DOPORUČUJEME


Výlet do českého greenkeeperského pravěku

datum 17.01.2008 vlozil Luboš Procházka kategorie Jednou umřu na greenu

Před 150 lety byste golfové hřiště v českých zemích marně hledali. Jiná situace byla ovšem ve světě – v té době Tom Morris senior zvítězil v prvním Open a na starém kontinentě byl založen první klub (Pau ve Francii). Jak by asi vypadala nabídka na práci greenkeepera prostřednictvím inzerátu v tehdejším tisku?

Nutno ještě na úvod předeslat, že s hledáním výrazu pro funkci greenkeepera by obrozenecká čeština určitě svedla lítý boj. Zřejmě by se dopracovala k několika pozoruhodným, možná až obskurním pojmenováním. Vzhledem k síle tištěného slova si usnadněme úkol a zvolme bez dalšího protahování pro náš účel téměř moderně znějící výraz greenkeeperista.

Jak by tedy asi vypadala taková nabídka prostřednictvím inzerátu v českém tisku před více než 150 léty? Z nejzajímavějších pasáží:
UPOZORNĚNÍ PRO TY, KDO SE O SLUŽBU GREENKEEPERISTY ZAJÍMAJÍ

- Greenkeeperista musí být ochoten vzdát se výhod občanského života a přijmout nelehký úkol: práci na golfovém hřišti brzy ráno i dlouho do noci, neděle a svátky nevyjímaje. Správa hřiště má však sdostatek důvodů, aby smělým a udatným zájemníkům z řad živnostenstva důvěřovala, když se tito rozhodnou a svých starých zvyklostí se zřeknou. Správa hřiště zde myslí na osoby, které o svou rodinu též na cizím místě starati se chtějí. Hbitý, zručný, smělý, prácechtivý a obzvláště pak střízlivý dělník může se za tři měsíce dobrým greenkeeperistou státi.

- Ač služba greenkeeperisty sama o sobě není ani složitá, ani namáhavá… nemůžeme mnohým doporučit k této službě se hlásiti. Vyžadováno bezpodmínečně je umět číst, psát, počítat a ovládat němčinu. Toto řemeslo samo o sobě vylučuje osoby omezené, lenivé, slabé a zpohodlněné, dále pak lidi choré a staré.

- Důležitost a výjimečnost profesního druhu především z hlediska provozního bude zdůrazněna povinným oděním do stejnokroje (účelného kabátce) s označením příslušnosti ke hřišti.

- Greenkeeperista musí věděti, že chyby, jím učiněné, nikdy nemohou být dostatečně vysoko trestány.

- Správa hřiště zaručuje greenkeeperistovi získání jistot dříve nepoznaných, kupříkladu možnost obývat zdarma jednu místnost o rozměrech 2 x 2 metry.


Green 2/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

vedro a vedro, suchá tráva, vyprahlá zem. Mraky se jen proženou a požehnaný (nepřívalový) déšť zalévá krajinu někde jinde. Líšnice nebo Pyšely bojovaly na jaře ze všech sil. Naštěstí obě hřiště odolala, s některými z vás jsme se mohli osobně přesvědčit, že se dostaly dokonce do top kondice (viz materiál na s. 6, resp. na s. 10). „O krásné jaro a podzim jsme však na desítky let přišli,“ však zdvíhá prst přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, která tvrdí, že chyba je na straně člověka. Může za extrémy příroda, nebo my?

S příchodem července hlásilo několik míst v Česku rekordně chladné počasí. Teploty se v noci pohybovaly kolem pěti stupňů Celsia a na horách mrzlo. Průměrná teplota klesla na přesných 4,8 stupňů Celsia, a to bez výrazných rozdílů mezi jednotlivými regiony. Z více než poloviny stanic s alespoň třicetiletou historií záznamů hlásili meteorologové dokonce rekordy (v Přerově pro druhou červencovou noc padl rekord pocházející z roku 1892). K situaci přispěla projasněná obloha, bezvětří a také studený vzduch ze severu. „Koktejl pesticidů zabíjí včely, padneme na držku,“ přitvrzuje Jakub Hruška. „Na čase je výrazně zdražit vodu – aspoň tedy pro ty, kteří s ní plýtvají. Musíme změnit zemědělství, lesnictví a hlavně si zvyknout na extrémy.“

Podle hydrologů už podobné suché období jako nyní zažila zdejší krajina v minulosti. Z diskuse, co mohou znamenat tři suché roky mezi lety 2014 a 2017, mají hydrologové v dalším suchém roce 2018 málo potěšitelnou prognózu. Se suchem se prý budeme muset vyrovnávat ještě dalších 20 let. Tuto předpověď opírají o minulost. Současná sucha se dají podle nich srovnat se situací v druhé polovině 19. století. Tehdy vlivem suššího počasí i špatného hospodaření v krajině trápil nedostatek vody české území právě zmíněných 20 let.

Máte strach ze změn? zeptal jsem se držíc dva poslední Greeny v ruce Kláry Spilkové, v současnosti nejlepší české profesionální hráčky. Říká se, že změna je život... „Strach jsem mívala, teď už ne,“ odpověděla mi s úsměvem. „To už mi říkal táta: Počkej si na konec sezony a pak dělej změny. Jestli má nějaká změna přijít, tak přijde a není čeho se bát. Je to přirozený vývoj.“

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení, hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů a hlavně - Nebojte se změn!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan