DOPORUČUJEME


Slapský Turnaj pro stromy

datum 25.08.2014 vlozil kategorie Jednou umřu na greenu

Na slapském hřišti se konal turnaj s příběhem aneb Turnaj pro stromy. Místní členové a vedení klubu se rozhodli uspořádat vzpomínkový turnaj na pět krásných vzrostlých stromů, které v loňském roce nepochopitelně zdevastovali na jamce číslo 4 neznámí vandalové. Stromy v noci podřízli pilou ve výšce 1,5 m nad zemí a vzrostlé olistěné koruny nechali jako torza ležet na zemi. Srpnový nedělní odpolední turnaj (10. 8. 2014) si hráči opravdu užili, počasí vyšlo znamenitě, slunce, mírný větřík a krásný západ slunce, který vystřídal při rozdávání cen na terase klubovny obrovský romanticky narůžovělý úplněk! Šlo o klasickou hru na rány netto, tedy se zohledněním HCP (počítáno pouze do HCP 36), jehož součástí byla po hře také netypická vložená soutěž „NEAREST SUKOVICÍ". Tady se hráči obzvláště „vyřádili", protože speciálně vyrobenou hůl z jednoho kusu větve skutečně nebylo jednoduché zkrotit. Nakonec nejblíže jamce skončil pan Maryško, a to 55 cm, skvělý výkon! Celkem se od jednotlivých dárců vybralo 2 650 Kč, za které budou zakoupeny a zasazeny na podzim nové stromy namísto těch zničených vandaly. Jména všech, kdo na strom přispěli, budou vepsána na kovové tabulce. Tu každý kolemjdoucí najde u stromů. Jmenovitě patří poděkování těmto hráčům: Jaromír Hárovník, Šárka Kinclová, Ondřej Kozák, Luboš Moravec, Jaromír Procházka, Pavel Rada, Vladimír a Ivana Raušerovi, Ivo Rindoš, Marcela Stavařová, Monika a Radek Spurní, Zdeněk a Miloslava Vaňkovi. Děkujeme také společnosti Zahrada Bohemia za věcný dar v podobě stromu. V kategorii Nejlepší muž zvítězil Pavel Rada, jehož jméno bude jako první čestně vyryto na štítek putovní ceny v podobě elegantní vysoké kroucené dřevěné stély s ušlechtilým kulovitým kamenným vrcholem. Stejnou cenu pak získala nejlepší žena – Miloslava Vaňková. Obě trofeje svým tvarem připomínají dokonalost tvaru rostlého stromu. Tyto ceny budou vystaveny po celý rok v klubovně Pavilonu Slunce na Slapech. Zdroj, kontakt a bližší informace: Pavla CHARVÁTOVÁ, Golf Park Slapy sv. Jan

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan