DOPORUČUJEME


ČLÁNKY

Díky golfu je park krásnější

Existují příklady povedeného zásahu člověka, kdy přesadil rostlinu do nepřirozeného prostředí, a přesto se uchytila? –zeptali jsme se štiřínského botanika Václava Větvičky, čerstvého osmdesátníka, nositele mj. Medaile Vojtěcha Náprstka.

Datum vydání 26.05.2018 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Nejlépe střežené tajemství

„Slovinsko je nejlépe střežené tajemství v Evropě,“ pravil můj kamarád Drago ze slovinské televize, když jsme se letos v létě potkali na Bledu. No jo, brala jsem ho s rezervou, je to malá země, tak jsou všichni nacionalisté a snaží se na sebe upozornit.

Datum vydání 25.05.2018 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Ženy a dívky na golfu

Loňská tuzemská premiéra celosvětové akce Women’s Golf Day se setkala s velmi pozitivním ohlasem na mnoha hřištích po celé zemi, kde se do něj zapojily stovky žen. A jak se zdá, letošní den věnovaným aktivním ženám bude v mnohém ještě zajímavější. Termín je úterý 5. června 2018.

Datum vydání 24.05.2018 Autor ČGF ČGF Kategorie Zajímavosti

15 Čechů na D+D REAL Czech Challenge

Patnáct Čechů, z toho šest předních amatérů se postaví na start turnaje European Challenge Tour z druhé nejvyšší mužské profesionální série v Evropě, který začíná už ve čtvrtek na Kunětické Hoře. Hrací kartu mají amatéři Šimon Zach, Jiří Zuska, Filip Ráža, Matyáš Zapletal, Jakub Bareš a David Siwy.

Datum vydání 23.05.2018 Autor ČGF ČGF Kategorie Události

Spilková prošla americkýcutem

Klára Spilková prošla cutem na LPGA - doplnění Na turnaji Kingsmill Championship obsadila Klára Spilková nakonec dělené 71. místo po výsledku 215 ran (71-70-74; +2). Splnila tak svůj základní cíl při svém prvním zámořském startu letošní sezony.

Datum vydání 22.05.2018 Autor Čeněk Lorenc Kategorie Zajímavosti

Zelené střechy se těší oblibě

Češi instalují stále více zelených střech, v Česku se těší čím dál větší oblibě. V loňském roce jich u nás vyrostlo o polovinu více než v roce předchozím. Konkrétně se množství zelené plochy na českých střechách za rok 2017 zvýšilo o 195 000 čtverečních metrů.

Datum vydání 21.05.2018 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Pan Vtip na nedělním golfu

Povzdech: Jsem ve věku, kdy má protéza vypadne ven častěji než já...

Datum vydání 20.05.2018 Autor Luboš Procházka Kategorie Jednou umřu na greenu

Budoucí olympijské hřiště

Olympijské hry v roce 2020 se budou konat v japonském Tokiu. V Kasumigaseki Country Clubu ale odmítali otevřít členství ženám a to se nelíbilo zástupcům Mezinárodního Olympijského výboru. Tlak na japonskou golfovou asociaci a představitele v poslední době zesílil a tak vedení klubu ustoupilo.

Datum vydání 19.05.2018 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Neobvyklé využití posekané trávy

V dnešní době, kdy většina lidí nechová hospodářská zvířata, je likvidace posečené trávy diskutovaným tématem. Obce se snaží jít lidem vstříc a zakládají kompostárny, ovšem i přesto se řada lidí zbavuje trávy nesprávně a často i nezákonně.

Datum vydání 18.05.2018 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Opoždění ledoví muži

Po neobvyklém suchu přišly mírné deště, počasí se ochladí a bude mít klasický jarní ráz. Únavné a zničující sucho vystřídaly trvalé mírné deště. Na východě republiky sice už pršet přestalo, na západě ale déšť stále zavlažuje půdu. Jedná se o takové opožděné ledové muže.

Datum vydání 17.05.2018 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Green 1/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

chyby a omyly patří k lidskému životu. Pokud se však z nich poučíme a naše vědomosti průběžně korigujeme, postupujeme neustále vpřed. Sám velký Aristoteles ve své době tvrdil například, že lidé s většími hlavami potřebují více spánku…

Mám za to, že podnětných a jistě dobře myšlených citovaných pravd jsme v tomto Greenu přinesli opravdu hodně. Rozhodně jsme s nimi nešetřili. Příklady? „Důležitější než rychlost je pro hráče „pravdivost“ greenů, to znamená valivost míčku bez výrazného horizontálního nebo vertikálního úhybu. Rychlé, ale „skákavé“ greeny nikdo neocení.“ nebo „Meteorologům vycházejí předpovědi poměrně často. Musím ale pominout fakt, že i když předpověď vyšla a na té Jižní Moravě opravdu pršelo, tak zrovna ta Kaskáda neschytala zase ani kapku.“ A do třetice: „Existuje velmi mnoho rozhodnutí, kterými ovlivníte nákladnost péče o hřiště i jeho hratelnost. Jednu zásadní věc ale určitě udělejte – odstraňte všechny vysoké porosty v místech, kde by slabým hráčům (k tomu se skoro nikdo nahlas nepřizná, čest všem výjimkám – pzn. red.) překážely. Rádi pak přijedou příště znovu.“

Myslím, že ani jeden z citátů nespadá vyloženě do kategorie „Omylové“. Existence omylů je však přirozená a neměla by nás udivovat. Koneckonců, svět omylů je napínavý jako detektivka od Agathy Christie. A taky chvílemi až k zulíbání úsměvný! Posuďte sami:

V zakládací listině berlínské akademie věd (rok 1700!) se píše, že „prezident akademie je dále povinen ze všech sil přispívat k vyhubení vlkodlaků, permoníků, draků, vodních žínek a bludiček… Aby byl lid účinně vybídnut k této bohulibé činnosti, vypisuje se na vypátrání každé z těchto příšer, ať už je odhalena v děrách, jamách, jeskyních nebo na jezerech, odměna 6 tolarů“. Pobaví výrok francouzského akademika Lalandeho v Journal de Paris v roce 1782 o tom, že je nade vší pochybnost dokázána nemožnost člověka zvednout se do vzduchu, nebo se v něm alespoň udržet Škoda, že to bylo zveřejněno jen necelý rok před vzletem první montgolfiéry s lidskou posádkou…

Vynikající technik Osborne Reylnods prohlásil v roce 1898, že elektřina nemůže být nikdy praktickou formou síly, protože ztráty vzniklé ve vedení jsou příliš velké. Bylo by snazší užívat provazových poháněcích pásů, které by šly od kladky ke kladce, takže by se táhly na míle po celém kraji. A je pravda, že dědeček greenkeeper má rád babičku greenkeeperku jen pro to, že se o něj stará? Mýliti se je opravdu lidské a my doufáme, že jsme se vyložených citovaných nepravd vyvarovali nejen v tomto jarním Greenu, ale bude tomu tak i nadále v jeho dalších vydáních.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů v nové sezóně 2018!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan