ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Nejefektivnější hospodaření s vodou

datum 07.12.2007 vlozil Luboš Procházka kategorie Závlaha

Hospodaření s vodou je nyní ještě jednodušší a efektivnější díky aktualizovaným ovládacím zavlažovacím systémům firmy RAIN BIRD. V posledních letech se staly téměř standardem našich golfových hřišť - najdete je už více než na 20 v Čechách a na Slovensku.

Ovládací systémy RAIN BIRD Jsou oblíbené zejména pro velmi snadné, intuitivní ovládání a v neposlední řadě i pro množství užitečných funkcí, které přispívají k efektivnímu využívání vždy omezených zásob závlahové vody. V současnosti je na trhu aktualizovaná verze 5 systémů Stratus a Nimbus, které nyní disponují nově doplněnými funkcemi, které tyto možnosti ještě umocňují. Nikoliv náhodou si je proto vybraly např. právě dokončená hřiště GC Kunětická Hora či Golf Club Welten ve slovenském Báči.

Rozšířené možnosti grafického prostředí
Všechny verze ovládacích systémů RAIN BIRD, u nás zejména systémy Stratus a Nimbus, disponují vyspělým grafickým mapovým prostředím, které uživateli poskytují snadný a velmi přehledný přístup ke všem podstatným ovládacím prvkům programu. Mapový podklad vytvořený pomocí GPS technologie nebo pomocí CAD programu reálně zobrazuje celé hřiště včetně detailů i trubních rozvodů a postřikovačů zavlažovacího systému. Současně umožňuje ovládat i monitorovat skutečnou aktivitu jednotlivých ovládacích prvků i samotných postřikovačů – a to zcela interaktivně. Znamená to, že software zaznamenává a současně zobrazuje skutečný provozní stav jednotlivých dekodérů a dává tak uživateli možnost dokonalého přehledu o stavu systému a umožňuje rychlou a snadnou lokalizaci případných nesnází. Posunování a přibližování mapy, vyvolávání všech detailů o jednotlivých sekcích i postřikovačích je v současné verzi velmi jednoduché a významně zjednodušuje a urychluje práci se zavlažovacím systémem.

RainWatch™
Funkce RainWatch je exkluzivní patentovaná funkce, které je součástí aktualizované verze 5 ovládacích systémů RAIN BIRD Stratus a Nimbus. Jde o inteligentní zařízení, které zaznamenává přirozené srážky a na základě vyhodnocených srážkových množství zkracuje automaticky poměrnou dobu zavlažování na sekcích, které prozatím nebyly v provozu. Po překročení nastaveného limitu pak samozřejmě dojde k pozastavení, resp. k úplnému zastavení činnosti zavlažovacího systému, tak jak je to běžné u obyčejných čidel srážek. Toto nenákladné zařízení tak výrazně snižuje spotřebu vody a zabraňuje podmáčení specifických ploch golfového hřiště. Zejména u greenů a postřikovačů umístěných v okolí bankrů je tato vlastnost velmi vítána, rovněž plochy odpališť pak trpí provozem daleko méně a vyžadují tak méně oprav.

Minimum ET™
Funkce Minimum ET je další významnou funkcí, která umožňuje nejvyspělejší úroveň ovládání, resp. programování zavlažovacího systému. Tato funkce umožňuje greenkeeperovi definovat minimální mezní hodnotu evapotranspirace (ET), které musí být dosaženo před tím, než dojde k automatickému spuštění programů zavlažovacího systému. Tím výrazně přispívá opět k minimalizaci spotřeby vody, elektrické energie pro čerpací stanici a snižuje tak provozní náklady i opotřebovávání všech podstatných částí zavlažovacího systému.

Co možná nevíte…
Evapotranspirace (ET) je celkový výpar, který se vztahuje k určitému území – např. ploše golfového hřiště. Tento celkový výpar se skládá z fyzikálního výparu (evaporace, zejména vlivem teploty) a fyziologického (transpirace, výdej vody vegetací především listy). Velikost evapotranspirace se určuje pomocí meteostanice, nebo výpočtem na základě hodnoty výparu a druhu vegetačního pokryvu – tedy i trávníkového porostu na golfovém hřišti. Hodnoty ET pro Vaši konkrétní lokalitu lze získat většinou na státních institucích, např. v Hydrometeorologickém ústavu (HMÚ).

Blíže GREEN č. 4/07, www.rainbird.cz


Green 3/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dva měsíce prázdnin nebo týdny dovolených jsou definitivně pryč. Také Vám jako mně léto uteklo jako… jako voda? Mimochodem, té vody naštěstí z nebe spadlo letos docela dost, a tak i proto nebyla naše golfová hřiště tak zažloutlá jako loni. Pravidelné vydatné dešťové srážky spolu s rekonstruovanou závlahou pomohly například jihočeské Hluboké nad Vltavou k nejlepší kondici hřiště v její historii. Uplynulé léto v Česku bylo také podle meteorologů nejteplejší od začátku sledování v roce 1961. Průměrná teplota dosáhla 19,5 stupně Celsia, výrazně horký byl především červen. Rekordně teplé léto letos naměřili také na stanici v pražském Klementinu, na které se teploty měří nepřetržitě už od roku 1775. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna tam dosáhla 22,9 stupně Celsia.

Astronomický podzim začal přesně v pondělí 23. září v 9:49 ráno. Slunce vstoupilo do znamení Vah a dny se budou postupně zkracovat až do 22. prosince, na který připadne zimní slunovrat. Čeká nás už jen depresivní podzim? Ani náhodou! Se vší parádou se rozeběhla spousta aktivit a koníčků včetně houbaření, které za svoji vášeň označilo 18 % obyvatel české kotliny. Zmínil jsem však z jiného důvodu - díky tomu, že jde o národní koníček, se kolem hub podobně jako o golfu/greenkeepingu vyrojilo mnoho hloupých mýtů. Příklad? Několik mnou v létě zachycených největších letních „exkrementů“ – nesmyslů: Greenkeeper nenávidí hráče, protože mu ničí hřiště, Vytvořit flight ze čtyř začátečníků je dobrý nápad, Včetně pravidel a etikety se golf naučíte za víkend, Pro větší zájem o golf je třeba stavět další hřiště a Dálkoměry patří ke hře a nelze je zakázat. Tohle jen tak nevymyslíš, opravdu „Good Job“…

Důležité je zachovat klid, být v pohodě. Přispívá k ní nejen zdravé tělo (např. proti bolesti hlavy pomáhá hořčík, zaručeně je zahání také látky obsažené v kořenu zázvoru), ale hlavně zdravá mysl. Energií vás naplní podzimní příroda, zázraky umí s lidskou psychikou aktivní odpočinek, návštěva divadla, bezvadným řešením může být hezký výlet. Náš tip? Co třeba do Písku za sochami z písku? Vznikají na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu už od roku 2007. Vězte, že na výstavbu každé sochy spořádá hutní stroj zvaný žába dvacet tun písku. Pokud počasí a ruce nenechavců dovolí, sochy zdobí nábřeží do pozdního podzimu. Výjimkou byl pouze rok 2013, kdy povodeň spláchla pískové sochy už na přelomu května a června. Naopak rekordmanem ve výdrži byl rok 2018, kdy sochy z náplavky zmizely teprve 6. prosince.

Ať se vám podzimní vydání Greenu líbí a najdete v něm nejen zajímavé počtení, ale i informace a tipy z oboru, kde udržování a šlechtění trávníku je jen jednou z částí téměř vědecké disciplíny. Proto jsme nezapomněli i na Vámi tolik oblíbené rozhovory – namátkou s Rasťou Baloghem ze slovenského Black Stork, hostitelem letošního Výročního turnaje ČSG, a greenkeeperským guru Josefem Čepkem z Poděbrad, který o tolik obdobných hřišť ve svém životě pečoval a vylepšoval je, že se ani nedají spočítat. Můžete se těšit i na další díl o nejdůležitějších travních chorobách, ohlédnutí za setkáním vedení ČSG se svazovými Patrony na Líšnici, vizitku rakouského Divokého císaře a tradiční křížovku o ceny.

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan