DOPORUČUJEME


Po zelené přírodní cestě

datum 31.03.2016 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

S námi na zelené přírodní cestě! Chcete mít svěží, hustý a zdravý trávník pro fotbalový zápas nebo golfovou rundu? Určitě ano. Pokud jeho perfektního stavu dosáhnete díky udržitelnému, rozumnému a ekologickému přístupu – tedy bez chemie, bude radost dvojnásobná. Váš trávník se může pyšnit skvělou formou i bez chemických přípravků, které negativně ovlivňují půdní život, nejsou šetrné k životnímu prostředí a mohou být nebezpečné pro lidi a zvířata. Kunětický head greenkeeper a předseda ČSG Michal Voigts k tomu říká: „Patřím k zastáncům větší ekologizace, veřejně jsem to již několikrát deklaroval. Jen je třeba postupovat v logických krocích a s nezbytnými znalostmi, aby se člověk rozhodoval s erudicí.“ Dobrou zprávou je, že se i další čeští greenkeepeři mohou vydat na „zelenou cestu“ k vyzkoušení nových přírodních produktů. Letošní sezona se využije k jejich otestování na golfových hřištích. Výluhy obsahují účinné, čistě přírodní látky, které příznivě působí na výživu, vitalitu a ochranu rostlin. Je možné je míchat s ostatními přípravky i mezi sebou a tím se snadno aplikují. Další výhodou je, že u přírodních produktů nejsou žádné ochranné lhůty. Máte zájem otestovat přírodní produkty i Vy? Spojte se s firmou PHILIPP SPORTOVNÍ TRÁVNÍKY a.s. „Věřím v sílu z přírody. K tomu se přiznávám, a rád “ dodává za firmu její zakladatel, Zdeněk Philipp. Kontakt a bližší informace: Ing. Hana Brychová, e-mail: praha@travniky.cz, PHILIPP SPORTOVNÍ TRÁVNÍKY a.s, Nad Lávkou 672/5, 160 00 Praha 6, tel.: 724311038.

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan