ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Nejefektivnější hospodaření s vodou

datum 07.12.2007 vlozil Luboš Procházka kategorie Závlaha

Hospodaření s vodou je nyní ještě jednodušší a efektivnější díky aktualizovaným ovládacím zavlažovacím systémům firmy RAIN BIRD. V posledních letech se staly téměř standardem našich golfových hřišť - najdete je už více než na 20 v Čechách a na Slovensku.

Ovládací systémy RAIN BIRD Jsou oblíbené zejména pro velmi snadné, intuitivní ovládání a v neposlední řadě i pro množství užitečných funkcí, které přispívají k efektivnímu využívání vždy omezených zásob závlahové vody. V současnosti je na trhu aktualizovaná verze 5 systémů Stratus a Nimbus, které nyní disponují nově doplněnými funkcemi, které tyto možnosti ještě umocňují. Nikoliv náhodou si je proto vybraly např. právě dokončená hřiště GC Kunětická Hora či Golf Club Welten ve slovenském Báči.

Rozšířené možnosti grafického prostředí
Všechny verze ovládacích systémů RAIN BIRD, u nás zejména systémy Stratus a Nimbus, disponují vyspělým grafickým mapovým prostředím, které uživateli poskytují snadný a velmi přehledný přístup ke všem podstatným ovládacím prvkům programu. Mapový podklad vytvořený pomocí GPS technologie nebo pomocí CAD programu reálně zobrazuje celé hřiště včetně detailů i trubních rozvodů a postřikovačů zavlažovacího systému. Současně umožňuje ovládat i monitorovat skutečnou aktivitu jednotlivých ovládacích prvků i samotných postřikovačů – a to zcela interaktivně. Znamená to, že software zaznamenává a současně zobrazuje skutečný provozní stav jednotlivých dekodérů a dává tak uživateli možnost dokonalého přehledu o stavu systému a umožňuje rychlou a snadnou lokalizaci případných nesnází. Posunování a přibližování mapy, vyvolávání všech detailů o jednotlivých sekcích i postřikovačích je v současné verzi velmi jednoduché a významně zjednodušuje a urychluje práci se zavlažovacím systémem.

RainWatch™
Funkce RainWatch je exkluzivní patentovaná funkce, které je součástí aktualizované verze 5 ovládacích systémů RAIN BIRD Stratus a Nimbus. Jde o inteligentní zařízení, které zaznamenává přirozené srážky a na základě vyhodnocených srážkových množství zkracuje automaticky poměrnou dobu zavlažování na sekcích, které prozatím nebyly v provozu. Po překročení nastaveného limitu pak samozřejmě dojde k pozastavení, resp. k úplnému zastavení činnosti zavlažovacího systému, tak jak je to běžné u obyčejných čidel srážek. Toto nenákladné zařízení tak výrazně snižuje spotřebu vody a zabraňuje podmáčení specifických ploch golfového hřiště. Zejména u greenů a postřikovačů umístěných v okolí bankrů je tato vlastnost velmi vítána, rovněž plochy odpališť pak trpí provozem daleko méně a vyžadují tak méně oprav.

Minimum ET™
Funkce Minimum ET je další významnou funkcí, která umožňuje nejvyspělejší úroveň ovládání, resp. programování zavlažovacího systému. Tato funkce umožňuje greenkeeperovi definovat minimální mezní hodnotu evapotranspirace (ET), které musí být dosaženo před tím, než dojde k automatickému spuštění programů zavlažovacího systému. Tím výrazně přispívá opět k minimalizaci spotřeby vody, elektrické energie pro čerpací stanici a snižuje tak provozní náklady i opotřebovávání všech podstatných částí zavlažovacího systému.

Co možná nevíte…
Evapotranspirace (ET) je celkový výpar, který se vztahuje k určitému území – např. ploše golfového hřiště. Tento celkový výpar se skládá z fyzikálního výparu (evaporace, zejména vlivem teploty) a fyziologického (transpirace, výdej vody vegetací především listy). Velikost evapotranspirace se určuje pomocí meteostanice, nebo výpočtem na základě hodnoty výparu a druhu vegetačního pokryvu – tedy i trávníkového porostu na golfovém hřišti. Hodnoty ET pro Vaši konkrétní lokalitu lze získat většinou na státních institucích, např. v Hydrometeorologickém ústavu (HMÚ).

Blíže GREEN č. 4/07, www.rainbird.cz


Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan