ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


ČLÁNKY DLE TÉMATU

Změny v ČGF

K personálním změnám, na které během konference ČGF upozornil prezident Zdeněk Kodejš, dochází v řízení technického a sportovního úseku STK ČGF. Funkce technického ředitele se ujal Luboš Klikar, sportovním ředitelem je nově Petr Šavrda.

Datum vydání 04.07.2020 Autor ČGF ČGF Kategorie Zajímavosti

V červenci tropy nečekejte

Během července nás žádné tropické teploty čekat nebudou, tvrdí meteorologové ve svém měsíčním výhledu. Teploty by se měly pohybovat kolem 25 °C, krátkodobě mohou dosáhnout 30 °C. Koncem července by se mělo mírně ochladit a více pršet.

Datum vydání 03.07.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Nezvykle deštivý červen

Letošní červnové počasí bylo bohaté na srážky a různé extrémy, které o sobě dávaly vědět hlavně o víkendech. Lidé se museli potýkat kvůli lijákům s rozvodněnými toky a povodněmi. Na sociálních sítích začal rezonovat názor, že nemůže být náhoda.

Datum vydání 02.07.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Půda je vodou nasycená

Půda je v České republice vodou z většiny nasycená. Na Moravě a východě Čech znovu hrozí povodně. Podle mapy Portálu Intersucho je půda v povrchové vrstvě nasycená natolik, že v České republice sucho už není pozorované.

Datum vydání 30.06.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Na Evropu se žene supercela

Do střední Evropy míří ze západu výrazná studená fronta. Tím, že se dostane do tropického nestabilního vzduchu, vytvoří se v ní silné bouřky. Německo dokonce ohrožuje supercela, jedna z nejničivějších bouří kvůli silnému větru, krupobití a přívalovému dešti, varuje německá meteorologická služba.

Datum vydání 25.06.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Změna v údržbě porostu

Hustý porost zadrží sluneční paprsky, udrží delší dobu ranní rosu, přímo v půdě je chladněji, protože zemina není tolik udusaná. U takového trávníku se bude v létě lépe žít.

Datum vydání 24.06.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Výrazné změny v kalendáři

Český golf po epidemii: Výrazné změny v reprezentačním kalendáři. Jako jedni z prvních mohli v průběhu epidemie golfisté zpět na hřiště a jako jedni z prvních začali také spřádat plány, jak ještě dohnat zkrácenou sezónu, která přinesla největší změny především pro zahraniční akce reprezentantů.

Datum vydání 23.06.2020 Autor ČGF ČGF Kategorie Zajímavosti

Slunovrat 2020

Jubilejní 10. ročník golfového turnaje SLUNOVRAT (start za rozbřesku v 04.30 hod.) se konal v neděli 21. června na hřišti Loreta Golf Pyšely. Na jeho start se postavili členové, přátelé a obchodní partneři ČSG, prémioví členové LGCP a greenkeepeři z celé republiky.

Datum vydání 22.06.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Stromy vedle inženýrských sítí

V letních měsících se pravidelně mluví o potřebě mít v ulicích města více vitálních stromů. Pokud je ale chcete zasadit, nenajde se pro ně místo pod zemí. Pod povrchem jsou totiž uložené trubky a kabely, které se s kořeny stromů obtížně sžívají.

Datum vydání 19.06.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Dostaví se tropy

Astronomické léto začne chladně a deštivě. Brzy se ale dostaví tropy. V závěru pracovního týdne i o víkendu bude počasí ovlivňovat oblast nízkého tlaku vzduchu, což bude znamenat četné srážky. V příštím týdnu se začne oteplovat a odpolední maxima budou v jeho závěru šplhat až ke 30 stupňům C.

Datum vydání 18.06.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan