DOPORUČUJEME


Po zelené přírodní cestě

datum 31.03.2016 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

S námi na zelené přírodní cestě! Chcete mít svěží, hustý a zdravý trávník pro fotbalový zápas nebo golfovou rundu? Určitě ano. Pokud jeho perfektního stavu dosáhnete díky udržitelnému, rozumnému a ekologickému přístupu – tedy bez chemie, bude radost dvojnásobná. Váš trávník se může pyšnit skvělou formou i bez chemických přípravků, které negativně ovlivňují půdní život, nejsou šetrné k životnímu prostředí a mohou být nebezpečné pro lidi a zvířata. Kunětický head greenkeeper a předseda ČSG Michal Voigts k tomu říká: „Patřím k zastáncům větší ekologizace, veřejně jsem to již několikrát deklaroval. Jen je třeba postupovat v logických krocích a s nezbytnými znalostmi, aby se člověk rozhodoval s erudicí.“ Dobrou zprávou je, že se i další čeští greenkeepeři mohou vydat na „zelenou cestu“ k vyzkoušení nových přírodních produktů. Letošní sezona se využije k jejich otestování na golfových hřištích. Výluhy obsahují účinné, čistě přírodní látky, které příznivě působí na výživu, vitalitu a ochranu rostlin. Je možné je míchat s ostatními přípravky i mezi sebou a tím se snadno aplikují. Další výhodou je, že u přírodních produktů nejsou žádné ochranné lhůty. Máte zájem otestovat přírodní produkty i Vy? Spojte se s firmou PHILIPP SPORTOVNÍ TRÁVNÍKY a.s. „Věřím v sílu z přírody. K tomu se přiznávám, a rád “ dodává za firmu její zakladatel, Zdeněk Philipp. Kontakt a bližší informace: Ing. Hana Brychová, e-mail: praha@travniky.cz, PHILIPP SPORTOVNÍ TRÁVNÍKY a.s, Nad Lávkou 672/5, 160 00 Praha 6, tel.: 724311038.

Green 3/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

je malý. Neživý, a tak mu jsou emoce cizí. Předmět, který nemá oči, postrádá uši a ďolíkatý povrch nemá pro parádu. Nesmí vážit víc než 45,93 gramů a být menší než 42,7 milimetrů. Všechny jeho vrstvy musí být symetrické. Kdo má větší ruce, schová ho do dlaně celý.

Ano, určitě hádáte správně, řeč je o golfovém míčku, bez kterého se golfová hra ani žádný hráč golfu neobejde. Po světě jich létají miliardy. Špičkoví hráči je vystřelují rychlostí 250 kilometrů za hodinu. V nabidce jsou ty normální, ale i druhy, které vám vyrazí dech svými nachytávkami. Exploder míček po odpalu vybuchuje. Jetstreamer ze sebe po drivu vypustí tenkou stuhu. Unputtball při patování poskakuje a mění směr. V případě žertovného Phantomu nikdy neodhadnete kam poletí, dělá si, co chce. Tím ale vynalézavost výrobců golfových míčků zdaleka nekončí. K mání jsou míčky barevné, svítící, ale třeba takové, které se ihned po úderu rozpadnou. Anebo míčky, které se ve vodní překážce nepotopí, ale pohupují se na hladině. Tedy takové, o kterých se leccos dozvíte v materiálu Krč už nebude jako dřív.

Golfový míček jsem si do prvních řádek editorialu „zadrivoval“ zcela záměrně. Soudím totiž, že bílý projektil prolétl v tomto podzimním vydání téměř každým materiálem, více než kdy jindy. Jen namátkou – seminářovým Rožnovem, zeleným Grabštejnem, Berounem s Tatrou plnou písku, ME seniorů v Karlových Varech a v Cihelnách či Hlubokou nad Vltavou s nepotopeným Titanicem… A hlavně reportážním ohlédnutím za Výročním turnajem Českého svazu greenkeeperů na Malevilu. Znovu se na něm potvrdilo, že greenkepeři s golfovým míčkem kamarádí, dobře mu rozumějí a ovládají. Liberecký Jakub Daňko vystačil na zdolání kopcovitého hřiště v dešti a chladu jen s 80 ranami a získal tak na rok do svého držení titul Nejlepší hrající greenkeeper. Blahopřejeme!

Podzimní Green je plný dalších zajímavostí, novinek a inspirace. Rozhodně doporučujeme k vašemu laskavému přečtení zejména brněnské 5. Polní dny ETS a líšnické setkání se svazovými Patrony. Zaujmout by Vás také mohla Trochu jiná Itálie i křížovka se společností Platan Protivín. A neměli byste si nechat ujít také informaci, že vinobraní nemá být jen o kelímku s burčákem.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan