ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Závlaha očima profesionála

datum 07.10.2007 vlozil Luboš Procházka kategorie Závlaha

Jedním z nejdůležitějších předpokladů kvalitního zeleného trávníku je správně aplikovaná, přiměřená zálivka – v optimálním čase, množství a optimálním způsobem. Správně navržený profesionální systém navíc zaručí nejvhodnější osazení postřikovačů i hospodárné využití každé kapky vody.

Nejúčinnější zásobení trávníku vodou lze dosáhnout jak správným rozmístěním postřikovačů na ploše nejlépe na dostřik, tak i zajištěním optimálního pracovního tlaku. Volba správných zavlažovacích prvků bývá jedním z klíčových bodů návrhu.
Podle tvarů zájmové plochy jsou voleny rozprašovací nebo rotační postřikovače. Při návrhu zavlažovacího systému je důležité brát zřetel na osazení jednotlivých postřikovačů do sekce. Rozprašovací postřikovače pracují při nižších tlacích 1 – 2 atm., mají menší poloměr dostřiku 2 – 6 m a dodávají vyšší srážkovou výšku 40 až 60 mm/hod. Na rozdíl od nich pracují rotační postřikovače při 2 až 7 atm., pokrývají větší plochu – mají větší poloměr dostřiku 5 – 30 m a dodávají nižší srážkovou výšku, a to až 4krát méně. Osazení postřikovačů s různou srážkovou výškou na jedné sekci má za následek buď podmáčení plochy pokryté postřikovači s vyšší srážkovou výškou nebo naopak nedostatečné zavlažení v oblastech pokrytých postřikovači s menší srážkovou výškou. U rotačních postřikovačů stejného typu s různými tryskami je velmi důležité brát zřetel na zapojení do sekce. S velikostí výseče u jedné trysky se znatelně mění jeho srážková výška.
Dalším kritériem návrhu zavlažovacího systému je správné rozdělení jednotlivých postřikovačů do sekcí, které jsou postupně spouštěny jedna po druhé. Podle vypočtené nebo změřené kapacity vodního zdroje určíme maximální počet postřikovačů, které mohou být současně v činnosti. Při rozdělování do sekcí je třeba brát v úvahu rozdílnou polohu zavlažovaných ploch vzhledem ke světovým stranám, oslunění nebo naopak zastínění, různé druhy výsadeb či vliv větru.
Součástí správné funkce systému je i volba režimu zavlažování Doba závlahy každé ze sekcí může být mnohonásobně rozdílná. Přibližná potřeba vody trávníku je cca 20 až 40 litrů/m2, tj. 20 až 40 mm/m2. Samozřejmě záleží na půdním podloží, jeho propustnosti, nasluněnosti stanoviště, atd. Při závlaze již začleněného trávníku 2 – 3krát týdně je nutné dobře vypočítat dobu závlahy jednotlivých sekcí a brát zřetel na rozdílné srážkové výšky rozprašovacích a rotačních postřikovačů. U rozprašovacích je doba jedné závlahy 10 až 15 minut při režimu 3krát týdně, u rotačních postřikovačů je doba mnohonásobně delší. Hospodárnost celého systému spočívá též ve spuštění jednotlivých sekcí na nezbytně nutnou dobu. Jen správně navržený profesionální systém zaručí kvalitní zelený trávník a přitom hospodárně využít každou kapku vody. (blíže GREEN č. 3/07, www.kvalitnizavlaha.cz)


Green 3/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dva měsíce prázdnin nebo týdny dovolených jsou definitivně pryč. Také Vám jako mně léto uteklo jako… jako voda? Mimochodem, té vody naštěstí z nebe spadlo letos docela dost, a tak i proto nebyla naše golfová hřiště tak zažloutlá jako loni. Pravidelné vydatné dešťové srážky spolu s rekonstruovanou závlahou pomohly například jihočeské Hluboké nad Vltavou k nejlepší kondici hřiště v její historii. Uplynulé léto v Česku bylo také podle meteorologů nejteplejší od začátku sledování v roce 1961. Průměrná teplota dosáhla 19,5 stupně Celsia, výrazně horký byl především červen. Rekordně teplé léto letos naměřili také na stanici v pražském Klementinu, na které se teploty měří nepřetržitě už od roku 1775. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna tam dosáhla 22,9 stupně Celsia.

Astronomický podzim začal přesně v pondělí 23. září v 9:49 ráno. Slunce vstoupilo do znamení Vah a dny se budou postupně zkracovat až do 22. prosince, na který připadne zimní slunovrat. Čeká nás už jen depresivní podzim? Ani náhodou! Se vší parádou se rozeběhla spousta aktivit a koníčků včetně houbaření, které za svoji vášeň označilo 18 % obyvatel české kotliny. Zmínil jsem však z jiného důvodu - díky tomu, že jde o národní koníček, se kolem hub podobně jako o golfu/greenkeepingu vyrojilo mnoho hloupých mýtů. Příklad? Několik mnou v létě zachycených největších letních „exkrementů“ – nesmyslů: Greenkeeper nenávidí hráče, protože mu ničí hřiště, Vytvořit flight ze čtyř začátečníků je dobrý nápad, Včetně pravidel a etikety se golf naučíte za víkend, Pro větší zájem o golf je třeba stavět další hřiště a Dálkoměry patří ke hře a nelze je zakázat. Tohle jen tak nevymyslíš, opravdu „Good Job“…

Důležité je zachovat klid, být v pohodě. Přispívá k ní nejen zdravé tělo (např. proti bolesti hlavy pomáhá hořčík, zaručeně je zahání také látky obsažené v kořenu zázvoru), ale hlavně zdravá mysl. Energií vás naplní podzimní příroda, zázraky umí s lidskou psychikou aktivní odpočinek, návštěva divadla, bezvadným řešením může být hezký výlet. Náš tip? Co třeba do Písku za sochami z písku? Vznikají na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu už od roku 2007. Vězte, že na výstavbu každé sochy spořádá hutní stroj zvaný žába dvacet tun písku. Pokud počasí a ruce nenechavců dovolí, sochy zdobí nábřeží do pozdního podzimu. Výjimkou byl pouze rok 2013, kdy povodeň spláchla pískové sochy už na přelomu května a června. Naopak rekordmanem ve výdrži byl rok 2018, kdy sochy z náplavky zmizely teprve 6. prosince.

Ať se vám podzimní vydání Greenu líbí a najdete v něm nejen zajímavé počtení, ale i informace a tipy z oboru, kde udržování a šlechtění trávníku je jen jednou z částí téměř vědecké disciplíny. Proto jsme nezapomněli i na Vámi tolik oblíbené rozhovory – namátkou s Rasťou Baloghem ze slovenského Black Stork, hostitelem letošního Výročního turnaje ČSG, a greenkeeperským guru Josefem Čepkem z Poděbrad, který o tolik obdobných hřišť ve svém životě pečoval a vylepšoval je, že se ani nedají spočítat. Můžete se těšit i na další díl o nejdůležitějších travních chorobách, ohlédnutí za setkáním vedení ČSG se svazovými Patrony na Líšnici, vizitku rakouského Divokého císaře a tradiční křížovku o ceny.

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan