ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Kravaře finišují

datum 00.00.0000 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Parková devítka v severomoravských Kravařích se mění na plnohodnotnou osmnáctku. Stavební práce by měly skončit na podzim. Nové hřiště si zachová původní parkový charakter, přičemž nakoukne za hradby vysokých zámeckých stromů až k meandru řeky Opavy.

Citlivě umístěnému hřišti do anglického parku s kulisou barokního zámku budou i nadále určovat charakter staleté stromy, květinové záhony a vodní plochy. A také pohoda a živá klubová atmosféra, ke které přispívá charismatická osoba prezidenta Miroslava Tošera: „Klademe důraz na přátelské a rodinné prostředí, kde golf je nejen sport, ale i zábava a odpočinek. Program téměř každého turnaj počítá s recitací básně, zpěvem písní a společnou snídaní nebo obědem. Vycházíme z toho, že jen dobře nasycený a napojený člověk se promění ve spokojeného golfistu.“ Klub má i svou hymnu.

Na původní devítce jste mohli skončit nejen 42x v lese, ale i 24x ve vodě. Na nejpopulárnější stometrové jamce č. 6 přes romantický rybníček padlo nejen několik Hole-in-one, ale také rekordů v počtu utopených míčů (např. 14 jich napočítalo vděčné publikum hráči s hcp 11 při hře na rány). „Za těch více než dvanáct let trvání klubu mě každá jamka něčím naštvala, ale mám je rád všechny stejně,“ usmívá se Miroslav Tošer.

Probíhající stavební práce zahrnují nejen výstavbu 9 jamek budoucího Silesia Golf Resortu, ale i technického zázemí. Odvážný projekt posune sportovní úroveň celého areálu významně nahoru. Přibydou zejména vodní plochy, naroste velikost greenů i počet nástrah v podobě travnatých a písečných bunkerů. „Od loňského jara do současnosti jsme do Kravař zajistili navážku 11 tisíc tun písku PR 30/31 v zrnitosti 0,3 – 1 mm. Jde o nejpoužívanější druh pro golf, ale také třeba pro beachvolejbal,“ upřesnil nám Jaroslav Korvas, obchodní zástupce Provodínských písků.

Hřiště je vybaveno nejmodernějšími technologiemi světového výrobce TORO. Svoje dobré zkušenosti se stroji této značky pro údržbu, tak i se závlahovými systémy nám potvrdil dlouholetý kravařský head greenkeeper Miroslav Juhaniak. „Pokud práce budou probíhat podle plánu a podaří se nám odpovídajícím způsobem posílit strojový park (TORO na českém a slovenském trhu zastupuje firma Profigrass – pozn. red.), tak už bychom mohli v říjnu uspořádat první turnaj. Naším největším přáním zůstane, aby se u nás cítili golfisté příjemně.“ Kravaře se v konkurenci renomovaných a známějších areálů na severu Moravy určitě neztratí.

Kontakt a bližší informace: GREEN 2/2011, www.golfkravare.cz


Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan