DOPORUČUJEME


(S)nový Biovin

datum 22.03.2016 vlozil Lukáš Kvasňa kategorie Trávníky

Biovin je čistý, bezplevelnatý hroznový kompost. Zajišťuje silné osídlení půdními organismy, které má za následek lepší kořenění, stabilní růst, stimulaci tvorby mykohirzy a nižší pravděpodobnost nemocí. Jako biologická alternativa značky Pure pro domácí i profesionální pěstitele přináší velké úspory na závlahu (až 50 procent) a hnojení (až 70 procent), snižuje nitrátovou zátěž půdy, rostlin i povrchových vod. Vynikající pomocník při odtávání sněhu a ledu s následným hnojením. Je produkován patentovaným studeným fermentačním procesem z matoliny. Charakteristika: Organický půdní vitalizér, vhodný především pro obnovu a údržbu greenů, fervejí a odpališť jako optimální aditivum do kořenové zóny. Podobných účinků lze dosáhnout i při dodatečné aplikaci při pískování a hlavně aerifikaci dutými hroty a efektivním hnojením. Biovin jako substrát, Biovin jako hnojivo a Biovin Liquid (tekuté listové hnojivo a biostimulátor s přidaným železem). Dávkování, balení: Zakládání a pískování: 2,5 – 8% z celkového objemu kořenového mix, údržba: 2 – 4krát ročně, 500 – 200 kg/ha, balení 20 kg nebo big bag 600 kg a 750 kg Španělský příklad použití: Golfové hřiště Son Gual na Mallorce Zakládání greenů s Biovinem se používá od r. 1998. Na hřišti Son Gual byly postaveny dle USGA standardu, na importovaném písku lodí ze Sahary. Architektem hřiště byl Thomas Himmel a zakládání řídil jako hlavní greenkeeper Ron Swing (dnes již pracuje ve své rodné zemi na rakouském hřišti Golfplatz Montafon). Biovin byl zamixován na místě v množství 5% z celkového objemu kořenové zóny, která činí 30 cm. Odpaliště spolu s greeny mají na Son Gualu plochu přes 4,5 hektaru, fairwaye okolo 25 hektarů. Biovin je samozřejmě (z důvodů stejnorodosti půdního horizontu) nadále používán nejen při topdressingu, ale i jako hnojivo. Český příklad použití, nová zkušenost: Kynžvartskému Jaroslavu Mühlhanselovi se podařil husarský kousek s objevením nové aplikace Biovinu. Jedná se o léčbu plísně sněžné. Bylo známo, že aplikovaný Biovin v dávce 50 gramů na jeden m2 těsně přes zimu je schopen potlačit rozvoj plísní v jarním období. Jaroslav ale přišel na to, že Biovin funguje i jako léčba aktivní plísně sněžné. Došlo k okamžitému zastavení růstu mycelia s následným lehkým zahnojením (NPK Biovinu je 3-1-3). Dovozce: Výhradním dovozcem produktů holandské značky PURE je Biovia s.r.o., která dováží pouze ekologické produkty, 100% odbouratelné a bezpečné jak pro člověka, tak pro přírodu. Kontakt a bližší informace: www.biovia.cz, GREEN 1/2016

Green 3/2017

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

je malý. Neživý, a tak mu jsou emoce cizí. Předmět, který nemá oči, postrádá uši a ďolíkatý povrch nemá pro parádu. Nesmí vážit víc než 45,93 gramů a být menší než 42,7 milimetrů. Všechny jeho vrstvy musí být symetrické. Kdo má větší ruce, schová ho do dlaně celý.

Ano, určitě hádáte správně, řeč je o golfovém míčku, bez kterého se golfová hra ani žádný hráč golfu neobejde. Po světě jich létají miliardy. Špičkoví hráči je vystřelují rychlostí 250 kilometrů za hodinu. V nabidce jsou ty normální, ale i druhy, které vám vyrazí dech svými nachytávkami. Exploder míček po odpalu vybuchuje. Jetstreamer ze sebe po drivu vypustí tenkou stuhu. Unputtball při patování poskakuje a mění směr. V případě žertovného Phantomu nikdy neodhadnete kam poletí, dělá si, co chce. Tím ale vynalézavost výrobců golfových míčků zdaleka nekončí. K mání jsou míčky barevné, svítící, ale třeba takové, které se ihned po úderu rozpadnou. Anebo míčky, které se ve vodní překážce nepotopí, ale pohupují se na hladině. Tedy takové, o kterých se leccos dozvíte v materiálu Krč už nebude jako dřív.

Golfový míček jsem si do prvních řádek editorialu „zadrivoval“ zcela záměrně. Soudím totiž, že bílý projektil prolétl v tomto podzimním vydání téměř každým materiálem, více než kdy jindy. Jen namátkou – seminářovým Rožnovem, zeleným Grabštejnem, Berounem s Tatrou plnou písku, ME seniorů v Karlových Varech a v Cihelnách či Hlubokou nad Vltavou s nepotopeným Titanicem… A hlavně reportážním ohlédnutím za Výročním turnajem Českého svazu greenkeeperů na Malevilu. Znovu se na něm potvrdilo, že greenkepeři s golfovým míčkem kamarádí, dobře mu rozumějí a ovládají. Liberecký Jakub Daňko vystačil na zdolání kopcovitého hřiště v dešti a chladu jen s 80 ranami a získal tak na rok do svého držení titul Nejlepší hrající greenkeeper. Blahopřejeme!

Podzimní Green je plný dalších zajímavostí, novinek a inspirace. Rozhodně doporučujeme k vašemu laskavému přečtení zejména brněnské 5. Polní dny ETS a líšnické setkání se svazovými Patrony. Zaujmout by Vás také mohla Trochu jiná Itálie i křížovka se společností Platan Protivín. A neměli byste si nechat ujít také informaci, že vinobraní nemá být jen o kelímku s burčákem.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan