ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


ČLÁNKY

Na poslední chvíli

Možnost rozhazovat jed proti hrabošům na pole, a ne povinnost vkládat jej pouze do nor přichází podle předsedy zemědělského podniku Pomona Těšetice ze Znojemska Iva Pokorného na poslední chvíli.

Datum vydání 25.01.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Hlenky a řasy

Každý trávník, nevyjímaje okrasného či golfového, nám může v kteroukoliv roční dobu připravit řadu překvapení – jak příjemných, tak nežádoucích, jejichž původ a příčinu je třeba rychle řešit. K těm prvým lze zařadit náhlý výskyt podivuhodných organismů označovaných jako hlenky (Slizovky, Mycetozoa).

Datum vydání 24.01.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Startuje její desátá profisezona

V pouhých 25 letech vstupuje Klára Spilková do své již desáté profesionální golfové sezony. Někdejší nejmladší hráčka v historii Ladies European Tour je druhým rokem členkou LPGA, kde letos debutuje na novém turnaji série, Gainbridge at Boca Rio v Boca Raton na Floridě.

Datum vydání 23.01.2020 Autor Čeněk Lorenc Kategorie Zajímavosti

Počasí chystá skok o 20 stupňů!

Výrazné výkyvy v počasí čekají Česko na přelomu týdne. Zatímco ke konci toho stávajícího klesnou teploty až k -10, na počátku příštího týdne vyrostou až na 10 stupňů. Počasí chystá skok o 20 stupňů! Vyplývá to z předpovědi počasí, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

Datum vydání 22.01.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Blíží se Seminář a Konference ČSG 2020

SEMINÁŘ a KONFERENCE Českého svazu greenkeeperů 2020 Ve dnech 12. až 13. února se bude v prostorách České zemědělské univerzity konat Seminář a Konference ČSG. S přednáškami vystoupí naši i zahraniční odborníci, mj. Karel Mařík, Vojtěch Matějček, Atila Viderman (SK) a Thomas Malehorn (USA).

Datum vydání 22.01.2020 Autor Karel Kubata Kategorie Události

Bilancování české PGA

V sobotu 18. ledna se uskutečnila v Čestlicích výroční valná hromada Profesionální golfové asociace hráčů a učitelů golfu v ČR (PGAC). Během následujícího slavnostního večera pak PGAC ocenila ty nejúspěšnější za uplynulý rok a přijala do svých řad osm nových členů.

Datum vydání 21.01.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Události

Pitnou vodu nadřadit všemu

Pitná voda pro hromadné zásobování obyvatelstva je veřejným zájmem číslo jedna a má být novým ústavním zákonem nadřazená nad jiné zájmy, například v dopravě nebo energetice. Shodli se na tom ministři zemědělství Miroslav Toman a životního prostředí Richard Brabec.

Datum vydání 20.01.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Pan Vtip na nedělním golfu

Jaký je rozdíl mezi švédským, francouzským a českým důchodcem? Švédský se probudí, pak se nasnídá ze švédského stolu, popadne raketu a jde do si svého klubu zahrát tenis.

Datum vydání 19.01.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Jednou umřu na greenu

Trávníkové choroby vs. fungicidy

V Lednici se ve dnech 4. - 5. prosince konala Zimní škola greenkeeperů. Její odbornou část zahájil John Dempsey, soukromý konzultant žijící v Irsku, a to přednáškou na téma Trávníkové choroby vs. fungicidy.

Datum vydání 18.01.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Přichází pravá zima

Do Česka se příští týden přiženou silné mrazy. Teploty klesnou až na -10 stupňů. Vyplývá to z výhledu počasí, který vydal Český hydrometeorologický ústav.

Datum vydání 17.01.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Green 4/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

podařilo se vám o Vánocích vyhnout legendární ruské pohádce Mrazík, kterou zná už nazpaměť pomalu každý? Zavoněl ve vaší kuchyni dozlatova upečený pták s křupavou kůrčičkou, třeba kachna nebo kuře, a tak hrozilo, že vám štěstí ulétne z domu? Zvolili jste k novoroční mu obědu raději čočku (plní přání mít u sebe peníze po celý rok), nebo jste si pochutnali na prasečím rypáčku (malé prase je symbolem štěstí)? Možná však, že jste si sváteční atmosféru spojili hlavně s výrobou domácího svařáku, nebo pečením/spíše sušením sněhových bílých pusinek. Ale možná jste se nijak nepřemáhali, nestresovali. Nic z toho přece nebylo povinné...

V naší redakci (dvacet let ve stejném složení) jsme rčením, příslovím či pranostikám nepropadli, ale stejně jsme se lehkému chvění kolem žaludku úplně neubránili. Do semilské tiskárny jsme totiž ve dnech na přelomu starého a nového roku začali posílat nový zimní Green. Odvedli jsme dobrou práci, podařilo se nám připravit vydání, které nezklame? A které inspiruje a bude již tradičně splňovat vysoké odborné požadavky? A taky na nic důležitého nezapomene - třeba na sladkou společenskou tečku za uplynulou sezónou, průlomovou mimo jiné záštitou České golfové federace nad historicky první Cenou Českého svazu greenkeeperů.

„Dohodli jsme se na principu, který by měl v rámci Večera českého golfu s ohledem na snad nově vzniklou tradici probíhat. Bylo zde hodně večerů, na kterých ani nepadlo slovo greenkeeper, přestože jsme jako svaz členem federace a jsme velmi činní,“ říká na straně 21 v materiálu „Český golf ocenil nejlepší“ pan Michal Voigts, předseda ČSG. „Jsme rádi, že si vedení ČGF uvědomuje, že greenkeepeři jsou nedílnou součástí rozvoje byznysu v českém golfovém prostředí a že je potřeba je také trochu zviditelnit,“ těší Voigtse nově vyvinutý zájem o propagaci oboru, ve kterém nelze bodově hodnotit, jako třeba u krasobruslení. „Greenkeeping není disciplína, která by se měla ohodnocovat slovem nejlepší. Bylo by nešťastné lacině vyzdvihnout jméno některého z aktivních greenkeeperů z našich nejlepších hřišť, kde jsou podmínky pro práci úplně jiné než na lidové devítce mimo velká města,“ upřesňuje Michal Voigts s tím, že oceněného (letos pana Jaroslava Pavelčáka) vybral výkonný výbor, který má největší povědomí o tom, kdo a jak se o rozvoj greenkeepingu v Česku zasloužil. Sluší se dodat, že ČSG slaví v těchto dnech dvacet let své existence. Historické chvíle spojené se založením budou oficiálně slavnostně připomenuty na výroční konferenci, která se bude ve dnech 12. – 13. února konat s tradičním odborným seminářem v prostorách ČZU v Praze – Suchdole.

Někdo má v plánu velké změny a jiný naopak neplánuje měnit nic, protože je spokojený. Ale co si budeme povídat, 2020 zní velkolepě! Je to kulaté, jubilejní, mělo by to stát za to! Takže, co máte v plánu vy?Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce

a hodně trávníkářských úspěchů!LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan