ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Kravaře finišují

datum 00.00.0000 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Parková devítka v severomoravských Kravařích se mění na plnohodnotnou osmnáctku. Stavební práce by měly skončit na podzim. Nové hřiště si zachová původní parkový charakter, přičemž nakoukne za hradby vysokých zámeckých stromů až k meandru řeky Opavy.

Citlivě umístěnému hřišti do anglického parku s kulisou barokního zámku budou i nadále určovat charakter staleté stromy, květinové záhony a vodní plochy. A také pohoda a živá klubová atmosféra, ke které přispívá charismatická osoba prezidenta Miroslava Tošera: „Klademe důraz na přátelské a rodinné prostředí, kde golf je nejen sport, ale i zábava a odpočinek. Program téměř každého turnaj počítá s recitací básně, zpěvem písní a společnou snídaní nebo obědem. Vycházíme z toho, že jen dobře nasycený a napojený člověk se promění ve spokojeného golfistu.“ Klub má i svou hymnu.

Na původní devítce jste mohli skončit nejen 42x v lese, ale i 24x ve vodě. Na nejpopulárnější stometrové jamce č. 6 přes romantický rybníček padlo nejen několik Hole-in-one, ale také rekordů v počtu utopených míčů (např. 14 jich napočítalo vděčné publikum hráči s hcp 11 při hře na rány). „Za těch více než dvanáct let trvání klubu mě každá jamka něčím naštvala, ale mám je rád všechny stejně,“ usmívá se Miroslav Tošer.

Probíhající stavební práce zahrnují nejen výstavbu 9 jamek budoucího Silesia Golf Resortu, ale i technického zázemí. Odvážný projekt posune sportovní úroveň celého areálu významně nahoru. Přibydou zejména vodní plochy, naroste velikost greenů i počet nástrah v podobě travnatých a písečných bunkerů. „Od loňského jara do současnosti jsme do Kravař zajistili navážku 11 tisíc tun písku PR 30/31 v zrnitosti 0,3 – 1 mm. Jde o nejpoužívanější druh pro golf, ale také třeba pro beachvolejbal,“ upřesnil nám Jaroslav Korvas, obchodní zástupce Provodínských písků.

Hřiště je vybaveno nejmodernějšími technologiemi světového výrobce TORO. Svoje dobré zkušenosti se stroji této značky pro údržbu, tak i se závlahovými systémy nám potvrdil dlouholetý kravařský head greenkeeper Miroslav Juhaniak. „Pokud práce budou probíhat podle plánu a podaří se nám odpovídajícím způsobem posílit strojový park (TORO na českém a slovenském trhu zastupuje firma Profigrass – pozn. red.), tak už bychom mohli v říjnu uspořádat první turnaj. Naším největším přáním zůstane, aby se u nás cítili golfisté příjemně.“ Kravaře se v konkurenci renomovaných a známějších areálů na severu Moravy určitě neztratí.

Kontakt a bližší informace: GREEN 2/2011, www.golfkravare.cz


Green 3/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

novým Greenem, kterým právě listujete, je mi opravdu ctí a velkým potěšením Vás provést, nejzajímavější materiály doporučit. Hodně nám záleželo, abychom do něho v roce, jehož průběh nikdo nečekal a přání „Hlavně hodně zdraví“ dostalo úplně jiný rozměr, přenesli i hodně toho co nejpovzbudivějšího ducha… Pevně věřím, že si vše příští rok bohatě vynahradíme!

Vaší pozornosti proto nejprve doporučuji jeden z hlavních materiálů čísla na téma Obměny a předávky strojů na českých golfových hřištích (mimo jiné v Berouně, Kácově, Molitorově, Darovanském Dvoře a na Čertově břemeni), zpestřený rozhovorem s pyšelským hlavním head greekeeperem Bohuslavem Shejbalem. Proč se na Loretě rozhodli pro sekačku Ransomes HM600? „Po sedmi letech bylo zapotřebí obměnit strojový park a nám se nabídla možnost nahradit dvě sekačky jedním strojem. Volba HM600 nám pomohla ve zrychlení času sečení semirafů o méně než dvě 2 hodiny a zkrácení sečení rafů o dva dny. Tato sekačka je výjimečná i tím, že si během tří až pěti minut můžete přenastavit výšku sečení. Oceňuji hlavně to, že nikdy neskalpuje trávník, má pěkný finiš mulčování a nezůstávají po ní žádné žmolky.“

Do zbrusu nových Poděbrad byste se pak mohli přenést materiálem Historické Poděbrady v novém kabátě – díky tomu, že tamní klub zahájil spolupráci s golfovým architektem Jakubem Červenkou (EIGCA) na postupném redesignu tohoto známého československého golfového hřiště, jehož počátky sahají až do roku 1961.

Pokračovat byste mohli přátelskou „návštěvou“ Grabštejna, který se měl stát dějištěm Výročního turnaje ČSG (plánovaný termín byl 11. – 12. října 2020). Měl zde konat. Pandemie si ale vymínila jeho zrušení, více než dvacetileté turnajové historii navzdory. Přitom ještě pouhé tři dny před startem jsme si s Janem Šefčíkem zatelefonovali a on nám do redakce popřál pohodovou cestu k nim na sever… Původně domluveného hostitele, majitele, hlavního greenkeepera a muže tisíce profesí v jedné osobě jsme se zeptali, jak se na vrcholné greenkeeperské společenské a sportovního setkání/klání těšil a co hlavně rozhodlo o volbě dějiště této pečlivě připravované a oblíbené tradiční akce. Jan Šefčík vždy patřil k jejím tradičním účastníkům. Vězte, že úspěšnou generálkou na nakonec neuskutečněný výroční turnaj se stalo srpnové turnajové klání přátel a bývalých účastníků projektu Vzděláním blíže k zeleni.

Dále si Vaší zvýšené pozornosti dovoluji upozornit na ocenění hřiště PGA National Czech Republic Oaks Prague, které získalo v 7. ročníku World Golf Awards dvě prestižní mezinárodní ocenění - Europe's Best Golf Course pro nejlepší evropské golfové hřiště roku 2020 a Czech Republic's Best Golf Course 2020. Nové hřiště na jihovýchodě od Prahy získalo tato ocenění pouze pár měsíců od svého oficiálního otevření letos v létě.

Ápropos, před Vánocemi vyjde betlémská hvězda (pojem z Matoušova evangelia, ve které je popsán příběh mudrců, kterým svítila na cestu k Ježíškovi). Po 397 letech! Jeden z mimořádných nebeských svítivých nebeských úkazů století zaznamenáme na obloze v pondělí 21. prosince. Bude jím seskupení Saturnu a Jupiteru, které patrně stojí za legendou o betlémské hvězdě. Oba planetární giganty se z pohledu zemského pozorovatele k sobě na noční obloze přiblíží natolik, že budou vypadat jako jediný (protáhlý) bod jasného světla. Takovou konjunkci obou planet zase spatří za čtyřicet let až příští generace pozemšťanů.

Ať Vám zmíněná betlémská hvězda symbolicky co nejjasněji posvítí na čtení, či jen prohlížení stránek Greenu, a v novém roce přinese mnoho osobních, pracovních a trávníkářských úspěchů!


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan