ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Václav Kubata o financování golfu

datum 23.03.2007 vlozil Luboš Procházka kategorie Události

„Golf je třeba přestat vnímat jen jako hru. Stále více a více lidí totiž golfem doslova žije,“ říká VÁCLAV KUBATA, ředitel marketingu ČESKÉ SPOŘITELNY, a.s. „Utrácí při něm peníze – za pronájmy, služby, občerstvení, nemovitosti, což přináší pracovní příležitosti. To všechno je spojeno s jasnými nezpochybnitelnými příjmy, ovšem realizovat je bez podpory státu, nebo alespoň určité daňové benevolence, jde velmi těžko. Příkladem nám budiž Španělsko, kde je golf státem přímo podporovaný. Španělé systémem subvencí dotují turistiku, jejíž důležitou součástí jsou právě golfové aktivity.“

Česká spořitelna je obecně nakloněna financování jakéhokoliv racionálního obchodu. Golfovým byznys plánům a projektům, založeným na konkrétních číslech, které dokáží profincovatelnost, je připravena pomáhat – ať už na bázi klasických komerčních úvěrů, přes další služby včetně poradenství. „Spolupracujeme s developery na financování bydlících projektů, je proto logické, že jsme připraveni spolupracovat s developery i na rezidenčních věcech souvisejících s golfovými resorty,“ potvrzuje Václav Kubata. Na začátku golfového boomu v České republice bylo krásné mít vlastní golfové hřiště. Kdo měl více peněz, postavil krásnější. Přitáhnul golfisty i firmy, které na něm organizovaly svoje turnaje a túry. Myslím, že s tím do budoucna nelze vystačit. Vznikla spousta nových krásných hřišť, čímž se značně zvýšila konkurence. Součástí nových byznys projektů budou resorty, to znamená, že tam bude počítáno s bydlením – jak pro turistiku, tak pro rezidenty, kterých je už relativně hodně.“ „Přístup České spořitelny ke golfu je vyjádřen tím, že se stala partnerem České golfové federace,“ upozorňuje Václav Kubata. „Dala tím najevo otevřenou podporu golfu jako sportu, který má své místo a svou perspektivu. Řekla tím rovněž, že se nejedná o exkluzivní či zcela výjimečný sport, ale takový, který se už pevně začlenil do našeho života.“ (více v Greenu č. 1/07, rubrika Finance).


Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan