ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


ČLÁNKY DLE TÉMATU

K. Spilková k odložení OH 2020

Komentář Kláry Spilkové k odložení olympijských her 2020 v Tokiu: „Některé věci nemůžete ovlivnit. Vzhledem k vývoji posledních týdnů se s tím dalo počítat. Do poslední chvíle doufáte, že se situace zlepší, ale v tomto případě se nedá nic dělat."

Datum vydání 28.03.2020 Autor Čeněk Lorenc Kategorie Zajímavosti

Zima přepisovala rekordy

Česká republika se ve středu probudila do dalšího mrazivého rána (třetí v řadě). Nejchladněji bylo podobně jako v pondělí a v úterý na Šumavě, kde na Kvildě meteorologové naměřili -18,2 stupně Celsia. Na Jizerce v Jizerských horách klesla teplota na -15,6 stupně.

Datum vydání 26.03.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Měsíce a týdny bez golfu...

Měsíce a týdny bez golfu. Kolik jich bude? Dnes se to zdá být skoro jako dávná historie, ale nenechme se mást: ještě počátkem minulého týdne by nikoho nenapadlo, že epidemie nového koronaviru se zásadně promítne...

Datum vydání 25.03.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Březnová zima

Česko sevřel pozdní mráz, teploty klesly až na -19 C. S příchodem jara se do republiky nalil arktický vzduch od severovýchodu, který poslal teploty na úroveň, jaké jsme již odvykli.Mrazivá rána budou Česko trápit do středy.

Datum vydání 24.03.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Čekají nás mrazivé noci

Jaro přineslo ochlazení, meteorologové čekají mrazivé noci. Astronomické jaro přineslo do Česka citelné ochlazení, někde i sníh. „Výrazně podprůměrné teploty vydrží také začátkem příštího týdne, kdy přes noc bude mrznout.

Datum vydání 20.03.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Německá televize velebí virus?!

Německá televize velebí virus: vymýtí staré, planeta zezelená... Necelého čtvrt roku poté, kdy se Tom Buhrow, intendant německé veřejnoprávní televize ARD, musel omluvit za „satirické“ video dětského sboru s názvem Moje babička je staré ekologické prase, zašly stanice ARD a ZDF ještě dál.

Datum vydání 19.03.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Klára Spilková může jen čekat

Třetí březnový týden roku 2020 se měl hrát turnaj LPGA ve Phoenixu, ale místo toho má Klára Spilková, stejně jako všechny golfistky světových okruhů a profesionální sportovci vůbec, nucené volno. Sportovní dění se ale zastavilo.

Datum vydání 17.03.2020 Autor Čeněk Lorenc Kategorie Zajímavosti

Zvířátkové pranostiky

Pranostiky se týkají nejen ptáků, ale koček, komárů, medvědů, krav i jezevců. A rozmary počasí tu byly již před staletími…

Datum vydání 16.03.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Techagro se posouvá o rok

Brněnský veletrh Techagro se posune o rok kvůli obavám z koronaviru, které panují v zahraničí. Řada zahraničních firem například v Itálii nebo Německu, které měly na veletrh přijet, zakázala svým lidem cestovat.

Datum vydání 14.03.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Jak oddálit kvetení

Určitého zpoždění reakce stromu na vývoj počasí dosáhneme tak, že chráníme kmen stromu proti mrazům a co nejdéle udržujeme sníh pod stromem. Velmi citlivé jsou např. meruňky, jejich květy poškodí mráz -2 °C.

Datum vydání 13.03.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Green 4/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

podařilo se vám o Vánocích vyhnout legendární ruské pohádce Mrazík, kterou zná už nazpaměť pomalu každý? Zavoněl ve vaší kuchyni dozlatova upečený pták s křupavou kůrčičkou, třeba kachna nebo kuře, a tak hrozilo, že vám štěstí ulétne z domu? Zvolili jste k novoroční mu obědu raději čočku (plní přání mít u sebe peníze po celý rok), nebo jste si pochutnali na prasečím rypáčku (malé prase je symbolem štěstí)? Možná však, že jste si sváteční atmosféru spojili hlavně s výrobou domácího svařáku, nebo pečením/spíše sušením sněhových bílých pusinek. Ale možná jste se nijak nepřemáhali, nestresovali. Nic z toho přece nebylo povinné...

V naší redakci (dvacet let ve stejném složení) jsme rčením, příslovím či pranostikám nepropadli, ale stejně jsme se lehkému chvění kolem žaludku úplně neubránili. Do semilské tiskárny jsme totiž ve dnech na přelomu starého a nového roku začali posílat nový zimní Green. Odvedli jsme dobrou práci, podařilo se nám připravit vydání, které nezklame? A které inspiruje a bude již tradičně splňovat vysoké odborné požadavky? A taky na nic důležitého nezapomene - třeba na sladkou společenskou tečku za uplynulou sezónou, průlomovou mimo jiné záštitou České golfové federace nad historicky první Cenou Českého svazu greenkeeperů.

„Dohodli jsme se na principu, který by měl v rámci Večera českého golfu s ohledem na snad nově vzniklou tradici probíhat. Bylo zde hodně večerů, na kterých ani nepadlo slovo greenkeeper, přestože jsme jako svaz členem federace a jsme velmi činní,“ říká na straně 21 v materiálu „Český golf ocenil nejlepší“ pan Michal Voigts, předseda ČSG. „Jsme rádi, že si vedení ČGF uvědomuje, že greenkeepeři jsou nedílnou součástí rozvoje byznysu v českém golfovém prostředí a že je potřeba je také trochu zviditelnit,“ těší Voigtse nově vyvinutý zájem o propagaci oboru, ve kterém nelze bodově hodnotit, jako třeba u krasobruslení. „Greenkeeping není disciplína, která by se měla ohodnocovat slovem nejlepší. Bylo by nešťastné lacině vyzdvihnout jméno některého z aktivních greenkeeperů z našich nejlepších hřišť, kde jsou podmínky pro práci úplně jiné než na lidové devítce mimo velká města,“ upřesňuje Michal Voigts s tím, že oceněného (letos pana Jaroslava Pavelčáka) vybral výkonný výbor, který má největší povědomí o tom, kdo a jak se o rozvoj greenkeepingu v Česku zasloužil. Sluší se dodat, že ČSG slaví v těchto dnech dvacet let své existence. Historické chvíle spojené se založením budou oficiálně slavnostně připomenuty na výroční konferenci, která se bude ve dnech 12. – 13. února konat s tradičním odborným seminářem v prostorách ČZU v Praze – Suchdole.

Někdo má v plánu velké změny a jiný naopak neplánuje měnit nic, protože je spokojený. Ale co si budeme povídat, 2020 zní velkolepě! Je to kulaté, jubilejní, mělo by to stát za to! Takže, co máte v plánu vy?Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce

a hodně trávníkářských úspěchů!LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan