DOPORUČUJEME


Výlet do českého greenkeeperského pravěku

datum 17.01.2008 vlozil Luboš Procházka kategorie Jednou umřu na greenu

Před 150 lety byste golfové hřiště v českých zemích marně hledali. Jiná situace byla ovšem ve světě – v té době Tom Morris senior zvítězil v prvním Open a na starém kontinentě byl založen první klub (Pau ve Francii). Jak by asi vypadala nabídka na práci greenkeepera prostřednictvím inzerátu v tehdejším tisku?

Nutno ještě na úvod předeslat, že s hledáním výrazu pro funkci greenkeepera by obrozenecká čeština určitě svedla lítý boj. Zřejmě by se dopracovala k několika pozoruhodným, možná až obskurním pojmenováním. Vzhledem k síle tištěného slova si usnadněme úkol a zvolme bez dalšího protahování pro náš účel téměř moderně znějící výraz greenkeeperista.

Jak by tedy asi vypadala taková nabídka prostřednictvím inzerátu v českém tisku před více než 150 léty? Z nejzajímavějších pasáží:
UPOZORNĚNÍ PRO TY, KDO SE O SLUŽBU GREENKEEPERISTY ZAJÍMAJÍ

- Greenkeeperista musí být ochoten vzdát se výhod občanského života a přijmout nelehký úkol: práci na golfovém hřišti brzy ráno i dlouho do noci, neděle a svátky nevyjímaje. Správa hřiště má však sdostatek důvodů, aby smělým a udatným zájemníkům z řad živnostenstva důvěřovala, když se tito rozhodnou a svých starých zvyklostí se zřeknou. Správa hřiště zde myslí na osoby, které o svou rodinu též na cizím místě starati se chtějí. Hbitý, zručný, smělý, prácechtivý a obzvláště pak střízlivý dělník může se za tři měsíce dobrým greenkeeperistou státi.

- Ač služba greenkeeperisty sama o sobě není ani složitá, ani namáhavá… nemůžeme mnohým doporučit k této službě se hlásiti. Vyžadováno bezpodmínečně je umět číst, psát, počítat a ovládat němčinu. Toto řemeslo samo o sobě vylučuje osoby omezené, lenivé, slabé a zpohodlněné, dále pak lidi choré a staré.

- Důležitost a výjimečnost profesního druhu především z hlediska provozního bude zdůrazněna povinným oděním do stejnokroje (účelného kabátce) s označením příslušnosti ke hřišti.

- Greenkeeperista musí věděti, že chyby, jím učiněné, nikdy nemohou být dostatečně vysoko trestány.

- Správa hřiště zaručuje greenkeeperistovi získání jistot dříve nepoznaných, kupříkladu možnost obývat zdarma jednu místnost o rozměrech 2 x 2 metry.


Green 3/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

nejuznávanější teorie předpokládá, že humor a smích se vyvíjí z pocitů a projevů triumfu. Plně se s ní neztotožňuji, protože tento vzácný dar dostal vítěz letošního Výročního turnaje ČSG pan Josef Čepek do vínku snad už při svém narození dne 2. února 1956 (na Hromnice). Tento rebel a pohodář s jedinečným smyslem pro humor vyhrál v Darovanském dvoře devatenáctý ročník tradičního prestižního golfového klání (blíže viz s. 12 až 16). Titul Nejlepší hrající greenkeeper tak získal zpátky do svého ročního držení – a to po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech. Blahopřejeme!

Poděbradský Josef Čepek v současnosti pomáhá s údržbou hřiště Královského GC Malevil. O tom, že umí skvěle hrát golf, není třeba nikoho přesvědčovat. S holemi vyráží na hřiště od roku 1982 a o sedm roků později se dokonce s českou golfovou reprezentací podíval do Walesu. Po vítězství v Darovanském dvoře se rázem stal nejúspěšnějším hráčem greenkeeperské turnajové historie. Jen trojici hráčů (Svěntek, Daňko, Čepek) se totiž až do letošního turnaje podařilo dvakrát zvítězit. Díky zlatému (nebo snad zelenému? 6) hattricku se Josef Čepek rázem osamostatnil v čele historického žebříčku „nesmrtelných“ greenkeeperských šampionů.

Ale vraťme se na začátek ke smyslu pro humor, který je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. Je bezvadné, že nový šampion šampionů ho má na rozdávání. Když jsem Josefu Čepkovi pomáhal v Darovanském dvoře s uložením trofeje a cen do jeho staršího auta, neodpustil jsem si na jeho adresu pár slovních legrácek. Usmál se a usadil mě vtipnou hláškou „Vsadím se, že ani ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“ S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – tento smysl je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Smích má nad naší myslí a tělem velkou moc. Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, nezpanikaří. Nebude z toho zbytečně naštvaný. Pusťte si nějaký film s Eddie Murphym, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem, klasiku komediálního žánru, jako jsou Mladý Frankenstein, Ohnivá sedla, Ženy sobě, nebo Pařba ve Vegas. Nebo se prostě pohodlně usaďte v křesle s novým Greenem v rukách...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,
hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan