ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


ČLÁNKY DLE TÉMATU

Golf Marathon Charity

Pátý ročník originálního turnaje Golf Marathon Charity se bude konat v neděli 16. června v Golf Resortu Konopiště. Golf Marathon se hraje systémem Team Golf, tedy dva hráči s jedním míčem, kteří se pravidelně střídají ve hře na 42 jamek s cílem co nejnižšího počtu ran.

Datum vydání 20.04.2019 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

DOD v Osyčině

Den otevřených dveří se bude konat v Osyčině – Dobříkově u Chocně v sobotu 27. dubna. Připravovaný program zahrnuje informace o golfu, jeho pravidlech i etiketě. Každý si zdarma bude moci vyzkoušet odpaly pod vedením trenérů. Vystaveny budou stroje na údržbu hřiště. Proběhnou i soutěže.

Datum vydání 19.04.2019 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

ČGF představila nejbližší plány

Stále vyšší sportovní ambice, rozšíření platformy Bav se golfem i projektu Se školou na golf. Česká golfová federace představila v areálu Golf Klubu Botanika hlavní cíle pro letošní rok.

Datum vydání 18.04.2019 Autor ČGF ČGF Kategorie Zajímavosti

Premiéra na Havaji

Turnaj LOTTE Championship absolvuje česká profesionálka Klára Spilková v novém prostředí, na Havaji, kde dosud nikdy nehrála. Navíc se čtyřkolový turnaj koná v nezvyklém modelu, už od středy 17. dubna do soboty 20. dubna. Členka globálního týmu KPMG a Czech Golf Teamu se na novou výzvu těší.

Datum vydání 17.04.2019 Autor Čeněk Lorenc Kategorie Zajímavosti

3x meteopojmy

NÁMRAZA - v silniční dopravě se pojem námraza používá pro všechny formy ledových usazenin na vozovkách včetně náledí a zmrazků. Může se vyskytovat na elektrických sloupech, stromech atd. V letecké dopravě se používá několik druhů námrazy, a to podle rychlosti a teploty, při níž vzniká

Datum vydání 16.04.2019 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Jeden šuplík nestačí

Sejde se manažer z kanceláře s modrým nebem nad hlavou, fanoušek tenisu, střelby, jízdy na kolečkových bruslích a bývalý instruktor lyžování... To není začátek anekdoty, ale jen stručný výčet profesí a zájmů, který má společného jmenovatele v osobě malevilského head greenkeepera Vladislava Chvátala.

Datum vydání 15.04.2019 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Historie (a intenzita) výstavby hřišť

Na území Českých zemí tehdejšího Rakousko-Uherska jsou zmíněny první neoficiální odpaly na Císařské louce v Praze již v roce 1898. První oficiální GH bylo založeno v Mariánských Lázních v roce 1905.

Datum vydání 13.04.2019 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Středoškoláci ve Mstěticích

Mezinárodní mistrovství ČR středoškolských družstev se uskuteční v polovině května již potřinácté. Tříčlenné týmy čeká znovu prestižní souboj v ojedinělé jednokolové soutěži, ve hře bude 15. května ve Mstěticích opět 56 centimetrů vysoký putovní pohár.

Datum vydání 11.04.2019 Autor ČGF ČGF Kategorie Zajímavosti

Zásady golfových sázek

„Amatérský golfista“ je ten, kdo hraje golf kvůli výzvě, kterou tato hra představuje, a nikoli jako své povolání nebo za účelem finančního zisku, a to bez ohledu na to, zda hraje soutěžně nebo rekreačně.

Datum vydání 10.04.2019 Autor ČGF ČGF Kategorie Zajímavosti

Celorepublikový turnaj družstev SNAG/ČGF

S radostí vás opět, již po třetí, zveme k účasti na společném celorepublikovém dětském turnaji SNAG 2019, společně organizovaném Czech SNAG Association a projektem ČGF Se školou na golf.

Datum vydání 09.04.2019 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Green 1/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

letos začínáme již šestnáctou jarní sezonu, kdy nezávislý odborný čtvrtletník GREEN pravidelně vychází. V editorialu jeho prvního čísla, jehož výrobu si ČSG v roce 2003 zadal u vydavatelství Unigolf, čteme: „Greenkeeping je v zahraničí velmi respektovaný obor (i v Čechách si už hráči rychle zvykají na stále vyšší standardy z hlediska dokonalosti herních povrchů), podle nás si zaslouží odpovídající kvalitní tiskovinu… máme nemalé ambice stát se vítaným pomocníkem všech vás, kteří ke své práci potřebujete spíš odborné a zasvěcené informace… vycházet bude na minimálně 16 křídových stranách v plnokrevném provedení... a cíleně rozesílán všem členům ČSG, do všech golfových klubů jejich prezidentům, manažerům a konkrétním správcům hřišť, také do významných českých vzdělávacích center včetně Vysoké školy zemědělské v Praze a Mendelovy univerzity v Brně.“

Těší mě, že minimálně dva poslední „závazky“ se nám postupně podařilo naplnit (a stále daří) více než dobře. Na GREEN dnes narazíte v klubovnách golfových klubů a fotbalových týmů nejen v celé České i Slovenské republice, na pracovních stolech profesionálů – trávníkářů, na odborných akcích i na zajímavých událostech vyloženě sportovního nebo společenského významu…

Je to tak trochu malý zázrak, že náš časopis, fungující pouze z vlastních zdrojů, se nejen prosadil, ale i udržel v konkurenci velkých celků. Ty mají naprosto jiné možnosti a finanční prostředky. Všechno je samozřejmě o každodenní práci. Nás, spolupracujících kolegů a svazových firemních Patronech. Ale především je to o vás, o našich čtenářích. Nadále přivítáme jakýkoliv projev vaší přízně, popřípadě nepřízně, nebo i doporučení, o čem byste si v novém Greenu nejraději přečetli. Bráníte nám rovněž usnout na vavřínech – proto jsme například do tohoto vydání přinesli novou grafiku. Jde o správný krok, podařil se? Těšíme se na další spolupráci! Jsme rádi a vážíme si toho, že vzhledem k vašemu zájmu můžeme působit v oblasti greenkeepingu, která je i díky vám plná dění a aktivit. Na základě toho je každé čtvrtletí o čem psát a informovat, a náš časopis má smysl.

Mimochodem, téměř na den přesně, v prvních únorových dnech před 300 lety, vyšla první česká periodická tiskovina. Kuriozitou bylo, že ještě nepoužívala titulky, takže byla dost nepřehledná. Zprávy v Sobotních (Outerních) Pražských poštovských novinách z rozličných zemí a krajin přicházející s obzvláštním Jeho císařské a královské milosti obdarované (tak zněl jejich celý název, poštovské proto, že vycházely v sobotu a v úterý – tedy ve dnech, kdy jezdila pošta, která je také rozvážela) byly sice datovány, ale řazeny nikoli chronologicky, ani podle důležitosti. Nýbrž tak, jak se redaktorovi dostaly do rukou. A to někdy, jak si lze dobře představit, trvalo celou věčnost.

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce a radost z úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan