněnské 5. Polní dny ETS a líšnické setkání se svazovými Patrony. Zaujmout by Vás také mohla Trochu jiná Itálie i křížovka se společností Platan Protivín. A neměli byste si nechat ujít také informaci, že vinobraní nemá být jen o kelímku s burčákem.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan